Beksiński 2

Zdzisław Beksiński
sztuka
albumy
MsSurrealist

Wyjątkowa kolekcja prac Zdzisława Beksińskiego. W części pierwszej prezentuje rysunki powstałe do połowy lat 70. Kolejna partia albumu zawiera malarstwo z całego okresu twórczości. Zawarte w albumie obrazy to między innymi prace z kolekcji żony Zofii oraz syna Tomasza. Zgodnie z ostatnią wolą właścicieli zbiory po ich śmierci przekazane zostały do Muzeum Historycznego w Sanoku i tam się obecnie znajdują. Ostatnia część albumu to kolaże komputerowe, w których widać twórcze wykorzystanie przez Beksińskiego możliwości, jakie daje nowoczesna technika.
Uzupełnieniem wstępów wybitnego tenora Wiesława Ochmana, długoletniego przyjaciela artysty i Wiesława Banacha, dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku są archiwalne zdjęcia prywatne Zdzisława Beksińskiego, dotąd niepublikowane.
Album nie powiela żadnej reprodukcji z pierwszego tomu.

Wiesław Ochman (wstęp)
Wiesław Banach (wstęp)
prof. Władysław Pluta (proj. graf.)
Teresa Bałuk-Ulewiczowa (tłum.)
Joanna Kułakowska-Lis (red.)

Meluzyna | 2017-05-05

Chyba najciekawsze wprowadzenia w całym cyku. Jeśli chodzi o prace, to akurat w tym tomie znajdowały się moje ulubione obrazy Beksińskiego, stąd podyktowana osobistymi preferencjami wysoka ocena (którą jednak należałoby nieco obciąć, zważywszy na coraz częściej pojawiające się reprodukcje wyraźnie niższej jakości).

Nobody | 2015-02-01

Ocena dotyczy twórczości Zdzisława Beksińskiego. Album wydany profesjonalnie.

SaintBase | 2017-06-22
kr0peczka | 2017-04-09