rozwińzwiń

W Brzezince nie umierało się samotnie

Okładka książki W Brzezince nie umierało się samotnie Stanisława Gogołowska
Okładka książki W Brzezince nie umierało się samotnie
Stanisława Gogołowska Wydawnictwo: Książka i Wiedza biografia, autobiografia, pamiętnik
325 str. 5 godz. 25 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1973-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1973-01-01
Liczba stron:
325
Czas czytania
5 godz. 25 min.
Język:
polski
Tagi:
Brzezinka Oświęcim Holokaust obozy koncentracyjne II wojna światowa
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1558
297

Na półkach: , , ,

Książka ma formę pamiętnika pisanego na bieżąco, choć bez konkretnych dat czy dni tygodnia. Autorka najczęściej stosuje narrację w czasie teraźniejszym. Niemniej jest to relacja pisana post factum. Z treści jasno wynika, że niemożliwe byłoby pisanie prawdziwego pamiętnika w czasie rzeczywistym. Więźniarkom nie wolno było posiadać nawet skrawka papieru i czegokolwiek do pisania.
Patrząc na to w ten sposób, osobiście oczekiwałabym czegoś lepszego. Niestety literacko nie jest to dobra książka, a styl Autorki nazwałabym "egzaltowanym". Boję się kwestionować prawdziwość tej relacji, ale najwyraźniej mamy do czynienia z osobą świętą, która w rzeczywistości obozowego okrucieństwa, sama dopuszczała się wyłącznie czynów szlachetnych, ratując życie współwięźniarek z altruizmem, który graniczy z szaleństwem.

Opowieść traktuje o wycinku życia Autorki- bohaterki. Rozpoczyna się w momencie transportu z lwowskiego więzienia do Brzezinki, a kończy wywózką z obozu w niewiadomym kierunku i celu. Brakuje mi tu chociażby minimalnie nakreślonego wstępu i zakończenia, może w formie epilogu. Nie wiemy kim była Autorka przed wojną, dlaczego została aresztowana. Można wnioskować, że za jakąś działalność podziemną, ponieważ została zaklasyfikowana jako więzień polityczny. Autorka bardzo enigmatycznie wspomina o synu, który zginął i mężu, który również przebywa w obozie, w pobliskim Oświęcimiu. W swojej opowieść całkowicie skupia się na opisie rzeczywistości obozowej. W zasadzie nie wiemy kim ona jest, nie daje się poznać czytelnikowi. Nie wiadomo też nic o tym, co spotkało ją po opuszczeniu Brzezinki. Jak ostatecznie udało jej się przeżyć?

Uważam, że należy czytać tę książkę jako świadectwo, relację naocznego świadka, dokument spisany niewprawną ręką osoby, która nie jest pisarką, ale ma do powiedzenia coś ważnego o zbrodni, której stała się ofiarą. Polecam tylko wytrawnym badaczom literatury obozowej.

Książka ma formę pamiętnika pisanego na bieżąco, choć bez konkretnych dat czy dni tygodnia. Autorka najczęściej stosuje narrację w czasie teraźniejszym. Niemniej jest to relacja pisana post factum. Z treści jasno wynika, że niemożliwe byłoby pisanie prawdziwego pamiętnika w czasie rzeczywistym. Więźniarkom nie wolno było posiadać nawet skrawka papieru i czegokolwiek do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    2
  • II wojna światowa
    1
  • Plany biblioteczne
    1
  • Literatura faktu
    1
  • Bliższe plany
    1
  • Z polecenia
    1
  • Biografie, wspomnienia, dzienniki
    1
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki W Brzezince nie umierało się samotnie


Podobne książki

Przeczytaj także