Makdonaldyzacja społeczeństwa

2009-01-01
1999-01-01
8373191402
Ludwik Stawowy

Książka stricte popularno-naukowa. Padają co prawda znane nazwiska - Weber, Taylor, Bauman - lecz ich myśli i wnioski są dyskutowane bardzo pobieżnie, wręcz prosi się o większy nacisk na teoretyczne fundamenty, jednak większą część czasu autor poświęca na podawanie listy przykładów przejawów makdonaldyzacji w różnych dziedzinach biznesu, (ale nie tylko),co sprawia, że książka staje się bona fide wyliczanką.

Jeżeli ktoś jest mocno zainteresowany teorią, lepiej zapoznać się z bardziej technicznymi pozycjami, dla niezaznajomionych z tematem ta pozycja wydaje się wartościowa jako wprowadzenie do tego jak sposób pracy i myślenie o pracy może wpływać na socjo-ekonomiczny krajobraz.

Książka została wydana prawie trzydzieści lat temu, a jej treść jest wciąż aktualna! Autor z dużą zręcznością opisuje mechanizmy wszechobecnej makdonaldyzacji, która dla wielu z nas jest tak powszechna, że aż - paradoksalnie - prawie niedostrzegalna. Polecam!

Nie raz mnie zastanawiało, jak się stało, że artykuły w necie straciły na jakości, czy kobiety na Tinderze mają prawie te same zainteresowania, to odpowiedzią jest pojęcie: "makdonaldyzacja". Teraz tłumaczyć tego nie będę, gdyż jest to recenzja, a nie artykuł. W książce pojawiają się nazwiska jak: Taylor, Ford, Weber i Bauman (chociaż tego ostatniego autor mógł sobie darować). Początek, czyli wprowadzenie jest czysto akademickiej, jednak później jest tylko ciekawiej. Autor wskazuje na plusy i na minusy (dehumanizacja pracy),czasami aż nazbyt, oczywiście robi to z amerykańskiego punktu widzenia i początku lat 90. Jednak bez obawy, socjologia jest odporna na czas. Jeśli chcesz wiedzieć, jeden z drugim, dlaczego samochody są sprzedawane są w "stałych" kolorach i poznać pokrótce historię MCdonalda to zapraszam.

Bardzo szczegółowo opisane zjawisko makdonaldyzacji, momentami może aż zbyt szczegółowo. Niemniej jednak, pozycja ciekawa i warta przeczytania. Jestem przekonana, że każdego zaskoczy jak zmakdonaldyzowany się stał, nie mając o tym świadomości.

Pozycja może nieco przestarzała jednak warta przeczytania. Autor bardzo mocno skupia się na takich wadach makdonaldyzacji jak dehumanizacja, przede wszystkim pracy. Tłumaczy też czym owa makdonaldyzacja jest i obszernie opisuje jej najważniejsze cechy: sprawność, wymierność, przewidywalność, sterowanie oraz nieracjonalność racjonalności. Jedyne co autor mógł sobie odpuścić to ostatni rozdział - "Jak sobie radzić z makdonaldyzacją: praktyczny poradnik". Otóż w owym rozdziale porad jest niezwykle mało, a te które są nie należą do najefektywniejszych. Mało też jest przykładów owych działań. Podsumowując książkę polecam, jednak na pewno istnieją lepsze pozycje utrzymane w podobnej tematyce (szczególnie polecam Bunt na sprzedaż, Korporacja, Dzieciństwo w oblężeniu, No Logo).

Niezwykle wciągająca, która pokazuje rzeczywisty obraz tworzącego się nowoczesnego środowiska.

Niebywałe, podczas czytania w głowach rodziły mi się nowe przykłady i obrazy, które autor pokazywał w kolejnych rozdziałach.

Książkę polecił mój wykładowca z wydziału ekonomii, gdyby nie on nigdy zapewne nie udałoby mi się dotrzeć to tak wspaniałej pozycji.

Szału nie ma

Szału nie ma

Książkę można było trochę zwęzić ale tak to nie mam zastrzeżeń. Bardzo dobre ukazanie rozrostu jednego z aspektów nowoczesności, a jak wiadomo nowoczesne nie musi znaczyć dobre. Polecam.

Aktualne, niepokojące. Dobra obserwacja dzisiejszego społeczeństwa i mechanizmów nim rządzących.

Gdyby książka była cieńsza o 3/4 objętości, to dałbym jej 9/10 i byłby to błyskotliwy esej o tym, co dzieje się ze społeczeństwem wskutek wszechobecnego dyktatu ekonomii i racjonalizacji kosztów. Pozycja niemiłosiernie rozwleczona, po każdym rozdziale Pan George jak mantrę powtarza praktycznie to samo. Znudziło mnie to, nie doczytałem do końca. Ale w wybranych fragmentach jest dobra.

• Socjologia
  • Studia

Dodaj cytat z książki Makdonaldyzacja społeczeństwa