Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?

Okładka książki Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?
Leon LedermanDick Teresi Wydawnictwo: Prószyński i S-ka astronomia, astrofizyka
325 str. 5 godz. 25 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Tytuł oryginału:
The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1996-02-13
Data 1. wyd. pol.:
1996-02-13
Liczba stron:
325
Czas czytania
5 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8386868104
Tłumacz:
Elżbieta Kołodziej-Józefowicz
Tagi:
fizyka popularnonaukowe
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dalej niż boska cząstka Christopher Hill, Leon Lederman
Ocena 7,5
Dalej niż bosk... Christopher Hill, L...
Okładka książki Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa i rzeczywistość Christopher Hill, Leon Lederman
Ocena 7,7
Zrozumieć niep... Christopher Hill, L...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
420 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
386
83

Na półkach:

W pędzie XXI wieku warto pamiętać by znaleźć odrobinę czasu na chwilę odpoczynku, zadumy i refleksji. Jeżeli ma to być przystanek z książką i skłonienie się po raz kolejny do porównania tego co ma nam do zaofiarowania świat nauki i techniki dzisiaj, wobec tego co go kształtowało, a kierunkiem w jakim zdaje się podążać to "Boska cząstka" jest jedną z tych pozycji po jakie warto sięgnąć.

Autor, uznany naukowiec, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki oddaje czytelnikowi lekturę, która jest niezwykłą w formie autobiografią. Gdyby zakreślić tworzącą stożek właściwy rys wspomnianej figury i przyjąć jako oś wydarzeń główną treść książki, to wokół tej osi obrotu znajdziemy chronologiczny zapis pracy jakiej uczony poświęcił swoje życie. Lektura jest jedyną w swoim rodzaju, a to dzięki dowcipnemu usposobieniu Leona Ledermana. Sam przedstawia się przede wszystkim jako fizyk-teoretyk i w przystępny sposób omawia pojęcia, prawa i zjawiska współczesnej fizyki. W tym miejscu zapewne ktoś zdążył pomyśleć i zechce zarzucić, że doniosłość prac i odkryć jakie ukazano na kartach tej książki oddziela się od chwili obecnej dystansem około dwóch dziesiątek lat i nadal się zwiększa. I owszem, jednak tak jak napomknąłem w pierwszych zdaniach tytuł ma swoisty charakter kroniki swojego życia i uprawianej dziedziny. Tak więc, autor w kolejnych krótkich rozdziałach streszcza myśl i odkrycia od starożytnych po pierwsze teorie dwudziestego stulecia w których niepoślednią rolę zaczynają odgrywać atomy, protony, elektrony i neutrony by stopniowo oswajać czytelnika z rozwojem mechaniki kwantowej, poszukiwań praw korespondujących pomiędzy fizyką klasyczną, a najnowszą oraz, co jest jakby najważniejsze z badaniami w których osobiście bierze udział. Z humorem i nieskomplikowanie przedstawia kolejne etapy swojej kariery i rozwoju fizyki w której odniósł wiele sukcesów. Badania nad cząstkami elementarnymi, które opisał autor nie są zupełną przeszłością i wspomnieniem lat minionych. Leon Lederman opisał początki planowania i konstrukcji urządzeń z których o jednym jest w ostatnich latach bardzo głośno. Mowa o Wielkim Zderzaczu Hadronów, który jest europejską i lepszą wersją podobnych osiągnięć technologicznych jakie współtworzył i przy pomocy których odnosił autor sukcesy w Ameryce. Poza tym, jego geniusz stał się słynny na całym świecie. Lederman był wielokrotnie nagradzany, a największego zaszczytu jakiego może dostąpić naukowiec na ziemskim padole, czyli otrzymania Nagrody Nobla ze stosownym potwierdzeniem wyrażającym się liczbą z wieloma zerami we właściwej walucie, dostąpił w 1988r. Uhonorowany został za odkrycie neutrina mionowego, a więc za prace, których rozwój od czasu do czasu przysparza emocji.

Wspomniany humor autora daje znać o sobie za sprawą wprowadzonego bohatera z którym fizyk prowadzi rzeczowe rozmowy. "Przypadkowo" napotkaną personą jest znany skądinąd Demokryt z Abdery, myśliciel i filozof. Element fantastyczny sprowadzony został przez Ledermana do wymiaru współczesnego dialogu uczonych, a raczej do swoistej błazenady, która pozostaje jednak mocno zarysowaną powiastką filozoficzną. Demokryt jest podróżnikiem w czasie, często złośliwym i przemądrzałym. Spotkania obu mężów mają miejsce w przerwach między znaczniejszymi wydarzeniami i nie są wbrew pozorom nacechowane infantylną manierą, ani napuszone w stylu. To niemal amerykańska komedia filmowa na miarę "Czy leci z nami pilot?" Rozmowy z Demokrytem pozwalają Ledermanowi na przemyślenia związane z teorią jaką żyją wszyscy z którymi pracuje. Teoria zakładająca w swoim Modelu Standardowym pewne prawidłowości w zakresie oddziaływań między cząstkami wymaga pewnych uzupełnień i odkryć. Głównym celem poszukiwań jest znalezienie owej tytułowej boskiej cząstki. Nazywa się w ten sposób cząstkę Higgsa, której istnienie przewidziano w teorii tak jak wiele poprzednich. Owa cząstka odgrywa jednak w teorii kluczową rolę i w dalszym ciągu pozostaje mitycznym jednorożcem.

Jest w tym świecie nauk ścisłych więcej przestrzeni jakiej każdy by sobie życzył, aniżeli śmie na co dzień myśleć nastolatek oczekujący na sprawdzian czy odpowiedź przy tablicy. Jest też wiele chwil w których poznajemy mentalne różnice dzielące zamieszkujących na innych kontynentach czy anegdoty związane z pracą badawczą lub galą z okazji corocznego przyznania Nagrody Nobla.

Książka z 1993r. zawiera w polskim wydaniu stosowne uwagi, które wyjaśniają pewne kwestie związane ze stanem prac w owej dziedzinie ze szczególnym uwzględnieniem fizyków amerykańskich. Przypiski za kolejnymi asteryskami rozwiewają też wątpliwości co do lat i dat kolejnych wydarzeń jakie zaszły przed kolejnym wydaniem książki Leona Ledermana.

Zapewne aby elegancko zakończyć to spotkanie z dowcipnym naukowcem należałoby ustosunkować się do rozwinięcia tytułu. Myśl Ledermana przywodzi za podpowiedź pojęcie hypofory, a więc niech będzie, że sam spróbuje na nie odpowiedzieć lub napisze kolejną książkę.

W pędzie XXI wieku warto pamiętać by znaleźć odrobinę czasu na chwilę odpoczynku, zadumy i refleksji. Jeżeli ma to być przystanek z książką i skłonienie się po raz kolejny do porównania tego co ma nam do zaofiarowania świat nauki i techniki dzisiaj, wobec tego co go kształtowało, a kierunkiem w jakim zdaje się podążać to "Boska cząstka" jest jedną z tych pozycji po jakie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 408
  • Przeczytane
    522
  • Posiadam
    148
  • Teraz czytam
    54
  • Ulubione
    35
  • Popularnonaukowe
    30
  • Chcę w prezencie
    22
  • Nauka
    18
  • Do kupienia
    9
  • Fizyka
    8

Cytaty

Więcej
Leon Lederman Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? Zobacz więcej
Leon Lederman Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? Zobacz więcej
Leon Lederman Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także