Droga do przebaczenia

Wydawnictwo: Sonia Draga
Reservation Road
978-83-7508-065-0
awariama

W pewien ciepły wrześniowy wieczór wracająca z koncertu rodzina Learnerów zatrzymuje się na stacji benzynowej. Nic nie wróży katastrofy. Niestety, przejeżdżający tuż obok samochód śmiertelnie rani stojącego przy drodze, zamyślonego dziesięciolatka, syna państwa Learnerów. Sprawca wypadku ucieka. Pogrążony w rozpaczy ojciec postanawia za wszelką cenę odnaleźć zabójcę syna. W ten sam ciepły...

W ten sam ciepły wrześniowy wieczór prawnik Dwight Arno, odwozi swojego 11-letniego syna Lucasa do byłej żony. Nic nie wróży katastrofy. Niestety, potrąca stojącego przy drodze chłopca. Wszystko dzieje się tak szybko, że Lucas niczego nie zauważa, Dwight zaś w panice ucieka z miejsca wypadku.

Na miejsce zdarzenia zostaje wezwana policja. Rozpoczyna się śledztwo. Tymczasem Ethan Learner nie zaprzestaje własnych poszukiwań zabójcy. Ostateczna konfrontacja obu ojców wydaje się nieunikniona.

Doskonałe studium charakterów, mrożące krew w żyłach opisy i zaskakujące zakończenie sprawiło, że książkę przetłumaczono na kilkanaście języków.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2008

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/index.php?option=com_cont...»

Booka | 2011-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2011

Przejmująca opowieść o rodzinnej tragedii. Dziesięcioletni syn państwa Learnerów ginie w wypadku samochodowym. Mężczyzna, który potrącił go na jezdni ucieka z miejsca wypadku.

Co by było gdyby...? Takie pytanie sobie zadawałam podczas lektury tej książki. Co by było gdyby mecz się nie odbył? Co by było gdyby Ethan nie zatrzymał się na stacji benzynowej tylko pojechał prosto do domu? Co by było gdyby odwołano koncert? No właśnie. Nie da się przewidzieć co zdarzy się w przyszłości ani jakie będzie niosło konsekwencje to, co się wydarzy.

Książka opisuje historię dwóch rodzin dotkniętych tragedią. Dwóch, ponieważ zdarzenie, do którego doszło na Reservation Road mocno zraniło nie tylko rodziców i siostrę chłopca ale również Dwight'a Arno i jego syna Sama.

O tym, na jak wielką próbę wystawia bohaterów tej historii Ethan'a, Grace i Dwight'a, a także małą Emmę, i o tym czy człowiek jest w stanie przebaczyć wielką krzywdę jakiej może doświadczyć - odpowiedź w książce.

Polecam także...

flameleaf | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Niektóre książki mają w sobie coś z kunsztu mozaiki-tylko misternie wykonane pojedyncze fragmenty są w stanie zbudować doskonałą całość.

"Droga do przebaczenia" scala losy kilku bohaterów nie okaleczając ich przy tym z indywidualności i wyjątkowości.

Losowe zdarzenie, którego skutkiem staje się śmierć, jest osią narastającego poczucia winy dotykającego Dwighta, Emmę, Ethana i Grace tłumaczonego przez każdego z nich w inny sposób.

Zagubieni we własnym bólu nie potrafią odnaleźć siebie sprzed wypadku, ani żyć tak jak niegdyś.

Kontrast przeżyć ofiary i sprawcy, pokrzywdzonych i winnego pomimo swej rzekomej oczywistości, nie daje jednoznacznej odpowiedzi, rozwiązania, słusznej drogi, którą należałoby podążyć.

Droga do przebaczenia wydaje się nie istnieć, ale to ten, który najbardziej pragnie ukarania zabójcy, dostrzega ją jako pierwszy.

Prawdziwa historia dwóch mężczyzn i strata ukochanego dziecka.
Niosąca nadzieję, smutek bardzo życiowa, piękna.

Penelopa | 2010-10-01
Przeczytana: 29 września 2009

O tytule tej książki lepiej zapomnieć – jest to przykład kolejnego, fatalnego tłumaczenia. W oryginale brzmi on Reservation Road, co zostawia miejsce na neutralne domysły czytelnika, bez żadnych powiązań z przebaczeniem. Bardziej zachęcający jest już opis książki na okładce, który, choć oddaje tylko część jej charakteru, już potrafi przykuć uwagę : "Trzymająca w napięciu historia dwóch mężczyzn, których losy łączy jeden z najbardziej bolesnych ludzkich dramatów - śmierć dziecka"
ałość mocno chwyta za serce, zwłaszcza, że jest tak dopracowana stylistycznie – narracja prowadzona jest z trzech perspektyw : Ethana, Dwighta i Grace (takie nazwy noszą też tytuły kolejnych rozdziałów). Każdy z rozdziałów oprócz tego, że buduje odpowiednie napięcie i prowadzi do rozwiązania zagadki, to dodatkowo stanowi doskonałe studium psychologii bohaterów. Portert Grace to chyba najciekawszy rys w tej książce. Nikt, kto sam nie przeżył straty dziecka nie jest sobie w stanie wyobrazić jej bólu i...

lenka9411 | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

ta książka zdecydowanie porusza, ponieważ pokazany jest tu punkt widzenia nie tylko rodziców zabitego chłopca,ale także mordercy. Powieść psychologiczna, w której nie można jednoznacznie wskazać portretu winowajcy. W gruncie rzeczy jest to człowiek pospolity, u którego owa tragedia odcisnęła piętno wyniszczające jego organizm coraz bardziej, razem z nastaniem kolejnego dnia. nie potrafi sobie przebaczyć, ale przez wzgląd na syna (którego w przeszłości niesamowicie skrzywdził) nie potrafi także przyznać się do winy.
Zaskakujące zakończenie,a także bardzo liryczne opisy stanów psychicznych poszczególnych bohaterów wpływa na czytelnika - jego odczucia i głębszą refleksję nad kruchością ludzkiego losu ;) zdecydowanie polecam ją każdemu.

kwiatek29 | 2012-03-17
Przeczytana: 17 marca 2012

Powieść ta porusza temat najstraszniejszej,najbardziej bolesnej straty jaką może ponieść człowiek,rodzic,mianowicie straty swojego dziecka.Rodzina Learnerów zatrzymuje się na stacji benzynowej,przejeżdżający samochód śmiertelnie potrąca ich 11 letniego syna Josha.Sprawca wypadku nie zatrzymuje się.Opieszałej policji nie udaje się odnaleźć sprawcy,zawieszają czynności śledcze.Pogrążony w rozpaczy ojciec postanawia za wszelką cenę znaleźć sprawcę i wymierzyć sprawiedliwość.

Poruszająca historia dwóch rodzin dotkniętych tragedią. Wracająca rodzina Learnerów z koncertu przeżywa dramat, dziesięcioletni Josh zostaje potrącony przez samochód. Mężczyzna, który go potrącił ucieka z miejsca wypadku.
Książkę chciałam przeczytać już od jakiegoś czasu, jakieś wewnętrzne przeczucie mówiło mi, że to opowieść o której nigdy nie zapomnę i tak się też stało.
Narracja jest prowadzona z perspektywy trojga bohaterów: Ethana, Grace i Dwighta. Autor bardzo dobrze wykreował ich portrety psychologiczne. Ethan to ojciec pogrążony w żałobie po stracie syna, chce za wszelką cenę odnaleźć sprawcę, Grace, matka przeżywająca ból po śmierci dziecka nadal nie może dojść do siebie po tym wydarzeniu i Dwight, mężczyzna, który nieco pogubił się w życiu. Czy uda się odnaleźć sprawcę wypadku i czy rodziny poradzą sobie z ogromem tragedii? Tego już nie zdradzę.
Droga do przebaczenia to książka łącząca wiele gatunków od powieści obyczajowej po trzymający w napięciu kryminał. Piękna...

ivaa | 2016-05-28
Przeczytana: 28 maja 2016

Znakomite studium psychologiczne ukazujące destrukcyjny wpływ utraty dziecka oraz zmagania się z poczuciem winy.

justi | 2013-09-09
Przeczytana: 09 września 2013

Nietuzinkowa historia każdego z bohaterów, wyraziste sylwetki, bez zbędnych słów.

miedzystronami | 2011-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2011

Nikt nie jest chyba w stanie zrozumieć, co czują rodzice po śmierci swojego dziecka. Tym bardziej jeśli zginęło tragicznie, potrącone przez pędzący samochód, a sprawca ucieka z miejsca wypadku. Targają nimi przeróżne uczucia, od nienawiści i złości przez niedowierzanie, rozpacz, ból, cierpienie do całkowitej bezradności i bezsilności, bo przydarzyła się wielka tragedia a świat nie przestał istnieć, ziemia wciąż się kręci…

Etan i Grace Learner tracą syna Josha. Ich rodzina wracając do domu zatrzymuje się na stacji benzynowej a mały Josh stoi zbyt blisko drogi.
W tym samym czasie Dwight Arno wraz ze swoim synem Samem wraca z meczu gwiazd baseballu do domu byłej żony. Nie wyhamował na zakręcie. Przerażony i pełen sprzecznych uczuć ucieka.

Dwóch mężczyzn, wielka tragedia. Jeden z nich chce za wszelką cenę odnaleźć sprawcę, drugi obojętnie i bezsilnie nie ukrywa się ale też nie ujawnia, nie mogąc poradzić sobie z bieżącymi problemami i nie mogąc uładzić swoich relacji z synkiem:...