Przed Bogiem: Ze Stanisławem Obirkiem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski

Wydawnictwo: W.A.B.
83-7414-191-3
religia
Snoopy

"Wiara jest dla mnie ważniejsza niż zakon" - mówi w książce Przed Bogiem Stanisław Obirek, jezuita, który zdecydował się odejść z zakonu. W wywiadzie-rzece, jaki przeprowadzili z nim dziennikarze Andrzej Brzeziecki i Jarosław Makowski, przedstawia swoje poglądy na temat polskiej religijności i Kościoła, kondycji rodzimego katolicyzmu, dialogu katolicko-żydowskim czy jakości życia zakonnego. Mówi także o przyczynach swojego odejścia. Stanisław Obirek jest znanym i cenionym komentatorem życia kościelnego i społecznego. Człowiekiem, który - co wielokrotnie udowodnił - ma odwagę mówienia tego, co myśli, a nie tego, co wypada. Uczciwość intelektualna ma jednak swoją cenę. Jako ksiądz i zakonnik Obirek krytycznie komentował działania polskiego Episkopatu, choćby nieobecność biskupów w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika w Jedwabnem. Miał odwagę powiedzieć, że "złotym cielmcem" polskiego Kościoła - w biblijnym rozumieniu tego słowa - jest Jan Paweł II. Ta wypowiedź dla tygodnika "Przekrój" ściągnęła na niego zakonne kary w postaci zakazu kontaktu z mediami. Zaś po śmierci Papieża mówił dziennikowi "Le Soir", że odbiór nauczania Papieża-Polaka przez zachodnich katolików nie jest tak jednoznaczny, jak bezkrytyczna jego akceptacja przez polskiego katolika. Rzecz jasna, w kraju Jana Pawła II opinie takie muszą ściągać na wypowiadającego gromy. Dlatego właśnie zaczął być postrzegany przez Kościół hierarchiczny, jak i swoich zakonnych współbraci jako człowiek, który "kala własne gniazdo". Posypały się dalsze kary dyscyplinarne - zakaz prowadzenia zajęć w jezuickiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej w Krakowie. Był to zarazem moment, który zdecydował o tym, że Obirek nie chce już głosić swoich poglądów ani jako kapłan, ani jako jezuita. Podjął decyzję, że po dwudziestu latach pracy w Kościele katolickim i zakonie jezuitów, odchodzi. Stanisław Obirek nie chowa jednocześnie głowy w piasek. Nie ma także poczucia winy, które podpowiadałoby mu założenie wora pokutnego i posypanie głowy popiołem. Dlatego o swoich sporach z Kościołem i zakonem, papieskim nauczaniem i sposobem dyscyplinowania niepokornych "sług Kościoła" postanowił opowiedzieć. Jednak Przed Bogiem nie jest zbiorem pretensji, ale spokojnym namysłem nad kondycją współczesnego katolicyzmu, zarówno polskiego, jak i światowego. Kościół widziany jest tu oczyma człowieka, którego próby szczerego i otwartego dialogu ze współczesną kulturą spotykały się z brakiem akceptacji. Stanisław Obirek nie odchodzi z kapłaństwa i zakonu, gdyż stracił wiarę. Przeciwnie: silna ufność w zamysł Boży podpowiada mu, że można być dobrym chrześcijaninem także poza instytucjonalnymi strukturami Kościoła.

Takie gówienko. Nie zrozumcie mnie źle, ja bardzo lubię pana Obirka, ale w tej książce nie przeczytałem niczego wielkiego. Tymczasem tytuł sugeruje, że czekają nas jakieś niesamowite i poruszające zwierzenia.

mts | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Wywiad z "byłym jezuitą" siłą rzeczy musi budzić kontrowersje, tym bardziej dziwi, że z książki niestety wieje nudą.

Znajdziemy tu trochę kontrowersyjnych, ale mających sporo słuszności refleksji na temat Kościoła w Polsce i (nie)głębi wiary polskich katolików. Obirek słusznie wytyka odziedziczoną z PRL-u niechęć do mierzenia się z krytyką wobec własnej instytucji, katolicyzm "kulturowy" a nie religijny, płytki kult Jana Pawła II czy niechęć do toczenia dyskusji z ludźmi odmiennie myślącymi. W wielu fragmentach nawet najzagorzalsi przedstawiciele "Kościoła zamkniętego" mogą się zgodzić z Obirkiem.

Osobiście najbardziej brakowało mi większej ilości osobistych refleksji. Ktoś tak dzielący włos na czworo jak Obirek w sposób całkowicie oględny odpowiada na pytanie o przyczyny swojej wiary. Można to sprowadzić do "bo tak". Spłycam trochę odpowiedź, ale do tego można ją sprowadzić, zwłaszcza gdy jej autorem jest profesor nauk humanistycznych. Za mało było też kulisów życia w zakonie i...

poznanianka | 2014-08-03
Przeczytana: 10 lipca 2014

Książka dla wielu może być trudna, aczkolwiek może być też ważna. Warto raz na jakiś czas zestawić swoje poglądy z poglądami ludzi myślących inaczej. Tak to wygląda z mojej strony. Inni będą mogli poczytać słowa człowieka, który myśli tak jak oni. Zależy, co kto uważa.
Trochę spraw aktualnych, trochę kontrowersji. Aczkolwiek bez większych emocji.

Betsy Pajest | 2016-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2012

jak tajfun. ważna i ciężka dla mnie książka. człowiek jaki jest nie każdy widzi. i czasem pragnie spowiedzi. przed sobą, przed Bogiem przed ludźmi. czy zdoła się wytłumaczyć? czy tylko zrzuci część swojego worka, który dźwiga, pięknie o tym odejściu Pisał w Tygodniku Powszechnym Zbigniew Nosowski i ks. Adam Boniecki

Zenon | 2011-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2011