Jan Zamoyski. Hetman i polityk

Wydawnictwo: Bellona
Kanclerze, hetmani, XVI wiek, I RP, Korona
historyczna

Poddany czterech władców, bliski współpracownik i przyjaciel króla-wojownika Stefana Batorego i przywódca opozycji politycznej przeciwko jego następcy, zygmuntowi Wazie. Jan Sariusz Zamoyski (1542-1605) budzi nieustające zainteresowanie historyków, wyrażające się setkami dzieł na jego temat i trwającymi do dziś zażartymi sporami dotyczącymi jego osoby.

Marcin | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, historia

Bardzo interesujący portret polityka, magnata i mecenasa sztuk, człowieka, który wywarł ogromny wpływ na swoją epokę. Zamoyski pozostaje przy tym postacią kontrowersyjną. Z jednej strony był to bowiem zasłużony polityk i zwycięzca bitwy pod Byczyną, tudzież kampanii toczonych w Inflantach, w Mołdawii i na Wołoszczyźnie, pogromca Habsburgów, a także fundator Zamościa, kilku innych miast i wielu wiosek, mecenas Klonowica i Szymonowica oraz przeciwnik pierwszej Dymitriady, z drugiej zaś zasłynął dwuznaczną polityką w stosunku do Gdańska w początkowych latach panowania Stefana Batorego oraz cieszył się wątpliwą sławą magnata skupującego za bezcen zadłużone majątki swoich sąsiadów. Jan Saryusz uchodził też za pogromcę szlacheckich wolności, czego przykładem może być sprawa Zborowskich, szczególnie zaś niesławnej pamięci Samuela. Na dobre jego imię pracowali ludzie tacy jak Reinchold Heidenstein, obdarzony polskim obywatelstwem i uszlachcony niemiecki dziejopis, autor dzieła...

irman | 2016-10-15
Na półkach: Wiek XVII, Przeczytane