Madonna. Biografia intymna

2001-01-01
83-7311-356-8
Dorota Pomadowska
Madonna gwiazda celebryci

Po przeczytaniu tej książki nareszcie zrozumiałam, dlaczego Madonna uznawana jest za "królową popu". Jak najbardziej się z tym zgadzam. Jej charakter, zachowanie, poglądy, twórczość, jak i cały życiorys wpisują się w standardy szeroko rozumianej popkultury. Ba! Madonna to taka popkultura w pigułce.

Niesamowita historia, szokująca, burzliwa, ale przy tym ciekawa i pouczająca.

Niesamowita historia, szokująca, burzliwa, ale przy tym ciekawa i...

Nie jestem jakąś wielką fanką Madonny, choć przyznaję,
że kilka jej piosenek bardzo lubię. Po przetłumaczeniu
tekstów i wywiadów z nią, postanowiłam przeczytać
biografię.
Jaka to książka? Bardzo dobrze napisana, z pewnym
zdrowym dystansem. Sporo tutaj relacji bliskich osób,
anegdot, przede wszystkim mało "sensacyjnych plotek",
które na dobrą sprawę nic nie wnoszą. Sama piosenkarka
jawi się jako osoba zdecydowana i konkretna, która
realizuje swoje marzenia, która potrafi mocno kochać,
która jest kontrowersyjna, ale po prostu jest jakaś.
Polecam!

Nie jestem jakąś wielką fanką Madonny, choć przyznaję,
że kilka jej piosenek bardzo lubię. Po przetłumaczeniu
tekstów i wywiadów z nią, postanowiłam przeczytać
biografię.
Jaka to książka? Bardzo dobrze napisana, z pewnym
zdrowym dystansem. Sporo tutaj relacji bliskich osób,
anegdot, przede wszystkim mało "sensacyjnych plotek",
które na dobrą sprawę nic nie wnoszą....

Pomimo niewątpliwie doskonalego przygotowania Autora (który napisał również biografię Michaela Jackona),przedstawienia dokładnego przebiegu kariery artystki, czegoś mi w tej książce brakowało- i długo nie wiedziałam, czego- wszak są tutaj opisane wszystkie najważniejsze dla Madonny wydarzenia, Jej koncerty, okoliczności powstania poszczególnych singli i płyt... Dla wiernego fana na pewno będzie to pozycja niezastąpiona, gdyż w ksiązce roi się od faktów, informacji, a nazwisko Autora jest tutaj pewną rekomendacją.
Skad więc tylko 6 gwiazdek? Otóż, jakiś czas temu miałam przyjemność czytać biografię Amy Winehouse. Książkę dosłownie pochłonęłam. I wtedy dostrzegłam to, czego brakuje mi w biografii Madonny. Chodzi mi mianowicie o osobiste odniesienie względem artystki- autor biografii Madonny jawi mi się jako bezstronny obserwator, co powoduje, że przy opisywaniu poszczególnych wydarzeń, brakuje emocji (od których aż duszno w "Amy moja córka" Mitcha Winehouse'a). Być może nie powinnam porównywać dwóch różnych biografii tak odmiennych Artystek, ale nic nie poradzę na to, w jaki sposób odbieram daną książkę, przez jaki pryzmat. Madonnę cenię i lubię jej posłuchać, choc nie mogę o sobie powiedzieć, bym była jej wielką fanką, która zna każdy fakt z Jej życia (co mogłoby interesować mega-fana). Dlatego biografie z osobistym odniesieniem podobają mi się bardziej. Niemniej, dla wiernych fanów artystki jest to pozycja na pewno nie do pogardzenia- pan Taraborrelli opisje karierę Madonny z dużą dokładnością i jest niewątpliwie kompetentnym autorem.

La Isla Bonita byla napisana dla Michaela Jacksona. Bardzo rzetelna biografia naczelnego biografa
celebrytow. W przeciwienstwie do pracy Madonny brata, Christophera. Ksiazka Taraborrelliego to prawdziwa dobra robota. Autor nie naciaga faktow ani z zycia gwiazdy ani tez nie stara sie zaslaniac wystepkow krolowej popu. Do tego mnostwo faktow z pracy Madonny i zycia jej tras koncertowych. Kazda plyta i trasa jest szczegolowo opisana. Do tego zycie rodzinne i zdjecia. Amerykanski dziennikarz Taraborrelli po raz pierwszy spotkal Madonne w 1883 roku i mozna powiedziec, ze razem dorastali. W 1996 roku zaczal pisac jej biografie. Jak sam mowi, skupil sie na prywtnym zyciu Madonny by wreszcie dowiedziec sie kim ona tak na prawde jest. Dla fanow Madonny pozycja numer jeden. Dla innych ciekawosc. Dla mnie chec dowiedzenia sie czegos wiecej niz tylko narzekania jej brata Christophera w Life with my sister Madonna.

Kocham Madonnę i chciałem się więcej o niej dowiedzieć. Ta biografia jest naprawdę rzetelnie napisana. Obfituje w szczegóły, zdjęcia i informacje, których na próżno szukać w innych jej biografiach. Poza tym, napisana jest obiektywnie, bez tendencyjnych wstawek opisujących Madge jako boginię bez wad. Polecam.

Dobra, choć wydana parę lat temu - biografia kończy się na małżeństwie Madonny z Guy Richie'm, które wiemy jak się skończyło. W przypadku Madonny trzeba będzie poczekać na kompletną biografię, oby jak najdłużej ;-)

Bardzo dobra, ogromnie szczegółowa biografia Madonny do czasu jej ślubu z Guyem Ritchie. Jedyny zarzut jaki bym postawiła, to, mam wrażenie, że autor chyba niezbyt lubi swoją bohaterkę? A może ją trudno polubić?

• Literatura faktu
  • Biografie