Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach

Okładka książki Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach
Tadeusz Słobodzianek Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Dramaty do czytania utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
108 str. 1 godz. 48 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria:
Dramaty do czytania
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
108
Czas czytania
1 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374539562
Tagi:
dramat polski Jedwabne Nagroda literacka Nike
Inne
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
660 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2327
121

Na półkach: , ,

Niełatwy ten dramat, niełatwy dramaturgicznie, jak i treściowo. Tadeusz Słobodzianek na pustej scenie ustawił obok siebie 10 osób (3 kobiety i 7 mężczyzn), które będą tak stać, niezależnie od tego, co dziać się będzie w świecie dramatu – niezależnie od tego, czy jeszcze żyją, czy już nie, a może nawet pomimo tego. Bo bohaterowie tworzą „nasza klasę”, złączeni są więc nierozerwalnym – paradoksalnie- poczuciem wspólnoty wynikającym z zasiadania w jednej ławie, wspólnych wygłupów, piosenek, które śpiewać uparcie będą podczas kolejnych lekcji odsłaniających drogi ich życia. Rozmawiać będą ze sobą, żywi i umarli, by wzajemnie wytłumaczyć sobie, co się stało, co się działo, by dotrzeć do prawdy o wspólnym losie – jak echo powraca pytanie z listów emigranta Abrama: Co w Naszej Klasie? A w klasie dzieje się dużo, jedni stają po stronie Sowietów, inni przeciw nim się buntują i angażują w działania opozycyjne, które ci pierwsi będą zwalczać metodami charakterystycznymi dla aparatu władzy komunistycznej. Będą i apologeci Marszałka, i gorliwi chrześcijanie, będą w końcu ci, co z Niemcami, przeciw Niemcom i za Niemców… rozprawiać się będą z wrogami, Żydami, kolegami z klasy. Choć oczywiście będą i ci, co Żydów uratują, by za kilkanaście lat wystąpić w telewizji, budować pomniki, korzystać z żydowsko-amerykańskich dollars. O, niektórym dane będzie zasmakować nawet Ameryki i obiecanego Izraela. Życie osobiste też będą mieć interesujące: miłości, romanse, małżeństwa, gwałty, choroby, nawet śmiertelne, bo nieuleczalne – jest o czym opowiadać w „naszej klasie”. Jeden z bohaterów napisze w liście do drugiego: „to wszystko jest nie do opisania co spotkało nasza ojczyznę Polskę nasz naród umęczony naszą klasę”1.
No rzeczywiście, nie do opisania. A ja im więcej piszę i myślę, tym bardziej ogarnia mnie złość? żal?, bo może, jeśli odjąć z nas, Polaków, odium narodu wybranego, narodu misyjnie cierpiącego w imię idei wolności wszechnarodów, to zostaniemy tacy, jak nas pokazuje Słobodzianek: z myślą i poczuciem krzywdy: spotkało mnie nieszczęście, machający: Już przestań. Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr!2. Zostaniemy z niewygodną prawdą o nas samych, z którą przecież nie wiadomo co zrobić. Uznać? Zaprzeczyć?
A punkt wyjścia był przecież inny: Chciałbym być szewcem, chciałbym być strażakiem, lekarzem, nauczycielem, furmanem, wojskowym, krawcową, artystką filmową, pilotem. Jakoś nikt nie chciał być gwałcicielem, konfidentem, mordercą. Nie chciał, i co z tego? Dobrymi chęciami piekło wybrukowane.

.....................


1. T.Słobodzianek, Nasza klasa, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2009, s. 71.
2. Ibidem, s. 93.

Niełatwy ten dramat, niełatwy dramaturgicznie, jak i treściowo. Tadeusz Słobodzianek na pustej scenie ustawił obok siebie 10 osób (3 kobiety i 7 mężczyzn), które będą tak stać, niezależnie od tego, co dziać się będzie w świecie dramatu – niezależnie od tego, czy jeszcze żyją, czy już nie, a może nawet pomimo tego. Bo bohaterowie tworzą „nasza klasę”, złączeni są więc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    888
  • Chcę przeczytać
    605
  • Posiadam
    130
  • Ulubione
    19
  • Nike
    17
  • Literatura polska
    14
  • Literatura polska
    13
  • Chcę w prezencie
    12
  • 2013
    10
  • NIKE
    9

Cytaty

Więcej
Tadeusz Słobodzianek Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także