O wielości cywilizacyj

Wydawnictwo: Antyk
83-87809-69-1
historia
Łukasz Kuć

Reprint wydanego w 1935 r. głównego dzieła Feliksa Konecznego, w którym uczony analizuje pojęcie cywilizacji jako specyficznej „metody ustroju życia zbiorowego” z punktu widzenia rozwoju kultury materialnej i duchowej w poszczególnych cywilizacjach, z uwzględnieniem takich cech jak m.in. rasa, religia, język i stosunki prawne. W swej pracy autor próbuje dowieść, że na miejsce nijakiej historii kultury winna wstąpić jasna nauka o cywilizacjach będącej wynikiem rozmaitości dociekań historycznych oraz najwyższym szczeblem nauki historycznej.

Łukasz Żuławnik | 2015-02-09

Książka jest wykładnią nowatorskiej teorii jednego z największych naukowców w historii Polski. Sama teoria powstała w połowie lat 30 XX wieku, nie tylko w sposób syntetyczny obalała wiele poglądów, które narosły przez wiek XIX w dziedzinie Nauki o Cywilizacjach, ale także nadal stanowi niedościgniony wzór dla wielu współcześnie uznanych. Chociażby teoria "Zderzenia Cywilizacji" Huntingtona jest do pracy Konecznego wsteczną. Szkoda, że prace naszego rodzimego historyka są tak mało znane, w szczególności w Polsce.
Chwała wydawnictwu Antyk, dzięki któremu można nabyć prace Konecznego. Żal jednak, że nikt nie pokusił się o wydanie tej pracy, nie jako reprint, ale z pełną redakcją merytoryczną i uwspółcześnioną ortografią (praca była pisana przed reformą). Polecić także należy profil na FB "Polecam poczytać Feliksa Konecznego" - gdzie można zapoznać się bliżej z pracami autora "O wielości cywilizacji".

JimmyConvay | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Znakomita pozycja naukowa. Autor w sposób ścisły, konkretny, posługując się klarowną i rzeczową metodologią oraz ścisłą terminologią przedstawia na podstawie własnych długoletnich badań ówczesny podział cywilizacyjny świata, analizując równocześnie zależności między poszczególnymi ich typami oraz uwarunkowania, przyczyny i skutki oraz następstwa takiego a nie innego ich podziału dla życia jednostek, społeczeństw, narodów i państw. Lektura obowiązkowa.

Jimmy | 2015-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Dzieło jest fascynujące i erudycyjne. Niestety jest bardzo tendencyjne, wręcz propagandowe.

Co najgorsze teoria cywilizacyjna Konecznego nie tylko nie jest oryginalna ale jest przeinaczeniem prac kogoś innego.

Otóż Koneczny na długo przed napisaniem swoich głównych historiozoficznych prac, jako redaktor Świata Słowiańskiego (był
tam też Marian Zdziechowski) zajmował się zwalczaniem wpływów rosyjskiego panslawizmu.

Zaś jednym z wiodących historiozofów i geopolityków panslawizmu
był Nikołaj Danilewski, który rozwinął podobną teorię cywilizacji, pech chciał o kilkadziesiąt lat wcześniej niż Koneczny.

Podam charakterystyczny przykład modyfikacji - Danilewski wyróżnił
nową, dopiero się rodzącą cywilizację słowiańską. Koneczny rozbił
ją na dwie - szlachetną łacińską reprezentowaną przez Polskę i gorszą turańską reprezentowaną przez Rosję. Wnioski same się nasuwają.

rfz | 2016-04-16
Przeczytana: kwiecień 2015