Okładka książki Rysiek

83-86365-28-5
Dżem, Ryszard Riedel, blues
typ
papier
7.31 (478 ocen i 51 opinii)

Opis książki

Książka opisuje jak żył i umarł Rysiek Riedel, jakim był dzieckiem i uczniem, przedstawia jego konflikt z ojcem, jak i kiedy zaczął śpiewać, jak wyglądała jego legendarna przyjaźń ze "Skibą". Książka zawiera 12 dotąd nigdzie nie publikowanych tekstów Ryszarda Riedla.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Booka | 2011-08-11
Przeczytana: 04 marca 2011

Dobra książka autobiograficzna o jednym z lepszych rodzimych muzyków. Spojrzenie na artystę oczami jego przyjaciół i bliskich (między innymi żony i jego dzieci). Zapis wspomnień tych, którzy przebywali z nim na co dzień.
Pozycja warta uwagi. Nie tylko dla największych fanów Dżemu.

Agnieszka | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Jakiś czas temu postanowiłam kupić tę książkę, ponieważ jestem wielką fanką bohatera tej biografii jak i zespołu Dżem. Dodatkowym plusem jej zakupu była dołączona do niej płyta CD z niepublikowanymi dotąd utworami. Wiele prywatnych zdjęć i ręcznie pisanych tekstów Riedla to perełka dla wielbicieli twórczości wokalisty.
Biografia Ryszarda Riedla wzbogacona jest także o jego rysunki, zdjęcia prywatne rodziny, interpretacje piosenek, relacje żony, przyjaciół i jego własne wypowiedzi.
Riedel był postacią tragiczną. Ot, klasyczny wzorzec bohatera dążącego do samozagłady. Z jednej strony kochał życie, żonę, syna, z drugiej - nałóg okazał się silniejszy i pokonał Ryśka i jego najbliższych.

Książka zawiera także wiele wesołych, humorystycznych i wzruszających anegdot z życia zespołu i samego wokalisty.
Polecam tę biografię fanom Dżemu, bo ta książka to nasz swojski Rysiek z całym majdanem swoich wad i zalet.
Obowiązkowa pozycja dla ludzi kochających Dżem, wielbiących twórczość Ryszarda Riedla...

Renata | 2011-01-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2010

co tu dużo pisać.. cały Rysio Riedel. książka o jego życiu, podzielona na poszczególne okresy i strefy życia. dzieciństwo, małżeństwo, kariera, uzależnienie... świetnie się czyta, dobrze napisana. gorąco polecam.

anglers | 2014-06-05

Myślę, że każdy fan Ryśka Riedla powinien tę książkę przeczytać. Zawarte w niej są dwa oblicza lidera Dżemu.Pierwsze-człowieka bardzo wrażliwego, niezwykle utalentowanego, kochającego ludzi i co najważniejsze potrafiącego śpiewać sercem i całą swoją duszą. Rzadko się to zdarza współczesnym artystom.Z drugiej strony człowieka przegranego przez swój nałóg, bez silnego charakteru i bez zobowiązań podchodzącego do życia, przez co wyrządza swoim najbliższym ogromny zawód i krzywdę. Co prawda poddawał się kilka razy leczeniu odwykowemu ale bez sukcesów, zabrakło wiary w siebie. Ogólnie książkę jest wciągająca, czyta się bardzo lekko Zawiera dużą dawkę humoru i jest życiorysem lidera.

Książkę "łyka" się w jeden dzień. Napisana lekko, prostym językiem. Szkoda tylko że nie ma przytoczonego fragmenty o tym jak Rysiek przestrzega przed narkotykami ale to tylko mały minusik. Oczywiście mało Dżemu jest w książce ale to zrozumiałe bo w końcu to "Rysiek". Z łezką w oku czyta się te anegdoty, wspomnienia. Nie jestem jakimś ogromnym fanem Dżemu ale zespół uwielbiam. Nie miałem też pojęcia o Anecie, nie byłem też świadomy jak bardzo Riedel unikał gwiazdorstwa, że było mu to obce. Szkoda że taka krótka. Nie tylko dla fanów muzyki Dżemu.

Kinga | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Z muzyką Dżemu, chcąc nie chcąc, się wychowywałam. Z czasem ją pokochałam. I na postać Ryśka patrzyłam wyłącznie przez pryzmat jego muzyki, jego niesamowitego głosu, nie zdawałam sobie sprawy z tego jakim był człowiekiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Prawdopodobnie dlatego książka ta zadziwiła mnie nie jeden raz. Spodziewałam się historii gwiazdy upadającej na narkomańskie dno przez wpływ show biznesu, kariery, ludzi, pieniędzy. Tymczasem ujrzałam obraz człowieka skazanego na to dno od samego początku.

„Chciał skonstruować swoje życie wolne od przymusu, rygoru, obowiązku. Nie wiedział, że to jest niemożliwe.” Rysiek - człowiek wierzący w możliwość bycia całkowicie wolnym. To tak dziecinne, tak naiwne, że musiało nie wyjść. I niestety nie wyszło.

Książka momentami lekko chaotyczna, ale to nic. Czytana przy dźwiękach utworów Dżemu i głosu Ryśka wprawia wielokrotnie w zadumę, czasem w osłupienie. Jest warta przeczytania. Zawiera wiele ciekawostek na temat nie tylko życia Riedl...

piosyl | 2014-02-04
Na półkach: 2013, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Ryszard Riedel to postać dość kontrowersyjna: dla jednych wzór, dla innych antybohater. W jednym zgadzają się wszyscy - miał głos jedyny w swoim rodzaju. Przypuszczam, że ciężko znaleźć osobę w Polsce która by nie znała choć jednej piosenki grupy Dżem, którą zaśpiewał Rysiek. Większość ludzi jednak nie interesuje więcej nic ponadto, co Riedel przekazuję swym głosem, tą niesamowitą moc.

Z książki dowiadujemy się więcej o nim samym. Autor wplata wiele wypowiedzi osób z jego najbliższego grona, co bardzo dodaje jej realizmu. Ciekawe, czasem śmieszne, a czasem bardzo smutne fakty z życia przybliżają nam obraz człowieka-legendy.
Można popuścić wodze fantazji gdzie byłby dzisiaj Rysiek, gdyby wkładał więcej wysiłku w "swoje śpiewanie" i "budowanie życia". Choć, czy nawet jeśli na szczytach, to czy na pewno byłoby "Jego miejsce"?

Po przeczytaniu książki zastanawiam się gdzie są granicę między poszukiwaniem swojego miejsca w życiu, zachowaniem własnej przestrzeni i wolności, a...właśnie pr...

Honda | 2011-07-29
Przeczytana: 28 lipca 2011

Rysiek Riedel. Każdy, kto usłyszy te imię i nazwisko od razu kojarzy również zespół Dżem. W następnej kolejności piosenki typu "Whisky", "Skazany na bluesa", "Czerwony jak cegła". Potem kojarzą się narkotyki, a w następstwie śmierć.
Bo taka jest prawda. Jednak dzięki tej książce można dowiedzieć się wielu innych rzeczy o wspaniałym Ryśku. Czytając tę lekturę, w wielu sytuacjach po prostu nie rozumiałam jego zachowania. Dlaczego tak robił? Jaki instynkt nim kierował? Czy w ogóle nie liczył się z konsekwencjami swoich czynów? "A on po prostu taki był" - opowiadają jego znajomi z dzieciństwa, starsza siostra, matka, koledzy z zespołu, żona - Gola.
Rysiek miał swój świat, w nim on dyktował zasady. Nie liczył się zbytnio ze zdaniem innych. Bardzo chciałabym wiedzieć, co działo się w jego głowie.

Książka opatrzona w rękopisy niektórych z piosenek, które "Rygiel" napisał, jest także wiele zdjęć z jego dzieciństwa, okresu dojrzewania, i - czego pominąć nie można - z życia zespołu.
Polecam...

Monika | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Książka na jeden dzień. Czyta się szybko, nie wiem czy mogę powiedzieć, że przyjemnie, bo w sumie jest to historia tragiczna. Aż mi się łza w oku zakręciła, gdy nie pozwolono, a raczej odradzono Sebastianowi pożegnania z ojcem, bo nie wyglądał dobrze po reanimacji. Potem wzburzenie i niedowierzanie jak "fani" mogli zbezcześcić grób swojego idola. Razem z zespołem przeżywałam złość i bezradność wobec wyboru, jakże trefnego wyboru Ryśka.
"Trefne karty rozdał los, więc przegrałeś partię z nim, a życie toczyło się dalej"

Cecylia | 2014-02-02
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2014

Dobrze napisana biografia, nie koloryzuje, ale też nie jest, na szczęście, totalnie suchą relacją. napisana z polotem.
Przedstawia życie Ryśka z perspektywy wielu osób, jego przyjaciół, rodziny. Przedstawia go jako niezwykłego artystę i jako wrażliwego, choć bardzo pogubionego człowieka. Jedno trzeba mu oddać: zawsze pozostawał sobą, był naturalny, nikogo nie udawał.
"Tacy jak on nigdy nie umierają".

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Andreas Eschbach
    55. rocznica
    urodzin
    Nic nie jest trudniej wyplenić niż religie, choćby była nie wiem jak fałszywa.
  • Milo Manara
    69. rocznica
  • Agatha Christie
    124. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie wracaj do miejsc, w którym byłeś szczęśliwy.
  • Chimamanda Ngozi Adichie
    37. rocznica
    urodzin
    Bunt Jaja był teraz jak eksperymentalny hibiskus cioci: wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym po zamachu stanu. Wolności czynu i bycia sobą.
  • Chelsea Quinn Yarbro
    72. rocznica
    urodzin
    - Tęskniłem za tą chwilą, odkąd po raz pierwszy ujrzałem panią na przejażdżce do Bois - Vert. Kilkanaście dni zbierałem się na odwagę, by zbliżyć się do ciebie, pani. - Jeśli potrzebujesz panie odwagi, by zwrócić się do mnie, to niech Niebiosa mają w opiece Francję, gdyby trzeba było stanąć do walk... pokaż więcej
  • Dan Lungu
    45. rocznica
  • James Fenimore Cooper
    225. rocznica
    urodzin
    Są to słowa godne mężczyzny i człowieka, który doszedłby do czegoś, gdyby nie jego głupie wykształcenie.
  • Tomasz Jastrun
    64. rocznica
    urodzin
    Kiedyś byłem dumny ze swojej nieśmiałości, teraz już wiem, ona bynajmniej nie świadczy o skromności, raczej o wielkich ambicjach i lęku przed porażką.
  • Halina Birenbaum
    85. rocznica
    urodzin
    Nieraz wtedy myślałam o religijnych postach, zwłaszcza w związku ze świętem Jom-Kipur, kiedy to ludzie dobrowolnie czczą w ten sposób Boga. Przysięgłam wówczas, że o ile przeżyję wojnę i będę miała co jeść, nigdy nie narzucę sobie żadnego postu. Ślubując to wywierałam świadomie i z satysfakcją zemst... pokaż więcej
  • Norman Spinrad
    74. rocznica
  • Sophie Dahl
    37. rocznica
  • Marion Zimmer Bradley
    15. rocznica
    śmierci
    Łzy sprawiają, że kobiety są bardziej realne, bardziej bezbronne; kobiety, które nigdy nie płaczą, przerażają mnie, bo wiem, że są silniejsze ode mnie i zawsze się trochę boję tego, co zrobią.
  • Oriana Fallaci
    8. rocznica
    śmierci
    Politycznie poprawne miernoty zawsze negują zasługi. Zastępują jakość przez ilość. Lecz to jakość wprawia świat w ruch moi drodzy, nie ilość. Świat idzie naprzód dzięki tym nielicznym, którzy posiadają przymioty, nie dzięki tym, którzy są liczni i głupi
  • Władysław Syrokomla
    152. rocznica