Beksiński 2

2002-01-01
Teresa Bałuk-Ulewiczowa
sztuka

Okładka książki Beksiński 5 Wiesław Banach, Zdzisław Beksiński
Beksiński 5 Wiesław Banach, Zdz...
Okładka książki Beksiński - Dmochowski. Listy 2004-05 Zdzisław Beksiński, Piotr Dmochowski
Beksiński - Dm... Zdzisław Beksiński,...
Okładka książki Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa Zdzisław Beksiński, Norman Leto, Jarosław Mikołaj Skoczeń
Detoks. Zdzisł... Zdzisław Beksiński,...
Okładka książki Beksiński - Dmochowski. Listy 1999-2003 Zdzisław Beksiński, Piotr Dmochowski
Beksiński - Dm... Zdzisław Beksiński,...

Zdzisław Beksiński: artysta, wizjoner, ktoś niezwykły i wyjątkowy.
Osobowość tego malarza była nietuzinkowa, a tragiczna historia jego rodziny wciąż mnie zasmuca.

W latach 90-tych byłam absolutnie zafascynowana muzyką prezentowaną w radiowej Trójce, przez syna Zdzisława Beksińskiego Tomasza i innych dziennikarzy muzycznych radiowej Trójki.
Słuchałam ostatniej audycji Tomasza Beksińskiego, w której wybrzmiała sugestia/zapowiedź tego, co zamierzał zrobić ze swoim życiem. Początek nowego stulecia okazał się dla nas, jego słuchaczy, smutny i tragiczny.
A potem jeszcze ta bezsensowna śmierć jego ojca, Zdzisława Beksińskiego, zamordowanego przez zdegenerowanego nastolatka.
Życie napisało dla rodziny Beksińskich wyjątkowo okrutny scenariusz.

Zdzisław Beksiński był bardzo skromnym człowiekiem, nie zabiegał o sławę, nie promował swej twórczości, nie przyjmował zaproszeń do udziału w wernisażach i wystawach swoich prac. Nie lubił opuszczać pracowni malarskiej, ponieważ tam był jego bezpieczny świat. Rzadko decydował się na dłuższe wyjazdy poza dom i znaną okolicę. Jeśli już tak się stało to, na ogół, był tak zestresowany sytuacją, że od razu dopadały go dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Chętnie za to udzielał wywiadów.
Dla znawców sztuki malarskiej był trudnym "przypadkiem", ponieważ jego twórczości nie dało się zaszufladkować do określonego trendu w malarstwie. Nie nadawał tytułów swoim pracom, w związku z tym, ich odbiór uzależniony jest od wyobraźni tego, kto na nie spogląda.
Malarz konsekwentnie twierdził, że jego dzieła nie są ilustracjami do jakichś historii, które mogłyby być opowiedziane. Mówił, że gdy zaczyna tworzyć, nie wie co ostatecznie powstanie.
Obrazy i rysunki, tego nieprzeciętnego artysty, mają niesamowity klimat, często mroczny, niepokojący, wiele z nich ukazuje śmierć, destrukcję, zagładę, zniszczenie. Mogę patrzeć na nie tysiące razy i zawsze dostrzegam coś, czego wcześniej nie zauważyłam. Zawsze jakiś szczegół mnie zaskakuje lub niespodziewanie pojawia się nowa interpretacja, o której wcześniej nie pomyślałam.
Podobne oddziałuje na moją wyobraźnię tylko malarstwo Hieronima Boscha.

Zdzisław Beksiński: artysta, wizjoner, ktoś niezwykły i wyjątkowy.

Słuchałam ostatniej audycji...

Pod zwykłą publikację nie można podpiąć tej konkretnej książki; chociażby przez wzgląd na to, że przedstawia ona liczne prace artystyczne mistrza. Na tym polega jej cały urok.

Przez wzgląd na dobór obrazów, rysunków i nie tylko - jest to jeden z moich ulubionych albumów w tej serii poświęconej twórczości Zdzisława Beksińskiego.

Nie do czytania co prawda ale uczta dla oczu nieziemska!
Mój ukochany album Zdzisława Beksińskiego.
Mam z autografem Artysty. Perła w mojej kolekcji!

Nie do czytania co prawda ale uczta dla oczu nieziemska!
Mój ukochany album Zdzisława Beksińskiego.
Mam z autografem Artysty. Perła w mojej kolekcji!

Drugi z czterech tomów albumów ukazujacych twórczość Zdzisława Beksińskiego.

Tutaj we wstępie postać Beksińskiego przedstawia Wiesław Ochman, opowiadając o tym jaki jest jego charakter i nastawienie do własnego malarstwa. Dodatkowo tekst zdobią zdjęcia pochodzące z prywatnego archiwum artysty. Wprowadzenie do albumu napisał Wiesław Banach, krótko omawiając twórczość Beksińskiego.

Zbiór zawiera interesujące rysunki pochodzące z lat 70-tych oraz przepiękne dzieła malarskie, skąd - podobnie jak w przypadku pierwszego tomu - "wyłuskałam" kilka ulubionych, m.in.: AC75 (1975 rok, str. 52); AE75 (1975 rok, str. 55) i AE78 (1978 rok, str. 63).

Do gustu mniej przypadły mi jedynie grafiki komputerowe zamieszczone pod koniec albumu.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Drugi z czterech tomów albumów ukazujacych twórczość Zdzisława Beksińskiego.

Zdzisław Beksiński to człowiek, którego prawdopodobnie nikomu przedstawiać nie trzeba. Należę do grona fanów jego malarstwa od lat, ale to postać fascynująca, nie tylko ze względu na genialne obrazy, czy dramatyczne losy, ale też osobiste przemyślenia dotyczące zarówno świata przyrodzonego jak i nadprzyrodzonego. Miał niezwykle złożoną osobowość, cechowała go wielka kultura osobista, której dziś tak powszechnie brakuje oraz szeroki wachlarz zainteresowań, także metafizyką, transcendencją, filozofią. Był człowiekiem pełnym wątpliwości, zadającym pytania, szukającym trudnych odpowiedzi, szalenie inteligentnym. W sieci krąży sporo nagrań dyskusji jakie toczył z gronem swoich nielicznych znajomych. Widać na nich skromnego, uważnego słuchacza, ale i myśliciela, dzielącego się swym tajemniczym wnętrzem w stylu, którego próżno szukać w dzisiejszych dyskusjach.
Polecam zobaczyć jego prace na żywo, gdyż jest to wyjątkowe doświadczenie, ale też słuchać i czytać co miał światu do powiedzenia, bo a nuż dowiemy się czegoś i o sobie. "Każdy chciałby wyszarpać dla siebie choć kawałek wieczności: na jakiejś półce w jakiejś bibliotece lub choćby w jakimś banku danych na jakimś dysku wraz z setkami tysięcy podobnych książek, które nikogo nie obchodzą. Jednak pozostaje nadzieja. Może ktoś zajrzy. Może pomyśli o autorze. Może coś dla siebie w niej odnajdzie. Choćby wspólny sposób myślenia o rzeczach. Parę spostrzeżeń, które zachowały jeszcze aktualność." Zdzisław Beksiński, 27.09.1999

Chyba najciekawsze wprowadzenia w całym cyku. Jeśli chodzi o prace, to akurat w tym tomie znajdowały się moje ulubione obrazy Beksińskiego, stąd podyktowana osobistymi preferencjami wysoka ocena (którą jednak należałoby nieco obciąć, zważywszy na coraz częściej pojawiające się reprodukcje wyraźnie niższej jakości).

Ocena dotyczy twórczości Zdzisława Beksińskiego. Album wydany profesjonalnie.

Ocena dotyczy twórczości Zdzisława Beksińskiego. Album wydany profesjonalnie.

• Albumy
  • Sztuka