Michael Jackson: Sekrety raju utraconego

Okładka książki Michael Jackson: Sekrety raju utraconego Kevin J. Fox
Okładka książki Michael Jackson: Sekrety raju utraconego
Kevin J. Fox Wydawnictwo: Towarzystwo Zachęty Kultury biografia, autobiografia, pamiętnik
Michael Jackson: Secrets of Lost Paradis
Towarzystwo Zachęty Kultury
1996-01-01
1996-01-01
83-86023-63-5
zespół Wydawnictwa
biografie

W tamtym czasie ta książka była pewnie ciekawym podsumowaniem dotychczasowych dokonań MJ, a dzisiaj mogłaby być czymś w rodzaju ciekawostki, gdyby nie zbyt pobieżne, proste podejście do tematu. Czyta się jak jakąś pracę licencjacką, niezbyt precyzyjne opracowanie. Skupia się na wielu aspektach życiorysu, ale niewiele po niej zostaje w pamięci czytelnika. Może wtedy tak się pisało, może dostęp do źródeł był słaby. Rażą także liczne błędy edytorskie i korekty.

Z pewnością nie jest to pozycja wartościowa dla fanów Michaela - jest na to zbyt uboga, pobieżna w przedstawianiu jego życia i kariery i zbyt subiektywna, by mogła być solidną biografią. Nie oczekiwałam wiele od tej książki, choćby z uwagi na liczbę stron, ale jednak mnie zawiodła - a właściwie zawiodło mnie podejście autora do osoby legendy i króla popu, jakby pozbawione respektu i szacunku, głębiej rozpatrujące jedynie kwestie sensacyjne i sporne, zamiast mówienia przede wszystkim o jego osobie (baardzo streszczone dzieciństwo, praca nad poszczególnymi albumami, trasami koncertowymi).

160 stron małego formatu, to raczej mini biografia. Zdecydowanie "nie do końca wiarygodna i obiektywna". Trochę ciekawostek na temat dzieciństwa Jacksona i jego rodzeństwa. Dobrze opisane początki zespołu Jackson 5 i ich popularności przekraczającej granice rodzinnego miasta, stanu aż po kolejne kraje. Trochę pseudo psychoanalizy na temat wydarzeń z dzieciństwa jakoby mających wpływ na późniejsze zachowania Jacksona, relacji z kobietami, dorosłymi ludźmi, dziećmi itp. Krótki opis krótkiego małżeństwa z Lisą P. Skandale, oskarżenia o plagiat. Kilka informacji na temat życia Jacksonów jako Świadków Jehowy i Lisy jako członkini Kościoła Scjentologicznego. Na końcu mało ciekawe zdjęcia. Dla fanów jako ciekawostka daje radę.

Książka można by rzec okolicznościowa - przygotowana specjalnie dla krajów środkowej Europy w tym samym roku, co koncerty Michaela w Warszawie, Pradze i Bukareszcie. Krótka i dość treściwa (jakość tych treści jest inną sprawą).

Rzeczą najsłabszą jest wieszcze głoszenie przez autora "faktów", których nijak nie miałby możliwości potwierdzić. Wobec jakiegokolwiek braku źródeł przerażające jest to, jak "odleciał" Kevin Fox zwłaszcza w rozdziale "Dancing Machine, czyli przemiany wizerunku". Mowa o przechowywaniu przez Michaela sztucznego nosa w muzeum w Neverlandzie, o jego strachu przed obcowaniem z ludźmi dorosłymi albo dziećmi mierzącymi powyżej 120 cm, o rzekomym odrzuceniu przez dermatologów możliwości wystąpienia vitiligo u MJ'a. Dzisiaj można szybko zweryfikować ten stek bzdur, ale smutne jest, że w okolicy premiery książki, w roku 1996, niektórzy fani mogli takie bajki czytać i uważać je za wiarygodne.

Kolejną wtopą jest powtarzalne używanie w kontekście Jacksona określenia "Jacko", tak szczerze nienawidzonego przez piosenkarza. Jak aspirujesz do napisania rzetelnej biografii kogokolwiek, pewnych rzeczy po prostu nie wypada.

Na plus - wiele pozostałych rozdziałów, zwłaszcza początek książki, jest dość rzetelnych i nawet jako osoba umiarkowanie wtajemniczona dowiedziałem się paru nowych faktów. Dodatkową ciekawostką dla fanów będzie możliwość przeczytania książki napisanej jeszcze za życia Króla Popu - wśród szerokiej gamy dostępnych dzisiaj pośmiertnych biografii jest to dość rzadka perspektywa.

Nie powiem, żeby była to najlepsza biografia. Co prawda można się dużo dowiedzieć o "królu popu", ciekawie tematycznie podzielona książka, więc nie da się pogubić w datach. ;)
Fajnie się czytało ze względu na to, książka była pisana w '97 roku, więc z innej perspektywy, niż biografie Michaela pisane po jego śmierci.

• Muzyka
  • Autobiografie i biograficzne- Michael Jackson