Narodziny Beyonce. Historia niezwykłej kariery

Okładka książki Narodziny Beyonce. Historia niezwykłej kariery J. Randy Taraborrelli
Okładka książki Narodziny Beyonce. Historia niezwykłej kariery
J. Randy Taraborrelli Wydawnictwo: Burda Publishing Polska biografia, autobiografia, pamiętnik
Becoming Beyoncé: The Untold Stor
Burda Publishing Polska
2016-10-12
2016-10-12
2015-10-27
Jacek Sikora
beyonce beyonce knowles

Treść ok, ale tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia.

Treść ok, ale tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia.

Szybko się czyta, nawet wciągająca pomimo iż fanką Beyonce za specjalnie nie jestem. Troszkę jestem zawiedziona że Beyonce oraz najblizsza rodzina nie współpracowała z autorem książki. Napisana jest na podstawie wypowiedzi "przyjaciół" rodziny.

Nieśmiała poza sceną, głęboko wierząca, z drewnianym poczuciem humoru, zdystansowana wobec współpracowników, oschła przy rozstaniach. Jest tak wiele rzeczy, o których dowiedziałam się o tej uśmiechniętej artystce, że dopiero to daje obraz, jak wielką pracę wykonał autor, aby dostać się za barykadę rodziny Knowles. Barykadę, bo Ci ludzie nie lubią opowiadać o życiu prywatnym. Autor przeprowadził wiele rozmów z osobami z najbliższego otoczenia Beyonce, przestudiował niesamowitą ilość wywiadów i doniesień prasowych. Zaserwował nam kompletną historię od dzieciństwa, dorastania i wejścia w show biznes piosenkarki, po ślub z Jayem Z i narodzinami Blue Ivy.

Na sukces tej niesamowicie utalentowanej dziewczyny pracowała cała rodzina. Inwestując w córkę, jej rodzice postawili wszystko na jedną kartę, trzy razy bankrutując. Nie da pisać się o Beyonce nie poświęcając szczególnej uwagi jej ojcu, Mathiew. Z zawodu handlowiec, zrezygnował z dochodowej posady, by pokierować karierą córki. Jako długoletni manager wielokrotnie pokazał, że albo grało się na jego zasadach, albo się wylatywało. Wiele więc zaangażowanych i zasłużonych osób pożegnało się z rodziną Knowlesów z dnia na dzień, odchodząc niemal z niczym. Swoim grubiańskim charakterem i nieustępliwością zraził do siebie wiele osób w branży muzycznej. Kariera Beyonce nabrała jednak tempa, a jej majątek rósł pod czujnym okiem ojca. Jego chorobliwa potrzeba kontroli wszystkiego doprowadziła później do mocnych spięć na linii córka-ojciec. Jego sposób działania, często kontrowersyjny, zostaje opisany w książce w możliwie obiektywny sposób, aby czytelnik sam mógł wyrobić sobie opinię na ten temat. Podobnie z resztę jest w przypadku przytaczania niektórych wydarzeń z życia Beyonce. Mam wrażenie, że autor napisał tę książkę trochę w stylu, jakby nie chciał urazić gwiazdy, bo kto wie, może jednak ją przeczyta i będzie okazja porozmawiać (przy powstawaniu biografii odmówiła udziału).

Książka dostarcza nam wiele ciekawych informacji także o amerykańskim przemyśle muzycznym, prawie autorskim, zasadach działania wytwórni. Przez historię przewija się też wiele znanych nazwisko, co dodaje jej kolorytu i autentyczności. Sporo czasu poświęcono mężowi gwiazdy, Jayowi Z. Spotkałam się z opinią, że w książce momentami jest za dużo dat, liczb, nazwisk, miejsc, przez co czytelnik musi się na dłuższą chwilę oderwać, by usystematyzować sobie wszystko w głowie. Postrzegam to jako subiektywną opinię, gdyż ja osobiście uważam to za atut i wiem, że w żaden sposób nie spowalniało mnie to przy czytaniu.

Jakie jest moje ogólne wrażenie o Beyonce? Że w pełni zapracowała na status gwiazdy. Wielokrotnie podnosiła swoją poprzeczkę, wychodziła poza ramy, eksperymentowała, przez co odniosła spektakularny sukces. Silnie związana z Destiny’s Child nie przebierała nogami, by jak najszybciej rozpocząć solową karierę. Przed przeczytaniem książki Beyonce znałam głównie ze strony artystycznej, nie ze skandali i teraz już wiem, dlaczego tak jest.

Przy okazji doradziłabym wydawcy, aby w kolejnym wydaniu rozważył umieszczenie na stronach kodów QR z odniesieniami do teledysków, czy innych występów. Ja bardzo chętnie po nie sięgałam w trakcie czytania.

Książka nie jest zła. Choć, karierą artystki się nie interesowałam nigdy, lektura wciąga. Wiele informacji nie tylko o życiu zawodowym, a może przede wszystkim jest to rozprawa na temat życia osobistego wokalistki i otoczenia które ja kształtowało przez lata.

Właśnie na taką biografię Beyonce czekałam! W tej biografii można znaleźć wiele informacji o jej życiu zawodowym, ale także prywatnym. Jak dotąd najlepsza biografia Beyonce. Uwielbiam ją jako artystkę, i szanuję jako kobietę, dlatego być może moja ocena jest dla niektórych nieco zawyżona - ale i tak polecam każdemu, kto lubi choć kilka piosenek Beyonce :) Są tacy, prawda? :)

• Biografie
  • Piosenkarki