Thorgal: Strażniczka kluczy

Wydawnictwo: Egmont Polska
Le gardienne des cles
komiksy
Paweł

Siedemnasty tom bestsellerowej serii fantasy o Thorgalu, ostatnim potomku Ludu z Gwiazd, żyjącym wśród średniowiecznych wikingów. Strażniczka Kluczy to półboska istota, która pilnuje przejść między równoległymi światami, tak by nie doszło do zjawiska pomieszania się rzeczywistości. Kiedyś już spotkała Thorgala i pomogła mu w kłopotach. Od tamtego czasu ma słabość do przystojnego i honorowego...

Strażniczka Kluczy to półboska istota, która pilnuje przejść między równoległymi światami, tak by nie doszło do zjawiska pomieszania się rzeczywistości. Kiedyś już spotkała Thorgala i pomogła mu w kłopotach. Od tamtego czasu ma słabość do przystojnego i honorowego wojownika. Właśnie ten fakt postanawia wykorzystać zdradziecki potwór z wikińskiego świata umarłych, Wąż Nidhogg. Sprowadza z niebytu najemnika i dawnego wroga Thorgala, Volsunga z Nichor, by odebrał Strażniczce magiczny pas, który pozwala podróżować między światami i zapewnia nieśmiertelność. Jak Volsung tego dokona i co Thorgal ma z tym wspólnego? Otóż postać naszego bohatera jest kluczowa dla intrygi, gdyż Strażniczka potajemnie kocha Dziecię z Gwiazd i całkowicie mu ufa... Czy Nidhoggowi uda się zrealizować sprytny plan? I czy Thorgal będzie w stanie powstrzymać odrażającego potwora?
Strażniczka Kluczy to historia zamknięta, nawiązująca wprawdzie do poprzednich tomów serii, ale zawierająca pełną opowieść o intrydze Nidhogga.

źródło opisu: http://sklep.egmont.pl

źródło okładki: http://sklep.egmont.pl

Nie mogę odmówić temu odcinkowi przemyślanej i miejscami dość brutalnej fabuły, ale bajkowa otoczka z" Gwiezdnego dziecka" i kolorki drugiego świata zupełnie pogrzebały ten klimat. Przesyt baśniowości generalnie nie służy tej serii.

Chyba właśnie krasnoludki czy wycięta niemalże z kreskówki scena ostatniej sprzeczki Nidhogga z Volsungiem sprawiły, że decyzja Thorgala o opuszczeniu rodziny wydaje mi się strasznie naciągana. Jeżeli pomyśleć na logikę, to ten epizod rzeczywiście bardzo zaszkodził społeczności wikingów północy i samej Aarici, ale tego się nie "czuje" - przez śmieszki i baśniowość właśnie.

Betoniarka | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

Zdecydowanie jedna z najbardziej magicznych odsłon Thorgala, która urzekła mnie i historią i rysunkiem całkowicie. Gorąco polecam.

Wkp | 2014-07-10

Ktoś podszywający się pod Strażniczkę Kluczy przemienia Volsunga w Thorgala i wysyła, by zdobył pas Strażniczki. Udaje mu się to, ale chciwy nie zamierza oddać go zleceniodawcy. Zabija Thorgala i zajmuje jego miejsce, wprowadzając zamęt. Prawdziwa Strażniczka przywraca jednak Thorgala do świata żywych, żeby naprawił całą sytuację...

Tak to już jest w Thorgalu, że po dwóch znakomitych zeszzytach pojawia się dzieło przeciętne. Scenariusz nie zachwyca, a komiks to nei same rysunki i jakby Rosiński genialnie nie rysował, zawsze będzie to za mało. Nieco szkoda, ale taki jest schemat tej historii. Kiedyś w "Prosukcie" napisano, że Thorgal nawet idąc po zakupy, skończy gdzieś na drugim końcu świat, besz pamięci, u boku innej kobiety. Coś takiego może i napędza akcję, ale nuży i na dłuższą metę, jeśli jest nieuzasadnione, albo nie podane w dobrym stylu, najzwyczajniej w świecie odstręcza.

Album mimo wszystko polecam, fanom w szczególności - reszta raczej nie wiele znajdzie tu dla siebie...

Tom 17 Thorgala jest równie zgrabnie opracowany jak pozostałe części serii. Świetna kreska pana Rosińskiego znów przenosi nas w niesamowity świat Thorgala, w którym wszystko jest możliwe. Znani z części poprzednich: czarny charakter Volsung de Nichor oraz podstępny Wąż Nidhogg znów powracają i zagrażają Thorgalowi i jego rodzinie. Thorgal wraz z krasnalem Tjahzim i Strażniczką Kluczy ponownie będą walczyć o utrzymanie ładu w świecie bogów i ludzi. Bohaterowie znani z "Gwiezdnego dziecka" i " Trzech starców z kraju Aran" w jednym albumie. Bardzo pomysłowe i bardzo dobre! POLECAM wszystkim! :)

Endriux | 2014-02-11

Album zupełnie w innej tonacji wzgledem poprzedniego. Wszechobecna fantastyka i powrót wielu starych (nie zawsze dobrych) znajomych.

Paweł | 2013-09-28

Jedna z absolutnie najlepszych Thorgali. Seria u szczytu formy, potem już nigdy nie było lepszej części.

Karolina | 2013-09-25
Przeczytana: 19 września 2013

Tym razem wąz Nidhogg postanawia okraść Strażniczka Kluczy, aby uzyskać dostęp do tajemnych przejść miedzy światami. Używa do tego podstępnego fortelu z wykorzystaniem wizerunku Thorgala, do którego Strażniczka ma wielką słabość. Thorgal musi jej pomóc w odzyskaniu zguby nie tylko, by uratować światy, ale także żeby odzyskać swoje dawne życie. I znów okazuje się, ze pozornie nieważny zbiór krótkich historyjek (tym razem „Aaricia”) stal się podkładką do zrozumienia kolejnych przygód. I znów jestem za tym, żeby mimo wszystko je wplątać w kolejne tomy zamiast robić osobny.

dracoolla | 2013-08-22

Mój ulubiony komiks! Bardzo wciągająca, świetnie opowiedziana historia a do tego wspaniałe grafiki.

Merida | 2013-06-21

I na nowo spotykamy sławną Strażniczkę - tym razem oszukaną i wykorzystaną. Thorgal ma też nie lada wroga, który skradł mu tożsamość. A wszystko dzięki lalkarzowi zwanemu Nidhogg - to wszeteczne wężysko zrobi wszystko dla władzy.

Komiks przeczytałam po przerwie od "Thorgali", jakieś osiem lat to trwało, a ja z dziecka przemieniłam się w kobietę. Jednak miłość do Thorgala i jego przygód pozostała niezmieniona - tak samo połknęłam "Strażniczkę Kluczy", jak połykałam poprzednie albumy - with glee!

| 2013-04-10
Przeczytana: maj 2011