Okładka książki Autobiografia. Dzieje moich poszukiwań prawdy

Książka i Wiedza
typ
papier
estr
6,1 (50 ocen i 11 opinii)

Opis książki

Mohandas Karamchand Gandi, polityk i moralista, polityczny i duchowy przywódca narodu indyjskiego, którego stulecie urodzin obchodzono w 1969 r. na całym świecie pod egidą ONZ, pochodził z zamożnej rodziny indyjskiej należącej do kasty kupieckiej. Wkrótce po ukończeniu studiów prawniczych w Londynie jako młody człowiek wyjechał do Południowej Afryki. W obliczu panującej tu dyskryminacji rasowej emigrantów hinduskich przystąpił do organizowania walki Hindusów o pełnię praw ludzkich i warunków ich życia...

Przedmowę do wydania polskiego napisał Jawaharlal Nehru.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1958

Polecamy

Opinie czytelników
Przemek | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Autobiografia jednego z największych ludzi XX w. Mam wrażenie, że autor żeby nie wyjść na chwalipiętę skupia się głównie na diecie i kronikarskiej relacji ze swojej walki. Lektura obowiązkowa dla polityków i społeczników.

Autobiografia Gandhiego to jedno wielkie rozczarowanie. Nie ma w niej mądrych przemyśleń na temat "poszukiwań prawdy", są natomiast liczne opisy diety Gandhiego, składającej się głównie z wody.
Sama osoba Gandhiego też rozczarowywuje, jawi się on raczej jako konformista niż jako godna podziwu osoba walcząca o wolność pokojowymi metodami. Czy wiedzieliście na przykład, że z przekonania walczył w RPA przeciwko rdzennym mieszkańcom tego kraju? Albo, że wyrzucił koledze aparat fotograficzny do morza?
Główną wadą biografii jest jednak bezdenna nuda, która ciągnie się przez całą jej objętość. Nie wiem, jak to zrobiłam, że doczytałam ją do końca.

Maria | 2014-05-15

Niestety, autobiografia Gandhiego nie jest specjalnie interesująca. Widocznie wielkość człowieka nie zawsze idzie w parze z jego talentem literackim. Nudna.

Miroslaw | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Długi, i kulturowo ciężki w odbiorze tekst, pomimo lekkiego, acz oschłego sekretarskiego stylu, wyćwiczonego przez lata działalności prawniczej i politycznej. W tekście znajduje się sporo nawiązań do diety - jako ważnego z punktu widzenia wiary i ślubowań czynnika. Ghandi jako osoba nie zdobył specjalnie mojej sytuacji, za to jego działania i wyjątkowe połączenie sprzecznych pozornie kwestii takich jak racjonalizm i wiara, tradycjonalizm i szukanie dobrych wzorców w innych kulturach, okazały się bardzo ciekawe i ich obserwowanie oraz śledzenie toku rozumowania przywódcy sprawiały sporo przyjemności.

DAW | 2014-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Początkowo trudna ze względu na różnice kulturowe. Kiedy już oswoiłam się z różnicami, pochłonęła mnie, choć na koniec wysyp trudnych w wymowie nazwisk i miejsc stał się uciążliwy. Z ulgą dobrnęłam do końca. Była to ciekawa lektura, inspirująca, momentami jednak irytująca. Gandhi niesłusznie założył, że czytelnik zapoznał się już (lub niebawem to zrobi) z historią Satjagrahy w Afryce Południowej.

przygodka | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Niestety muszę powiedzieć, że książka rozczarowała mnie. Częściowo pozwoliła zobaczyć jaki był Gandhi w momencie pisania autobiografii ale pozostawia niedosyt. Dużo w niej faktów, ludzi, spotkań, opisów na temat żywienia i problemów zdrowotnych, zabrakło jakby esencji, przemyśleń. Gdy już zaciekawił mnie jakiś temat byłam odsyłana do innej książki. Wydaje się za mało treści na tak wielu stronach.

Krzysiek | 2014-09-26

Książka którą przeczytałem lata temu.Autobiografia najwybitniejszej postaci XX wieku ,hinduskiego przywódcy ,głoszącego bierny opór,propagującego tolerancje i miłość bliźniego.Autobiografia.Dzieje Moich Poszukiwań Prawdy opowiada jego własnymi słowami historię życia o wolność i godność swego narodu.

Nimr | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Ogólnie dobra książka. Niestety część rzeczy mnie nie interesowała, a inne o podróżach, ludziach, życiu, a raczej wydarzeniach różnych, które go spotkały (np. niemiłe wydarzenia), były bardzo interesujące, szkoda, że nie było tego więcej. Rzeczy polityczne za to były dość nudne.

Yulunga | 2011-12-20

Wnikliwa, dokładna, ciekawa jednak albo słabe tłumaczenie albo pisana ciężką ręką gdyż momentami się przez nią brnie.

Grażyna | 2014-02-20

Załóż konto za darmo!