Makdonaldyzacja społeczeństwa

Ludwik Stawowy
The McDonaldization of society
8373191402
synth

Czym jest Makdonaldyzacja? Definicja podana we wstępie określa ją następująco: "Jest to proces, na mocy którego zasady prowadzenia restauracji szybkiej obsługi upowszechniają się, zagarniając coraz większe połacie życia społecznego w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie". Ludzie, którzy Makdonaldyzują zbiorowe żywienie, ale także służbę zdrowia, oświatę, sprzedaż detaliczną, nawet usługi seksualne, pragną czynić to wydajnie: dla klienta - tanio, dla społeczeństwa masowo, a dla właścicieli - z dużym zyskiem. Triumfy Makdonaldyzacji zbiegają się w czasie z całkowitym załamaniem się wszelkich ideologii, które oferowały masom obietnicę lepszego. Ritzer nie waha się przed kasandrycznymi proroctwami, ale sądzi, że należy się tej historycznej konieczności Makdonaldyzacji sprzeciwić.

źródło okładki: http://www.empik.com/makdonaldyzacja-spoleczenstwa...»

Sztokholm delete
Jens Lapidus

7,2 (5 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ania | 2015-04-28

Po przeczytaniu zadanego fragmentu mogę stwierdzić, że książka ta opisuje w dość ciekawy i zajmujący sposób rzeczy które jednak są może i istotne ale jednak znane zwłaszcza w dzisiejszym świecie. W XXI wieku restauracje szybkiej obsługi i kwestie z nimi związane są znane chyba większości istot ludzkich. Ważne jest jednak by istniała pozycja zbierająca wszystkie te informacje w jednym miejscu.

Krzysiek | 2013-03-26
Przeczytana: 2011 rok

Gdyby książka była cieńsza o 3/4 objętości, to dałbym jej 9/10 i byłby to błyskotliwy esej o tym, co dzieje się ze społeczeństwem wskutek wszechobecnego dyktatu ekonomii i racjonalizacji kosztów. Pozycja niemiłosiernie rozwleczona, po każdym rozdziale Pan George jak mantrę powtarza praktycznie to samo. Znudziło mnie to, nie doczytałem do końca. Ale w wybranych fragmentach jest dobra.

kml | 2012-04-15

Po przeczytaniu nie miałem wrażenia, że coś nowego odkryłem. Ritzer stawia raczej bezrefleksyjną i w gruncie rzeczy konserwatywną diagnozę, że społeczeństwo późnego kapitalizmu racjonalizuje. I chyba nic więcej. Słabo.

Robert | 2011-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2011

Cóż się kryje za określeniem "Makdonaldyzacja"? Upraszczając chodzi po prostu o racjonalizację. A dlaczego jest ona zła? Choćby dlatego że odmagicznia świat, pozbawiając go nieprzewidywalności. Tak można by podsumować treść tej książki. Myślę że ta książka nawet nie zasługuje na próbę porównania jej do "No Logo", czy "Krainy Fast Foodów". Warstwa socjologiczna zawarta w tej książce w porównaniu z "Buntem na Sprzedaż" też wygląda bardzo blado. Autor przedstawia swoje mniej lub bardziej wydumane teorie i próbuje naginać do nich rzeczywistość.

Michał | 2015-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Książkę można było trochę zwęzić ale tak to nie mam zastrzeżeń. Bardzo dobre ukazanie rozrostu jednego z aspektów nowoczesności, a jak wiadomo nowoczesne nie musi znaczyć dobre. Polecam.

P-rz | 2013-09-02
Przeczytana: 2006 rok

Aktualne, niepokojące. Dobra obserwacja dzisiejszego społeczeństwa i mechanizmów nim rządzących.

kolourfulity | 2013-01-03
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Spis treści był bardzo ciekawy... ^^

... If You Know What I Mean.

Dorry_2000 | 2012-12-16

To powinna być lektura szkolna.

MorrisseyCaulfield | 2016-05-14
Przeczytana: 08 maja 2016