Z pamiętnika więźniarki Buchenwaldu: aussenkommando Altenburg numer 27568

Okładka książki Z pamiętnika więźniarki Buchenwaldu: aussenkommando Altenburg numer 27568 Stanisława Gogołowska
Stanisława Gogołowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Lubelskie
1975-01-01
1975-01-01
obóz hitlerowski pamiętniki II wojna światowa Buchenwald

Autorka opisuje w swoim dzienniczku swój pobyt w nazistowskich obozach koncentracyjnych w ostatnich miesiącach wojny. Niestety kobieta bardzo mnie zraziła swoją mocno prokomunistyczną postawą 😕
Ogólna ocena 5/10

Ogólna ocena 5/10

Niewiele ludzi może powiedzieć ,że jakaś książka jest częścią ich samych . Najczęściej ograniczamy się do opinii bazującej na naszych upodobaniach ,przeżyciach, bądź światopoglądzie . Ja wiem ,że wszystko ,co zostało opisane, miało późniejsze skutki ,których świadom nie jestem i nigdy nie będę . 100 stron zapisanych zwykłym ,opisowym językiem kobiety ,która mając niewiele została ogołocona ze wszystkiego. Kobiety ,której odebrano w niesprawiedliwy sposób męża, syna ,siostrę ,matkę i wielu innych , która była słynna z dobrego gustu ,zamiłowania do muzyki ,literatury. Nigdy nie było mi dane poznać mojej ciotki, ale przeczytałem jej pamiętniki i wiem że jej myśl ma dla kogo żyć i kogo uczyć . Myślę ,że tego właśnie by chciała ,szczególnie dla swojej rodziny .

krótka, ciekawa książeczka opisująca niemiecki, pokazowy obóz w Buchenwaldzie. Pokazowy, ponieważ został wybudowany na wizytacje Czerwonego Krzyża.

Jak każde pamiętniki, wspomnienia ma wartość dokumentalną.
Warto poznać.

Jak każde pamiętniki, wspomnienia ma wartość dokumentalną.
Warto poznać.

Książka bardzo mocno skażona ideologią komunistyczną, co znacznie obniża jej wartość. Nie jest to wybitna literatura. Ot, taki pamiętniczek, który na potrzeby ówczesnego systemu został odpowiednio "upiększony".

• Z wojną w tle
  • 07. 2014
  • Literatura obozowa
  • Związane z II wojną światową (lub z historią ogólnie)
  • Historia/Fakty/Powieści
  • Z polecenia