Autobiografia. Dzieje moich poszukiwań prawdy

Tłumaczenie: Josef Brodzki
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Autobiography: The Story of my Experiments with Truth
estr

Mohandas Karamchand Gandi, polityk i moralista, polityczny i duchowy przywódca narodu indyjskiego, którego stulecie urodzin obchodzono w 1969 r. na całym świecie pod egidą ONZ, pochodził z zamożnej rodziny indyjskiej należącej do kasty kupieckiej. Wkrótce po ukończeniu studiów prawniczych w Londynie jako młody człowiek wyjechał do Południowej Afryki. W obliczu panującej tu dyskryminacji rasowej emigrantów hinduskich przystąpił do organizowania walki Hindusów o pełnię praw ludzkich i warunków ich życia...

Przedmowę do wydania polskiego napisał Jawaharlal Nehru.

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1958

Krzysiek | 2014-09-26
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Książka którą przeczytałem lata temu.Autobiografia najwybitniejszej postaci XX wieku ,hinduskiego przywódcy ,głoszącego bierny opór,propagującego tolerancje i miłość bliźniego.Autobiografia.Dzieje Moich Poszukiwań Prawdy, opowiada jego własnymi słowami, historię życia o wolność i godność swego narodu.Książka która zbliżyła mnie do duchowości i do Boga.Polecam także oskarowy film(1982r) pt; Gandhi, w którym możemy w zarysie spojrzeć na całość jego życia , osoby Mahatmy Gandhiego,co w sanskrycie znaczy wielka dusza .

książek: 1952
AnnaSikorska | 2018-06-20

Książka mimo nowiutkiego wydania i papieru pachnącego świeżym tuszem jest już wiekowa. Po raz pierwszy wydano ją w Polsce przed 1960 rokiem. Autor to postać bardzo interesująca i inspirująca. Wielki polityk (a może bardziej pasuje działacz społeczny), który zmienił swój rodzinny kraj, rodaków i wielu ludzi na świecie. Stał się wielką siłą napędową ruchów pacyfistycznych, wegańskich.

Wydawałoby się, że człowiek sprzed ponad stu lat nie ma nam nic do przekazania (ur. 1869). Jego książka przesiąknięta jest największą prawdą, którą każdy powinien mieć jako najważniejszą normę: „kochaj”. Owa miłość ma dotyczyć wszystkiego z wyjątkiem pieniędzy, ponieważ one szczęścia nie dają, a zakłócają spokój duszy.

Stary Ghandi opowiada szczerze o całym swoim życiu, o popełnionych błędach, młodzieńczych buntach, fascynacji żoną, studiach, praktyce prawniczej, pracy społecznej, wyciszaniu swoich egoistycznych popędów. Jego życie jest walką i godzeniem się. W walce kieruje się miłością do rodaków,...

Przemek Allumas | 2014-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2014

Autobiografia jednego z największych ludzi XX w. Mam wrażenie, że autor żeby nie wyjść na chwalipiętę skupia się głównie na diecie i kronikarskiej relacji ze swojej walki. Lektura obowiązkowa dla polityków i społeczników.

ksiezak | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Książkę przeczytałam w dwa dni, więc pod koniec już trochę męczyła. Całościowo oceniam bardzo dobrze. Kiedy wielu ludziom rzuciło się w oczy za wiele opisów diety, dla mnie było za dużo wspominania o różnicach w podróżach pociągiem między 1,2 a 3 klasą. Ciężka do czytania w momentach występowania przeróżnych imion i nazwisk, których finalnie raczej i tak się nie pamięta. Satyagraha drogą do poszukiwania Prawdy, zatem można za nią uznać wszystkie poczynania dotyczące odnalezienia swojego miejsca w religii, a także działaniach na rzecz pozyskania niepodległości Indii lub uzyskania większych/jakichkolwiek praw w Południowej Afryce. Co do informacji płynących z książki - sam Gandhi napisał, że omija wiele rzeczy podczas pisania, a szkoda :)

Athelastane_Sas | 2017-08-03

Niesamowity człowiek. Niesamowita historia.
Jak bardzo naszemu sponiewieranemu krajowi przydałby się taki mąż stanu...?

Miroslaw Kowalski | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 października 2013

Długi, i kulturowo ciężki w odbiorze tekst, pomimo lekkiego, acz oschłego sekretarskiego stylu, wyćwiczonego przez lata działalności prawniczej i politycznej. W tekście znajduje się sporo nawiązań do diety - jako ważnego z punktu widzenia wiary i ślubowań czynnika. Ghandi jako osoba nie zdobył specjalnie mojej sytuacji, za to jego działania i wyjątkowe połączenie sprzecznych pozornie kwestii takich jak racjonalizm i wiara, tradycjonalizm i szukanie dobrych wzorców w innych kulturach, okazały się bardzo ciekawe i ich obserwowanie oraz śledzenie toku rozumowania przywódcy sprawiały sporo przyjemności.

Autobiografia Gandhiego to jedno wielkie rozczarowanie. Nie ma w niej mądrych przemyśleń na temat "poszukiwań prawdy", są natomiast liczne opisy diety Gandhiego, składającej się głównie z wody.
Sama osoba Gandhiego też rozczarowywuje, jawi się on raczej jako konformista niż jako godna podziwu osoba walcząca o wolność pokojowymi metodami. Czy wiedzieliście na przykład, że z przekonania walczył w RPA przeciwko rdzennym mieszkańcom tego kraju? Albo, że wyrzucił koledze aparat fotograficzny do morza?
Główną wadą biografii jest jednak bezdenna nuda, która ciągnie się przez całą jej objętość. Nie wiem, jak to zrobiłam, że doczytałam ją do końca.

DAW | 2014-01-26
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Początkowo trudna ze względu na różnice kulturowe. Kiedy już oswoiłam się z różnicami, pochłonęła mnie, choć na koniec wysyp trudnych w wymowie nazwisk i miejsc stał się uciążliwy. Z ulgą dobrnęłam do końca. Była to ciekawa lektura, inspirująca, momentami jednak irytująca. Gandhi niesłusznie założył, że czytelnik zapoznał się już (lub niebawem to zrobi) z historią Satjagrahy w Afryce Południowej.

Nimr | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Ogólnie dobra książka. Niestety część rzeczy mnie nie interesowała, a inne o podróżach, ludziach, życiu, a raczej wydarzeniach różnych, które go spotkały (np. niemiłe wydarzenia), były bardzo interesujące, szkoda, że nie było tego więcej. Rzeczy polityczne za to były dość nudne.

Maria Salska-rybak | 2014-05-15

Niestety, autobiografia Gandhiego nie jest specjalnie interesująca. Widocznie wielkość człowieka nie zawsze idzie w parze z jego talentem literackim. Nudna.