Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?

- Kategoria:
- astronomia, astrofizyka
- Tytuł oryginału:
- The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 1996-02-13
- Data 1. wyd. pol.:
- 1996-02-13
- Liczba stron:
- 325
- Czas czytania
- 5 godz. 25 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 8386868104
- Tłumacz:
- Elżbieta Kołodziej-Józefowicz
- Tagi:
- fizyka popularnonaukowe
Jeden z najoryginalniejszych, a z pewnością - najzabawniejszy wykład fizyki, jaki kiedykolwiek powstał. Jego twórcą jest amerykański fizyk-cząstkowiec, Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla i wielki zwolennik popularyzacji wiedzy. Rozpoczynając od prostych, podstawowych pojęć i praw, Lederman jak mało kto potrafi przedstawić również w sposób zrozumiały osiągnięcia fizyki współczesnej.
Leon Lederman przejdzie do historii fizyki co najmniej z dwóch powodów. W roku 1988 za badania nad cząstkami elementarnymi otrzymał Nagrodę Nobla. W roku 1993 napisał najzabawniejszą książkę o fizyce, jaką kiedykolwiek wydano: Boską Cząstkę - błyskotliwą opowieść o poszukiwaniach najdrobniejszych składników materii oraz roli, jaką odgrywają one w wyjaśnianiu tajemnicy narodzin i ewolucji Wszechświata.
"Czytając tę książkę będziesz śmiał się tak głośno, że nawet nie zauważysz, jak wiele w tym czasie się nauczyłeś" - pisał w recenzji Boskiej Cząstki dziennikarz "San Francisco Examiner".
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 1 392
- 509
- 143
- 51
- 33
- 31
- 21
- 16
- 8
- 8
OPINIE i DYSKUSJE
MA SA KRA....
"Zmienność masy w zależności od rodzaju ruchu [masa relatywistyczna], zależności masy od konfiguracji układu, oraz to, że niektóre cząstki - foton na pewno [...] - mają zerową masę, wszystkie te czynniki razem wzięte podają w wątpliwość pojęcie masy jako fundamentalnej cechy materii", a tym samym podważają utarte pojęcie materii (512).
Oersted odkrył związek między elektrycznością i magnetyzmem (171).
"Gell-Mann [uważał] że kwarki służą tylko 'do prowadzenia obliczeń'" (421).
###
"Jednym z ciekawszych aspektów powstającego obrazu rzeczywistości jest to, że zaciera się granica między siłami a materią. Wszystko składa się z cząstek" (79).
Galileusz "zapewne nie ostałby się na żadnym uniwersytecie, tak żywy był jego styl i uszczypliwy krytycyzm" (115).
"Urodzony 3 lata po śmierci Kopernika, [Tycho Brahe] nigdy nie zaakceptował w pełni systemu heliocentrycznego" choć nie akceptował też w pełni systemu ptolemejskiego: "poszedł na kompromis: Ziemia pozostaje nieruchoma w centrum wszechświata - wbrew temu co twierdził Ptolemeusz - planety obiegają słońce, które z kolei okrąża ziemię" (119).
10(41) - tyle razy oddziaływanie elektromagnetyczne jest silniejsze od grawitacyjnego
"Nie ma więc znaczenia, że Newton nie znał odpowiedzi na pytania: dlaczego grawitacja? skąd się ona bierze? Te problemy należą do dziedziny filozofii tak długo, dopóki ktoś nie wykaże, że grawitacja jest konsekwencją jakiegoś głębszego zjawiska, jakiejś symetrii, która być może dotyczy wielowymiarowej przestrzeni" (147).
Jacob Bronowski: "Gdy Coleridge próbował zdefiniować piękno, zawsze przywoływał tę samą głęboką myśl: "piękno, mówił, to 'jedność w różnorodności'. Nauka nie jest niczym innym, jak próbą odkrycia jedności ukrytej w różnorodności przyrody, a dokładniej mówiąc - w różnorodności naszych doświadczeń" (530).
"Anihilacja to jedyny proces, w którym masa jest ze stuprocentową wydajnością przetwarzana w energię, zgodnie z einsteinowskim równaniem E=mc2. Podczas wybuchu bomby jądrowej tylko ułamek procentu masy ulega przeobrażeniu w energię. Gdy materia zderza się z antymaterią, znika stop procent masy" (292).
MA SA KRA....
więcej Pokaż mimo to"Zmienność masy w zależności od rodzaju ruchu [masa relatywistyczna], zależności masy od konfiguracji układu, oraz to, że niektóre cząstki - foton na pewno [...] - mają zerową masę, wszystkie te czynniki razem wzięte podają w wątpliwość pojęcie masy jako fundamentalnej cechy materii", a tym samym podważają utarte pojęcie materii (512).
Oersted odkrył związek...
Fajnie i przyjemnie się czytało , wiele można się dowiedzieć z fizyki
Fajnie i przyjemnie się czytało , wiele można się dowiedzieć z fizyki
Pokaż mimo toKsiążka, w której noblista Leon Lederman przedstawia jak wyglądało odkrywanie przez ludzkość i jej najwybitniejszych przedstawicieli najmniejszego elementu materii. Od starożytnych teorii dotyczących atomu po teorie omawiające bozon Higgsa.
Mnóstwo fachowej wiedzy, sporo ciekawostek i anegdot. Do momentu omawiania fizyki kwantowej i badań w akceleratorach nawet co nieco rozumiałem.
Książka, w której noblista Leon Lederman przedstawia jak wyglądało odkrywanie przez ludzkość i jej najwybitniejszych przedstawicieli najmniejszego elementu materii. Od starożytnych teorii dotyczących atomu po teorie omawiające bozon Higgsa.
więcej Pokaż mimo toMnóstwo fachowej wiedzy, sporo ciekawostek i anegdot. Do momentu omawiania fizyki kwantowej i badań w akceleratorach nawet co nieco...
Książka wybitna. Po prostu.
Zachwyca przystępnością, lekkością i humorem tak doskonale wyważonymi, że żadna inna książka pop-science na temat mechaniki kwantowej nie może się z nią równać (co nie znaczy oczywiście, że nie ma innych dobrych książek o tej tematyce).
Wielka szkoda, że tak trudno dostępna.
Książka wybitna. Po prostu.
Pokaż mimo toZachwyca przystępnością, lekkością i humorem tak doskonale wyważonymi, że żadna inna książka pop-science na temat mechaniki kwantowej nie może się z nią równać (co nie znaczy oczywiście, że nie ma innych dobrych książek o tej tematyce).
Wielka szkoda, że tak trudno dostępna.
Po lekturze 555 stron, z których 400 było dla mnie fizycznym bełkotem, obiecałam sobie solennie, że była to pierwsza i ostatnia książka "popularno-naukowa" z dziedziny fizyki, którą w życiu przeczytałam. Dla mnie była ona naukowa, ale nie popularno. Mój brat (nie-laik) twierdzi natomiast, że takie książki są ani popularno, ani naukowe, czyli "nie wiadomo właściwie, dla kogo one są". Przy okazji: nie znalazłam w tej książce absolutnie nic, co by mnie ubawiło.
Po lekturze 555 stron, z których 400 było dla mnie fizycznym bełkotem, obiecałam sobie solennie, że była to pierwsza i ostatnia książka "popularno-naukowa" z dziedziny fizyki, którą w życiu przeczytałam. Dla mnie była ona naukowa, ale nie popularno. Mój brat (nie-laik) twierdzi natomiast, że takie książki są ani popularno, ani naukowe, czyli "nie wiadomo właściwie, dla kogo...
więcej Pokaż mimo toŚwietna, przystępna (na tyle na ile może być przystępna fizyka cząstek) oraz zabawna. Autor nie zanudza czytelnika, nawet kiedy temat jest niesamowicie trudny. Zdecydowanie ją polecam - nawet laikom!
Świetna, przystępna (na tyle na ile może być przystępna fizyka cząstek) oraz zabawna. Autor nie zanudza czytelnika, nawet kiedy temat jest niesamowicie trudny. Zdecydowanie ją polecam - nawet laikom!
Pokaż mimo toMyślę ,że to nie jest boska cząstka. Ją dopiero odkryjemy w czarnej materii.Kto chce wiedzieć skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy niech czyta ,powoli.Ja przeczytałem już trzy razy i pewnie za rok znowu.Polecam
Myślę ,że to nie jest boska cząstka. Ją dopiero odkryjemy w czarnej materii.Kto chce wiedzieć skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy niech czyta ,powoli.Ja przeczytałem już trzy razy i pewnie za rok znowu.Polecam
Pokaż mimo toŚwietna książka popularnonaukowa pokazująca jak wyglądały badania podstawowe w zakresie fizyki cząstek. Napisana z humorem. Czyta się lekko.
Świetna książka popularnonaukowa pokazująca jak wyglądały badania podstawowe w zakresie fizyki cząstek. Napisana z humorem. Czyta się lekko.
Pokaż mimo toBardzo interesująca książka, opowiadająca o trudnych tematach, ale przekazana w przystępny sposób, momentami zabawna, momentami cięższa do przejścia. 10/10 ze względu na poruszany temat i sposób przekazania informacji. Polecam
Bardzo interesująca książka, opowiadająca o trudnych tematach, ale przekazana w przystępny sposób, momentami zabawna, momentami cięższa do przejścia. 10/10 ze względu na poruszany temat i sposób przekazania informacji. Polecam
Pokaż mimo toMyślałam, że książka będzie dotyczyć innej tematyki. Na duży plus jest napisana bardzo przystępnym językiem.
Myślałam, że książka będzie dotyczyć innej tematyki. Na duży plus jest napisana bardzo przystępnym językiem.
Pokaż mimo to