Makdonaldyzacja społeczeństwa

8373191402
typ
papier
synth
6,65 (125 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Czym jest Makdonaldyzacja? Definicja podana we wstępie określa ją następująco: "Jest to proces, na mocy którego zasady prowadzenia restauracji szybkiej obsługi upowszechniają się, zagarniając coraz większe połacie życia społecznego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie". Ludzie, którzy Makdonaldyzują zbiorowe żywienie, ale także służbę zdrowia, oświatę, sprzedaż detaliczną, nawet usługi seksualne, pragną czynić to wydajnie: dla klienta - tanio, dla społeczeństwa masowo, a dla właścicieli - z dużym zyskiem. Triumfy Makdonaldyzacji zbiegają się w czasie z całkowitym załamaniem się wszelkich ideologii, które oferowały masom obietnicę lepszego. Ritzer nie waha się przed kasandrycznymi proroctwami, ale sądzi, że należy się tej historycznej konieczności Makdonaldyzacji sprzeciwić.

źródło okładki: http://www.empik.com/makdonaldyzacja-spoleczenstwa...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Krzysiek | 2013-03-26
Przeczytana: 2011 rok

Gdyby książka była cieńsza o 3/4 objętości, to dałbym jej 9/10 i byłby to błyskotliwy esej o tym, co dzieje się ze społeczeństwem wskutek wszechobecnego dyktatu ekonomii i racjonalizacji kosztów. Pozycja niemiłosiernie rozwleczona, po każdym rozdziale Pan George jak mantrę powtarza praktycznie to samo. Znudziło mnie to, nie doczytałem do końca. Ale w wybranych fragmentach jest dobra.

kml | 2012-04-15

Po przeczytaniu nie miałem wrażenia, że coś nowego odkryłem. Ritzer stawia raczej bezrefleksyjną i w gruncie rzeczy konserwatywną diagnozę, że społeczeństwo późnego kapitalizmu racjonalizuje. I chyba nic więcej. Słabo.

Robert | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Cóż się kryje za określeniem "Makdonaldyzacja"? Upraszczając chodzi po prostu o racjonalizację. A dlaczego jest ona zła? Choćby dlatego że odmagicznia świat, pozbawiając go nieprzewidywalności. Tak można by podsumować treść tej książki. Myślę że ta książka nawet nie zasługuje na próbę porównania jej do "No Logo", czy "Krainy Fast Foodów". Warstwa socjologiczna zawarta w tej książce w porównaniu z "Buntem na Sprzedaż" też wygląda bardzo blado. Autor przedstawia swoje mniej lub bardziej wydumane teorie i próbuje naginać do nich rzeczywistość.

Pisar | 2015-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Książkę można było trochę zwęzić ale tak to nie mam zastrzeżeń. Bardzo dobre ukazanie rozrostu jednego z aspektów nowoczesności, a jak wiadomo nowoczesne nie musi znaczyć dobre. Polecam.

P-rz | 2013-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Aktualne, niepokojące. Dobra obserwacja dzisiejszego społeczeństwa i mechanizmów nim rządzących.

kolourfulity | 2013-01-03
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Spis treści był bardzo ciekawy... ^^

... If You Know What I Mean.

Dorry_2000 | 2012-12-16

To powinna być lektura szkolna.

Marta | 2015-03-28

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica