Z pamiętnika więźniarki Buchenwaldu: aussenkommando Altenburg numer 27568

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
Wiola-M

Książka ta jest odtworzonym i w miarę możliwości uporządkowanym, autentycznym dziennikiem obozowym. Mówi o sprawach na pozór przebrzmiałych i dalekich, a jednak jakże bliskich nam i mocno związanych z dniem dzisiejszym. Dziennik zaczęłam pisać w drugiej połowie 1944 roku i prowadziłam do końca pobytu w Buchenwaldzie, tj. do ewakuacji więźniarek w dniu 11 kwietnia 1945 roku. Było to w naszych...

Dziennik zaczęłam pisać w drugiej połowie 1944 roku i prowadziłam do końca pobytu w Buchenwaldzie, tj. do ewakuacji więźniarek w dniu 11 kwietnia 1945 roku. Było to w naszych warunkach przedsięwzięcie nader ryzykowne, a zarazem trudne i skomplikowane.

Od Autorki

Yellow_Wladimir | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Niewiele ludzi może powiedzieć ,że jakaś książka jest częścią ich samych . Najczęściej ograniczamy się do opinii bazującej na naszych upodobaniach ,przeżyciach, bądź światopoglądzie . Ja wiem ,że wszystko ,co zostało opisane, miało późniejsze skutki ,których świadom nie jestem i nigdy nie będę . 100 stron zapisanych zwykłym ,opisowym językiem kobiety ,która mając niewiele została ogołocona ze wszystkiego. Kobiety ,której odebrano w niesprawiedliwy sposób męża, syna ,siostrę ,matkę i wielu innych , która była słynna z dobrego gustu ,zamiłowania do muzyki ,literatury. Nigdy nie było mi dane poznać mojej ciotki, ale przeczytałem jej pamiętniki i wiem że jej myśl ma dla kogo żyć i kogo uczyć . Myślę ,że tego właśnie by chciała ,szczególnie dla swojej rodziny .

kzna | 2012-06-22

krótka, ciekawa książeczka opisująca niemiecki, pokazowy obóz w Buchenwaldzie. Pokazowy, ponieważ został wybudowany na wizytacje Czerwonego Krzyża.

Jak każde pamiętniki, wspomnienia ma wartość dokumentalną.
Warto poznać.

| 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 07. 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Autorka przenosi Nas w trudne czasy zrodzone przez hitlerowców. Nikt nie chciałby być na jej miejscu, ale wszystko skończyło się dobrze...szkoda, że nie dla wszystkich...

leszekes | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Książka bardzo mocno skażona ideologią komunistyczną, co znacznie obniża jej wartość. Nie jest to wybitna literatura. Ot, taki pamiętniczek, który na potrzeby ówczesnego systemu został odpowiednio "upiększony".

Joanka | 2016-08-30
Przeczytana: 27 sierpnia 2016