Księżniczka Angina

La Princesse Angine
978-83-7508-202-9
Księżniczka, Angina
medimuse

"Księżniczka Angina" zajmuje w dorobku Rolanda Topora miejsce wyjątkowe. Łączy w sobie najlepsze cechy jego twórczości: poezję, czarny humor, błyskotliwą inteligencję, zamiłowanie do gier językowych, zmysł dostrzegania na pozór nieistotnych szczegółów, umiejętność ciągłego zaskakiwania czytelnika. Stanowi lekturę obowiązkową dla wielbicieli "Alicji w Krainie Czarów", "Zazi w metrze" i innych opowieści o niegrzecznych dziewczynkach. W niewielu książkach znaleźć można tak znakomity mariaż tekstu z intrygującymi ilustracjami.

Bacha85 | 2015-07-26
Przeczytana: lipiec 2015

Książka o małej dziewczynce, która zadaje kłam stereotypowi dziewczynki w literaturze. Tytułowa księżniczka nie ma w sobie nic z grzecznej, dobrze wychowanej panienki, jaka przeistoczy się później w dobrą matkę i żonę. Wręcz przeciwnie, Angina jest panną roztropną, ale i mającą własne zdanie, stawiającą na swoim i dokładnie mówiącą czego chce. Bez żadnego problemu porusza tematy, które "małych dziewczynek" obchodzić nie powinny.

Książka jest ciekawą zabawą z konwencją, nie pozbawianą typowego dla autora czarnego humoru. Nieco groteskowa, czasem zupełnie odrealniona, jest krzywym zwierciadłem rzeczywistości. Dla miłośników pisarza, jest to pozycja obowiązkowa.

pelass | 2013-12-18
Przeczytana: 14 października 2013

Jedna z moich ulubionych książek. Przenosi nas w świat absurdalnych, abstrakcyjnych, ale zarazem niezwykle ciekawych wydarzeń i postaci. To, co dzieje się w naszej głowie podczas czytania, można porównać do jednego z tych snów, kiedy po przebudzeniu stwierdzamy: "ale mi się głupoty śniły". Literatura wyjątkowa, nie dla każdego. Fascynująca odskocznia od powieści, w których wszystko ma swój sens, i układa się w całość. Dla mnie dzieło wybitne. Polecam

"Rzeczywistość objawia się na ostatniej kartce chyba tylko po to, byśmy mogli docenić kruche piękno tego, co nią nie jest"

Agnieszka Taborska, fragment przedmowy do książki

gorzka | 2012-05-09
Przeczytana: 19 czerwca 2010

Książki Rolanda Topora są zawsze wyzwaniem a ich wartka akcja przypomina szaleństwo. Bohaterowie prą naprzód w zdarzenia niczym taran, choć może byłoby właściwiej napisać, że życie pcha ich naprzód, nie biorąc pod uwagę ani ich woli, ani planów. Tak dzieje się w przypadku "Księżniczki...", główny bohater nagle staje się jej bliski i odtąd nic już nie dzieje się tak, jakby sobie tego życzył.
Proza Topora jest "czymś innym" w porównaniu z większością książek i od czasu do czasu wyśmienicie smakuje. Polecam jako niezłą odskocznię między kolejnymi powieściami.

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 26 lipca 1998

Wszystko Topora powinno być rozdawane za darmo przez Ministerstwo Zdrowia Psychicznego (gdyby takie było)

RoBaal | 2013-04-23

Moją opinię o Toporze znajdziecie przy książce "Bal na ugorze". Księżniczka Angina jest drugim z wyjątków - zarazem jedyną wzruszającą książką Topora. Trudno o niej cokolwiek napisać - paradoksalna, poruszająca. To trzeba przeczytać.

Daash | 2012-11-21

Bardzo sympatyczna, pobudzająca wyobraźnię książka. Przeniosła mnie w te lata kiedy mamo i tato czytali mi bajki na dobranoc. Przyjemnie isę czyta.

Marta | 2011-06-13

Absurd w najlepszym wydaniu!

Ka_Ha | 2014-02-25

Swego czasu uwielbiałam zabawy Topora.

Vika | 2011-06-18

!

Klara Pałuba | 2016-10-08
Znalezione w Ninatece: Roland Topor

Kretyn to istota zabawna, malownicza. Obcując z nim, człowiek zyskuje na pewności siebie, słowem – kretyn wprawia w dobry humor i zapewnia zdrowie. Dziś przedstawiamy adaptację najzabawniejszych opowiadań dyżurnego kpiarza literatury francuskiej i prawdziwego mistrza czarnego humoru – Rolanda Topora.