Okładka książki Makdonaldyzacja społeczeństwa

8373191402
typ
papier
synth
6,61 (123 ocen i 7 opinii)

Opis książki

Czym jest Makdonaldyzacja? Definicja podana we wstępie określa ją następująco: "Jest to proces, na mocy którego zasady prowadzenia restauracji szybkiej obsługi upowszechniają się, zagarniając coraz większe połacie życia społecznego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie". Ludzie, którzy Makdonaldyzują zbiorowe żywienie, ale także służbę zdrowia, oświatę, sprzedaż detaliczną, nawet usługi seksualne, pragną czynić to wydajnie: dla klienta - tanio, dla społeczeństwa masowo, a dla właścicieli - z dużym zyskiem. Triumfy Makdonaldyzacji zbiegają się w czasie z całkowitym załamaniem się wszelkich ideologii, które oferowały masom obietnicę lepszego. Ritzer nie waha się przed kasandrycznymi proroctwami, ale sądzi, że należy się tej historycznej konieczności Makdonaldyzacji sprzeciwić.

źródło okładki: http://www.empik.com/makdonaldyzacja-spoleczenstwa...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Krzysiek | 2013-03-26
Przeczytana: 2011 rok

Gdyby książka była cieńsza o 3/4 objętości, to dałbym jej 9/10 i byłby to błyskotliwy esej o tym, co dzieje się ze społeczeństwem wskutek wszechobecnego dyktatu ekonomii i racjonalizacji kosztów. Pozycja niemiłosiernie rozwleczona, po każdym rozdziale Pan George jak mantrę powtarza praktycznie to samo. Znudziło mnie to, nie doczytałem do końca. Ale w wybranych fragmentach jest dobra.

kml | 2012-04-15

Po przeczytaniu nie miałem wrażenia, że coś nowego odkryłem. Ritzer stawia raczej bezrefleksyjną i w gruncie rzeczy konserwatywną diagnozę, że społeczeństwo późnego kapitalizmu racjonalizuje. I chyba nic więcej. Słabo.

Robert | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Cóż się kryje za określeniem "Makdonaldyzacja"? Upraszczając chodzi po prostu o racjonalizację. A dlaczego jest ona zła? Choćby dlatego że odmagicznia świat, pozbawiając go nieprzewidywalności. Tak można by podsumować treść tej książki. Myślę że ta książka nawet nie zasługuje na próbę porównania jej do "No Logo", czy "Krainy Fast Foodów". Warstwa socjologiczna zawarta w tej książce w porównaniu z "Buntem na Sprzedaż" też wygląda bardzo blado. Autor przedstawia swoje mniej lub bardziej wydumane teorie i próbuje naginać do nich rzeczywistość.

Pisar | 2015-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Książkę można było trochę zwęzić ale tak to nie mam zastrzeżeń. Bardzo dobre ukazanie rozrostu jednego z aspektów nowoczesności, a jak wiadomo nowoczesne nie musi znaczyć dobre. Polecam.

P-rz | 2013-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Aktualne, niepokojące. Dobra obserwacja dzisiejszego społeczeństwa i mechanizmów nim rządzących.

kolourfulity | 2013-01-03
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Spis treści był bardzo ciekawy... ^^

... If You Know What I Mean.

Dorry_2000 | 2012-12-16

To powinna być lektura szkolna.

Cicho-sza | 2015-02-13

Kalendarium literackie
  • Robin Hobb
    63. rocznica
    urodzin
    Człowiek jest jeszcze bardziej samotny, jeśli wie, że gdzieś tam w świecie dobrze się wiedzie bez niego, przyjaciołom i rodzinie.
  • Mike Resnick
    73. rocznica
    urodzin
    - Nazwij mnie jeszcze raz TOTAM, a piekło zamarznie, zanim znajdę ci te dane - ostrzegł komputer.
  • Howard Pyle
    162. rocznica
    urodzin
    Kiedy byłem zamożny, przyjaciele przechwalali się przy moim stole, jak to mnie kochają. Ale gdy dąb pada w lesie, horda świń ucieka, aby jej nie przygniotło.
  • Julian Przyboś
    114. rocznica
  • Tadeusz Manteuffel
    113. rocznica
  • Gregg Olsen
    56. rocznica
    urodzin
    Żaden człowiek, a przede wszystkim żaden nastolatek, nie jest normalny ani się taki nie czuje. Każdy nosi coś w rodzaju maski, która nie pozwala ludziom dostrzec tego, co – albo kto – pod nią się kryje.
  • Janusz Sławiński
    81. rocznica
  • Teodor Parnicki
    107. rocznica
    urodzin
    Mówicie: temu a temu należy się miano dostojne prawdy dziejowej, tamtemu zaś miano też wprawdzie dostojne, przecież dostojnością odmiennego rodzaju: oto zmyślenia poetyckiego. Przeczę. Poezja różni się od historii formą, nie zaś tym, że jedna z dwu opowieści bliższa jest prawdy dziejowej, druga zaś... pokaż więcej
  • Yū Watase
    45. rocznica
  • Albert Espinosa
    42. rocznica
    urodzin
    Czy mogłem tak za nią tęsknić, jeśli jej nie znałem? Istota ludzka jest pełna magii, nie do opisania. Czułem coś wyjątkowego, kiedy wracałem do niej w myślach.
  • Klaus Hagerup
    69. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy w życiu zrozumiałem, czym jest książka. Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne
    (s. 146).
  • Jan Dobraczyński
    21. rocznica
    śmierci
  • Anna Achmatowa
    49. rocznica
    śmierci
    Requiem, Epilog I Doświadczyłam, jak twarz się zapada, Jak strach nagle wyziera spod powiek, Jak na twarzy cierpienie układa Twarde linie pismem klinowym, Jak się włosy z brązowych i czarnych Spopielałe, srebrne nagle stają, Uśmiech więdnie na pokornych wargach, Lęk się w każdym półuśmiechu czai. J... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku