Boska cząstka: jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na Ścieżkach Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
8,09 (286 ocen i 33 opinie) Zobacz oceny
10
36
9
84
8
77
7
58
6
23
5
7
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?
data wydania
ISBN
83-86868-10-4
liczba stron
325
słowa kluczowe
fizyka, popularnonaukowe
język
polski
dodał
Adam K

Jeden z najoryginalniejszych, a z pewnością - najzabawniejszy wykład fizyki, jaki kiedykolwiek powstał. Jego twórcą jest amerykański fizyk-cząstkowiec, Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla i wielki zwolennik popularyzacji wiedzy. Rozpoczynając od prostych, podstawowych pojęć i praw, Lederman jak mało kto potrafi przedstawić również w sposób zrozumiały osiągnięcia fizyki współczesnej. Leon...

Jeden z najoryginalniejszych, a z pewnością - najzabawniejszy wykład fizyki, jaki kiedykolwiek powstał. Jego twórcą jest amerykański fizyk-cząstkowiec, Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla i wielki zwolennik popularyzacji wiedzy. Rozpoczynając od prostych, podstawowych pojęć i praw, Lederman jak mało kto potrafi przedstawić również w sposób zrozumiały osiągnięcia fizyki współczesnej.

Leon Lederman przejdzie do historii fizyki co najmniej z dwóch powodów. W roku 1988 za badania nad cząstkami elementarnymi otrzymał Nagrodę Nobla. W roku 1993 napisał najzabawniejszą książkę o fizyce, jaką kiedykolwiek wydano: Boską Cząstkę - błyskotliwą opowieść o poszukiwaniach najdrobniejszych składników materii oraz roli, jaką odgrywają one w wyjaśnianiu tajemnicy narodzin i ewolucji Wszechświata.

"Czytając tę książkę będziesz śmiał się tak głośno, że nawet nie zauważysz, jak wiele w tym czasie się nauczyłeś" - pisał w recenzji Boskiej Cząstki dziennikarz "San Francisco Examiner".

 

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Barbara BBKZ - źródło własne na potrzeby Lubimy Czytać

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 374
Paweł | 2011-11-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: październik 2011

W pędzie XXI wieku warto pamiętać by znaleźć odrobinę czasu na chwilę odpoczynku, zadumy i refleksji. Jeżeli ma to być przystanek z książką i skłonienie się po raz kolejny do porównania tego co ma nam do zaofiarowania świat nauki i techniki dzisiaj, wobec tego co go kształtowało, a kierunkiem w jakim zdaje się podążać to "Boska cząstka" jest jedną z tych pozycji po jakie warto sięgnąć.

Autor, uznany naukowiec, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki oddaje czytelnikowi lekturę, która jest niezwykłą w formie autobiografią. Gdyby zakreślić tworzącą stożek właściwy rys wspomnianej figury i przyjąć jako oś wydarzeń główną treść książki, to wokół tej osi obrotu znajdziemy chronologiczny zapis pracy jakiej uczony poświęcił swoje życie. Lektura jest jedyną w swoim rodzaju, a to dzięki dowcipnemu usposobieniu Leona Ledermana. Sam przedstawia się przede wszystkim jako fizyk-teoretyk i w przystępny sposób omawia pojęcia, prawa i zjawiska współczesnej fizyki. W tym miejscu zapewne ktoś zdążył pomyśleć i zechce zarzucić, że doniosłość prac i odkryć jakie ukazano na kartach tej książki oddziela się od chwili obecnej dystansem około dwóch dziesiątek lat i nadal się zwiększa. I owszem, jednak tak jak napomknąłem w pierwszych zdaniach tytuł ma swoisty charakter kroniki swojego życia i uprawianej dziedziny. Tak więc, autor w kolejnych krótkich rozdziałach streszcza myśl i odkrycia od starożytnych po pierwsze teorie dwudziestego stulecia w których niepoślednią rolę zaczynają odgrywać atomy, protony, elektrony i neutrony by stopniowo oswajać czytelnika z rozwojem mechaniki kwantowej, poszukiwań praw korespondujących pomiędzy fizyką klasyczną, a najnowszą oraz, co jest jakby najważniejsze z badaniami w których osobiście bierze udział. Z humorem i nieskomplikowanie przedstawia kolejne etapy swojej kariery i rozwoju fizyki w której odniósł wiele sukcesów. Badania nad cząstkami elementarnymi, które opisał autor nie są zupełną przeszłością i wspomnieniem lat minionych. Leon Lederman opisał początki planowania i konstrukcji urządzeń z których o jednym jest w ostatnich latach bardzo głośno. Mowa o Wielkim Zderzaczu Hadronów, który jest europejską i lepszą wersją podobnych osiągnięć technologicznych jakie współtworzył i przy pomocy których odnosił autor sukcesy w Ameryce. Poza tym, jego geniusz stał się słynny na całym świecie. Lederman był wielokrotnie nagradzany, a największego zaszczytu jakiego może dostąpić naukowiec na ziemskim padole, czyli otrzymania Nagrody Nobla ze stosownym potwierdzeniem wyrażającym się liczbą z wieloma zerami we właściwej walucie, dostąpił w 1988r. Uhonorowany został za odkrycie neutrina mionowego, a więc za prace, których rozwój od czasu do czasu przysparza emocji.

Wspomniany humor autora daje znać o sobie za sprawą wprowadzonego bohatera z którym fizyk prowadzi rzeczowe rozmowy. "Przypadkowo" napotkaną personą jest znany skądinąd Demokryt z Abdery, myśliciel i filozof. Element fantastyczny sprowadzony został przez Ledermana do wymiaru współczesnego dialogu uczonych, a raczej do swoistej błazenady, która pozostaje jednak mocno zarysowaną powiastką filozoficzną. Demokryt jest podróżnikiem w czasie, często złośliwym i przemądrzałym. Spotkania obu mężów mają miejsce w przerwach między znaczniejszymi wydarzeniami i nie są wbrew pozorom nacechowane infantylną manierą, ani napuszone w stylu. To niemal amerykańska komedia filmowa na miarę "Czy leci z nami pilot?" Rozmowy z Demokrytem pozwalają Ledermanowi na przemyślenia związane z teorią jaką żyją wszyscy z którymi pracuje. Teoria zakładająca w swoim Modelu Standardowym pewne prawidłowości w zakresie oddziaływań między cząstkami wymaga pewnych uzupełnień i odkryć. Głównym celem poszukiwań jest znalezienie owej tytułowej boskiej cząstki. Nazywa się w ten sposób cząstkę Higgsa, której istnienie przewidziano w teorii tak jak wiele poprzednich. Owa cząstka odgrywa jednak w teorii kluczową rolę i w dalszym ciągu pozostaje mitycznym jednorożcem.

Jest w tym świecie nauk ścisłych więcej przestrzeni jakiej każdy by sobie życzył, aniżeli śmie na co dzień myśleć nastolatek oczekujący na sprawdzian czy odpowiedź przy tablicy. Jest też wiele chwil w których poznajemy mentalne różnice dzielące zamieszkujących na innych kontynentach czy anegdoty związane z pracą badawczą lub galą z okazji corocznego przyznania Nagrody Nobla.

Książka z 1993r. zawiera w polskim wydaniu stosowne uwagi, które wyjaśniają pewne kwestie związane ze stanem prac w owej dziedzinie ze szczególnym uwzględnieniem fizyków amerykańskich. Przypiski za kolejnymi asteryskami rozwiewają też wątpliwości co do lat i dat kolejnych wydarzeń jakie zaszły przed kolejnym wydaniem książki Leona Ledermana.

Zapewne aby elegancko zakończyć to spotkanie z dowcipnym naukowcem należałoby ustosunkować się do rozwinięcia tytułu. Myśl Ledermana przywodzi za podpowiedź pojęcie hypofory, a więc niech będzie, że sam spróbuje na nie odpowiedzieć lub napisze kolejną książkę.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy

Wybitny czlowiek napisal niesamowicie prawdziwa ksiazke o realiach upadku polskiego systemu leczenia. Chaoeaux bas :)

zgłoś błąd zgłoś błąd