Czarny warkocz

Wydawnictwo: Glob
83-85229-25-6
niechcaca

Inne wydania

Wybór opowiadań z różnych okresów życia i twórczości pisarki. Tytułowy Czarny warkocz - opowiadanie z 1983 roku - wspomnienie o matce, Ormiance, którą charakteryzował długi czarny warkocz. Tenże warkocz posłuży do pełnego rozrzewnienia, miłości i tęsknoty słowa o matce, domu rodzinnym, dzieciństwie i młodości pisarki. Fragment powieści: Stali już na podwórzu wszyscy, Izaak Prinz z...

Fragment powieści:
Stali już na podwórzu wszyscy, Izaak Prinz z rodziną i Pinkas Prinz z rodziną, obydwaj bracia z firmy Izaak Prinz i Synowie "Polski Kilim". W rękach trzymali małe tobołki, a przed nimi stało dwóch esesmanów z automatami na brzuchach.
Wyczyszczony metal lśnił w słońcu jak cacko, jak ogromna zabawka - i wtedy stała się ta rzecz najgorsza, ta rzecz ostateczna: Moszele się roześmiał i wciąż zapatrzony w migotliwy metal na brzuchu esesmana ruszył ku niemu z wyciągniętymi rączkami, ufny i radosny, tak jak zawsze szedł do l u d z i.
- Jeszcze Helka nie zdołała krzyknąć, jeszcze Salka nie zdążyła pojąć, co się dzieje, a już Jasio oderwał się od matki i pobiegł za nim, tak samo ucieszony nadarzającą się zabawą. Małe podwórze domu Prinzów stało się nagle ogromne, biegli przez nie długo, przez nie kończący się czas oczekiwania, przez nie kończący się strach.
I nastąpiło to, co miało nastąpić; dwie serie, jedna po drugiej, i cisza po nich.

książek: 2069
onika | 2012-05-24
Na półkach: Opowiadania, Przeczytane

Świetne opowiadania, bardzo wciągają i zapadają w pamięć. Fleszarowa ma niezwykły dar kreślenia postaci z krwi i kości. Warto przeczytać.

Książka to zbiór różnych opowiadań z różnych okresów twórczości autorki i choć za tego typu książkami nie przepadam, to ta wyjątkowo mnie urzekła. Różne opowiadania, różni bohaterowie, w tym wielu naprawdę ciekawych. To taka z gatunku lekka, łatwa i przyjemna, choć autorka według mnie, nie ma łatwego pióra. Chodzi mi głównie o to, że jej książki czyta się stosunkowo długo, bo trzeba się and nimi bardzo pochylić, skupić, ale nad niektórymi warto i nad tą na pewno.

Missy | 2014-01-26
Przeczytana: 10 grudnia 2013

"Czarny warkocz "- to zbiór opowiadań,na którego całość składa się 12 opowiadań.Opowiadań chwytających za serce,skłaniających do przemyśleń i refleksji,bo opowiadają o najważniejszej dziedzinie naszego istnienia: Życiu.O ludzkich losach często trudnych,bardzo zagmatwanych,ale jakże pięknych,o chwilach,zdarzeniach, które mogłyby przytrafić się nam samym.A przede wszystkim, to opowiadania przesycone uczuciem, do którego każdy z nas dąży,zabiega i pielęgnuję.To najważniejsze uczucie miłości.W różnych realiach odcieniach i sytuacjach. Moje serce skradły między innymi te opowiadania: "Tak równi,jak nigdy dotąd","Wszystko jedno gdzie" oraz "Trzech miłych Agaty". Z tego ostatniego pochodzi moja perełka z tekstu wyłowiona:

"Bo one wszystkie chcą być kochane-myślałam wracając do domu- młode i stare,ładne i brzydkie,wszystkie,każda z nas... i na to nie ma rady... niech nie będzie na to rady, niech tak zostanie, niech tak trwa..." ("Trzech miłych Agaty").

Jula | 2011-03-27

Autorka ukazuje w swych dojrzałych opowiadaniach różne rodzaje miłości, bo właśnie miłość i śmierć to nieodłączne elementy naszego życia, z którymi każdy z nas musi się wcześniej czy później uporać, niekiedy nawet wielokrotnie...
Miłość do kobiety, do mężczyzny, do matki, do dziecka, a wszystko to połączone nicią śmierci. Książka zmusza do refleksji i zastanowienia się nad naszym postępowaniem wobec innych osób (męża, żony, matki...).
Przy czytaniu tych świetnych opowiadań, przypominają się ogólnie znane i cytowane - dlatego, że niezwykle mądre i prawdziwe - słowa ks.Tisznera: "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą".

Makaron | 2015-09-29
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 września 2015

Refleksyjna, można by rzec za Aloszą Awdiejewem tak "duszeszczipatielnaja" , no mnie prostego chłopa trąciła

Juliaxxx | 2014-12-20
Na półkach: 2014, Przeczytane

Również książka z wakacji. Jest to zbiór opowadań, jedne ciekawsze inne nie. Kilka było naewt fajnych, niektóre jednak strasznie nudne.

Ala | 2016-09-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 września 2016

Zbiór opowiadań. Długich, bardzo krótkich , z różnych miejsc na mapie i etapów życia autorki. Łączy je cudowny dar pisania . Nie wiem na czym to polega , ale czytając, czuję się lepsza, dowartościowana i uspokojona.

Strzelec56 | 2016-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2016