Okładka książki Makdonaldyzacja społeczeństwa

8373191402
typ
papier
synth
6,59 (116 ocen i 6 opinii)

Opis książki

Czym jest Makdonaldyzacja? Definicja podana we wstępie określa ją następująco: "Jest to proces, na mocy którego zasady prowadzenia restauracji szybkiej obsługi upowszechniają się, zagarniając coraz większe połacie życia społecznego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie". Ludzie, którzy Makdonaldyzują zbiorowe żywienie, ale także służbę zdrowia, oświatę, sprzedaż detaliczną, nawet usługi seksualne, pragną czynić to wydajnie: dla klienta - tanio, dla społeczeństwa masowo, a dla właścicieli - z dużym zyskiem. Triumfy Makdonaldyzacji zbiegają się w czasie z całkowitym załamaniem się wszelkich ideologii, które oferowały masom obietnicę lepszego. Ritzer nie waha się przed kasandrycznymi proroctwami, ale sądzi, że należy się tej historycznej konieczności Makdonaldyzacji sprzeciwić.

źródło okładki: http://www.empik.com/makdonaldyzacja-spoleczenstwa...»

Polecamy

Opinie czytelników
Krzysiek | 2013-03-26
Przeczytana: 2011 rok

Gdyby książka była cieńsza o 3/4 objętości, to dałbym jej 9/10 i byłby to błyskotliwy esej o tym, co dzieje się ze społeczeństwem wskutek wszechobecnego dyktatu ekonomii i racjonalizacji kosztów. Pozycja niemiłosiernie rozwleczona, po każdym rozdziale Pan George jak mantrę powtarza praktycznie to samo. Znudziło mnie to, nie doczytałem do końca. Ale w wybranych fragmentach jest dobra.

kml | 2012-04-15

Po przeczytaniu nie miałem wrażenia, że coś nowego odkryłem. Ritzer stawia raczej bezrefleksyjną i w gruncie rzeczy konserwatywną diagnozę, że społeczeństwo późnego kapitalizmu racjonalizuje. I chyba nic więcej. Słabo.

Robert | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Cóż się kryje za określeniem "Makdonaldyzacja"? Upraszczając chodzi po prostu o racjonalizację. A dlaczego jest ona zła? Choćby dlatego że odmagicznia świat, pozbawiając go nieprzewidywalności. Tak można by podsumować treść tej książki. Myślę że ta książka nawet nie zasługuje na próbę porównania jej do "No Logo", czy "Krainy Fast Foodów". Warstwa socjologiczna zawarta w tej książce w porównaniu z "Buntem na Sprzedaż" też wygląda bardzo blado. Autor przedstawia swoje mniej lub bardziej wydumane teorie i próbuje naginać do nich rzeczywistość.

P-rz | 2013-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Aktualne, niepokojące. Dobra obserwacja dzisiejszego społeczeństwa i mechanizmów nim rządzących.

kolourfulity | 2013-01-03
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Spis treści był bardzo ciekawy... ^^

... If You Know What I Mean.

Dorry_2000 | 2012-12-16

To powinna być lektura szkolna.

Anna | 2014-11-05
Marghot | 2014-10-31