Amy, Amy, Amy: O Amy Winehouse historia

Wydawnictwo: InRock
Amy, Amy, Amy - The Amy Winehouse Story
muzyka, pop, biografia
estr

Nick Johnstone opisuje życie i karierę najbardziej utalentowanej, błyskotliwej i "problemowej" gwiazdy brytyjskiej muzyki pop ostatniej dekady. Śledzi pełną potknięć drogę Amy do sławy z północnolondyńskiego, żydowskiego przedmieścia, przez szkoły artystyczne, do odkrycia przez ekipę znanego impresaria Simona Fullera i podpisania przez osiemnastoletnią artystkę kontraktu płytowego z wytwórnią Island.

Johnstone opisuje z niezwykłą dokładnością, jak wielki wysiłek był włożony przez Amy – oraz towarzyszących jej producentów i muzyków – w nagranie dwóch albumów, które wyniosły wokalistkę na sam szczyt mimo jej uzależnienia od alkoholu i narkotyków, a także pełnego komplikacji życia osobistego.

Nieustannie nagłaśniane problemy Amy z anoreksją, bulimią, domniemanym samookaleczaniem się oraz nadużywaniem alkoholu i narkotyków zapewniają artystce miejsce na pierwszych stronach gazet, a jednocześnie przesłaniają jej bezdyskusyjny talent wokalny i kompozytorski. Z kolei punkowe małżeństwo z Blake'iem Fielderem-Civilem stanowi realne zagrożenie dla dalszej kariery, a nawet życia Amy.

Książka "Amy, Amy, Amy" jest pierwszą próbą pełnej odpowiedzi na zadawane przez wszystkich pytanie: Co jest nie tak z Amy Winehouse?

Agacha | 2016-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Całkiem dobra książka, choć raczej dla znawców tematu. Trochę nudziłam się przy dziesiątkach nazwisk osób, związanych ze światem muzyki. Jednak reszta OK. Wcześniej nie słuchałam niczego z repertuaru Amy (chyba że przypadkiem), teraz odkryłam jej cudowną muzykę. Szkoda tak pięknego głosu i zmarnowanego talentu. Książkę polecam.

Haniapa | 2013-11-12
Przeczytana: lipiec 2013

Książkę o Amy czytałam z wypiekami na policzkach i smutkiem, bo wiedziałam jak ta historia się skończyła. Nie historia z książki, bo ta się kończy pod koniec 2007 roku, ale historia jej życia. Amy fascynowała mnie od lat swoim talentem, wyglądem, oryginalnością. Była diamentem wśród pseudoartystek i to właśnie zauważyli ludzie z Island i jej producenci Salam Remi, a później Mark Ronson. Amy miała talent kompozytorski, poetycki i cudowny, czarny głos. I o tym właśnie jest ta książka . Opowieść o wzlotach i upadkach, o tym, że nie potrafiła udźwignąć swojego sukcesu, na który pracowała od dziecka. Nie spotkała nikogo mądrego, kto pomógłby jej pokierować swoją karierą (a może to było niemożliwe? Osobowość borderline-nieprzewidywalna, niestabilna, czująca ogromny lęk przed odrzuceniem).Wybierała słabych, rozchwianych facetów, o których powstawały potem piękne i pełne bólu utwory. Żeby napisać dobry tekst Amy musiała być w depresji( zupełnie jak Kurt Cobain). A gdy była w depresji piła...

desxxx | 2014-08-17

Samą książkę czyta się dość szybko lecz nie mogę jednak powiedzieć ,że przyjemnie. Znając zakończenie tej historii i przyglądając się na optymizm autora ,który miał jeszcze nadzieje iż w tej autodestrukcyjnej opowieści o tak wspaniałej artystce wygra muzyka może wprawić w przygnębienie. Jednak mam pewne zastrzeżenie co do autora i jego spostrzeżeń względem niektórych wymienionych w książce artystów ponieważ w momencie kiedy Britney Spears i Pet'a Doherty'ego stawia się w tej samej linii i przyrównuję się go do miernoty bez talentu jest dla mnie niedorzeczne. Zalecam najpierw poczytanie i zaznajomienie się z tematem niż pójście na łatwiznę i wyciąganie wniosków jedynie z tabloidów, które potrafią tylko oczerniać człowieka.

pawelr | 2012-03-17

Doskonała lektura. Dla mnie, dla każdego fana Amy. Książka powstała w czasie, kiedy Wino wciąż żyła, krocząc destrukcyjną ścieżką. Nick Johnstone stara się znaleźć odpowiedź na pytanie: Co jest z nią nie tak? Dlaczego taka osobowość z ogromnym talentem robi po kolei wszystkie rzeczy, których nie powinna? Mamy początki Amy jako nastolatki, następnie proces tworzenia płyty Frank, okresu pomiędzy albumami, następnie sporo o Back to Black. Oczywiście także o relacjach z mężem, rodzicami. Ale także opisy poszczególnych koncertów, duetów itd. Dużo o skandalach jakie wywoływała ale też sporo o jej twórczości, praktycznie o każdej piosence przynajmniej kilka zdań. Uważam, że dla fanów to zdecydowany must have. Albo coś w rodzaju Biblii, tylko o jazzowej bogini, która cuda tworzy tylko jak jest nieszczęśliwa, a wino, owszem - lubi - natomiast już zamiast chleba woli narkotyki.

Neszka | 2016-06-29
Na półkach: 2016 r., Przeczytane
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Książka dostarcza wielu interesujących informacji jeśli chodzi o życie i muzyczną twórczość legendy muzyki r&b i soul - Amy Winehouse. Szczegółowo przedstawia jej pierwsze kroki w muzyce, radzenie sobie z uciążliwą sławą i w końcu wkroczenie na drogę autodestrukcji.

Nie jest to typowa biografia. Jest to raczej wnikliwa analiza wydarzeń z życia wspaniałej piosenkarki obdarzonej niezwykłym głosem i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie co dzieje się z Amy.
Opisane wydarzenia dotyczą lat 1983-2007, a więc nie uwzględniają ostatnich kilkudziesięciu miesięcy życia oraz okoliczności śmierci wielkiej piosenkarki.

Niestety, sposób narracji jakim posługuje się autor pozostawia sporo do życzenia, podobnie jak słabe w mojej opinii tłumaczenie na język polski.Całość zyskuje jednak z racji ogromu ciekawostek z życiorysu Winehouse. Mimo wszystko polecam tę pozycję wszystkim miłośnikom wielkiego talentu Amy.

| 2011-08-26

Świetna książka dla fanów Amy jeśli pominiemy posłowie p. Zadziorny. Stawiać Dohertiego i Britney na jednej półce? Śmiech na sali.

| 2011-10-31

Ciekawa książka, pisana przyjemnym językiem. Bardzo dobra pozycja dla fanów Amy. Polecam.

sneezingOne | 2016-12-20
DitaParlo | 2016-09-05