Okładka książki Rysiek

83-86365-28-5
Dżem, Ryszard Riedel, blues
typ
papier
7,31 (483 ocen i 52 opinie)

Opis książki

Książka opisuje jak żył i umarł Rysiek Riedel, jakim był dzieckiem i uczniem, przedstawia jego konflikt z ojcem, jak i kiedy zaczął śpiewać, jak wyglądała jego legendarna przyjaźń ze "Skibą". Książka zawiera 12 dotąd nigdzie nie publikowanych tekstów Ryszarda Riedla.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
awiola | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

"Był wielkim artystą. Jest wielkim artystą. Bo tacy jak on nigdy nie umierają".

"Whisky", "Czerwony jak cegła", "List do M" czy "Sen o Victorii" to tylko niektóre, kultowe już kawałki zespołu "Dżem", które na zawsze naznaczone zostały geniuszem Ryszarda Riedla. Mówić o znajomości polskiej współczesnej muzyki i nie znać osoby Ryśka, to jak być Anglikiem i nie wiedzieć kim była grupa "The Beatles". Jego życie to już bowiem historia, o której warto pamiętać, i warto czytać.

Jan Skaradziński to polski dziennikarz muzyczny, absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, nazywany naczelnym polskim "dżemoznawcą". Jest autorem książek: "Dżem. Ballada o dziwnym zespole" (1994, 2 wyd. 1998, 3 wyd. 2009), "Rysiek" (1999), "Encyklopedia polskiego rocka" (1996, kilka wznowień, współautor: Leszek Gnoiński).

Biografia "Rysiek" została wydana po raz pierwszy w 1999 r., obecne zaś drugie, uzupełnione wydanie zawitało w księgarniach po piętnastu latach, czyli w 2014 r. Książka pierwotnie...

Meszuge | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Książka Skaradzińskiego jest biografią Ryszarda Riedla, autora tekstów oraz wokalisty zespołu Dżem, w pewnym sensie zapewne socjopaty*. Niewątpliwie miał talent – głównie wokalny, ale też i pewną charyzmę, która porywała słuchaczy, uczestników koncertów; ładnie rysował, grał na organkach. Choć występy Dżemu oraz innych kapel, z którymi występował, nie trafiły w mój gust muzyczny (może z drobnymi wyjątkami), to jednak nie mam wątpliwości, że dla polskiej muzyki rozrywkowej i w swoich czasach był kimś wybitnym, porównywalnym może nawet do Czesława Niemena.

Jako człowiek… no, cóż… kompletnie niezdolny do podporządkowania się jakimkolwiek zasadom życia w społeczeństwie. Nie skończył nawet szkoły podstawowej (w dostępnym na YouTube, dokumentalnym filmie „Się macie ludzie” z 2004 roku, matka Ryszarda Riedla mówi, że to cud, że w ogóle nauczył się czytać i pisać). Zafascynowany Indianami, miłośnik westernów. Jeśli, na żądanie ojca, podejmował jakąś pracę, to liczyć ją można było raczej...

Booka | 2011-08-11
Przeczytana: 04 marca 2011

Dobra książka autobiograficzna o jednym z lepszych rodzimych muzyków. Spojrzenie na artystę oczami jego przyjaciół i bliskich (między innymi żony i jego dzieci). Zapis wspomnień tych, którzy przebywali z nim na co dzień.
Pozycja warta uwagi. Nie tylko dla największych fanów Dżemu.

Agnieszka | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Jakiś czas temu postanowiłam kupić tę książkę, ponieważ jestem wielką fanką bohatera tej biografii jak i zespołu Dżem. Dodatkowym plusem jej zakupu była dołączona do niej płyta CD z niepublikowanymi dotąd utworami. Wiele prywatnych zdjęć i ręcznie pisanych tekstów Riedla to perełka dla wielbicieli twórczości wokalisty.
Biografia Ryszarda Riedla wzbogacona jest także o jego rysunki, zdjęcia prywatne rodziny, interpretacje piosenek, relacje żony, przyjaciół i jego własne wypowiedzi.
Riedel był postacią tragiczną. Ot, klasyczny wzorzec bohatera dążącego do samozagłady. Z jednej strony kochał życie, żonę, syna, z drugiej - nałóg okazał się silniejszy i pokonał Ryśka i jego najbliższych.

Książka zawiera także wiele wesołych, humorystycznych i wzruszających anegdot z życia zespołu i samego wokalisty.
Polecam tę biografię fanom Dżemu, bo ta książka to nasz swojski Rysiek z całym majdanem swoich wad i zalet.
Obowiązkowa pozycja dla ludzi kochających Dżem, wielbiących twórczość Ryszarda...

anglers | 2014-06-05

Myślę, że każdy fan Ryśka Riedla powinien tę książkę przeczytać. Zawarte w niej są dwa oblicza lidera Dżemu.Pierwsze-człowieka bardzo wrażliwego, niezwykle utalentowanego, kochającego ludzi i co najważniejsze potrafiącego śpiewać sercem i całą swoją duszą. Rzadko się to zdarza współczesnym artystom.Z drugiej strony człowieka przegranego przez swój nałóg, bez silnego charakteru i bez zobowiązań podchodzącego do życia, przez co wyrządza swoim najbliższym ogromny zawód i krzywdę. Co prawda poddawał się kilka razy leczeniu odwykowemu ale bez sukcesów, zabrakło wiary w siebie. Ogólnie książkę jest wciągająca, czyta się bardzo lekko Zawiera dużą dawkę humoru i jest życiorysem lidera.

Mateusz | 2014-11-18
Przeczytana: 15 listopada 2014

Charyzmatyczny. Wielki na scenie, poza nią już niekoniecznie. Tragiczny w swych życiowych wyborach, postępowaniach. Człowiek mający zdecydowanie więcej wad niż zalet. A jednak w świadomości wielu ludzi postać bezsprzecznie wyjątkowa, a to z tego powodu, że Ryszard Riedel był po prostu bezprecedensowo autentyczny; który swoimi tekstami i ich niepowtarzalną interpretacją potrafił opowiedzieć swoje życie.

Polecam szczególnie uaktualnione, drugie wydanie książki, ponieważ autor w ciągu piętnastu lat od wydania pierwszego dociera do wielu nowych, niepublikowanych nigdzie indziej materiałów dotyczących legendarnego wokalisty Dżemu.

Książkę "łyka" się w jeden dzień. Napisana lekko, prostym językiem. Szkoda tylko że nie ma przytoczonego fragmenty o tym jak Rysiek przestrzega przed narkotykami ale to tylko mały minusik. Oczywiście mało Dżemu jest w książce ale to zrozumiałe bo w końcu to "Rysiek". Z łezką w oku czyta się te anegdoty, wspomnienia. Nie jestem jakimś ogromnym fanem Dżemu ale zespół uwielbiam. Nie miałem też pojęcia o Anecie, nie byłem też świadomy jak bardzo Riedel unikał gwiazdorstwa, że było mu to obce. Szkoda że taka krótka. Nie tylko dla fanów muzyki Dżemu.

Renata | 2011-01-11
Przeczytana: wrzesień 2010

co tu dużo pisać.. cały Rysio Riedel. książka o jego życiu, podzielona na poszczególne okresy i strefy życia. dzieciństwo, małżeństwo, kariera, uzależnienie... świetnie się czyta, dobrze napisana. gorąco polecam.

Kinga | 2012-09-25
Przeczytana: 25 września 2012

Z muzyką Dżemu, chcąc nie chcąc, się wychowywałam. Z czasem ją pokochałam. I na postać Ryśka patrzyłam wyłącznie przez pryzmat jego muzyki, jego niesamowitego głosu, nie zdawałam sobie sprawy z tego jakim był człowiekiem, nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Prawdopodobnie dlatego książka ta zadziwiła mnie nie jeden raz. Spodziewałam się historii gwiazdy upadającej na narkomańskie dno przez wpływ show biznesu, kariery, ludzi, pieniędzy. Tymczasem ujrzałam obraz człowieka skazanego na to dno od samego początku.

„Chciał skonstruować swoje życie wolne od przymusu, rygoru, obowiązku. Nie wiedział, że to jest niemożliwe.” Rysiek - człowiek wierzący w możliwość bycia całkowicie wolnym. To tak dziecinne, tak naiwne, że musiało nie wyjść. I niestety nie wyszło.

Książka momentami lekko chaotyczna, ale to nic. Czytana przy dźwiękach utworów Dżemu i głosu Ryśka wprawia wielokrotnie w zadumę, czasem w osłupienie. Jest warta przeczytania. Zawiera wiele ciekawostek na temat nie tylko życia...

Monika | 2014-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2014

Książka na jeden dzień. Czyta się szybko, nie wiem czy mogę powiedzieć, że przyjemnie, bo w sumie jest to historia tragiczna. Aż mi się łza w oku zakręciła, gdy nie pozwolono, a raczej odradzono Sebastianowi pożegnania z ojcem, bo nie wyglądał dobrze po reanimacji. Potem wzburzenie i niedowierzanie jak "fani" mogli zbezcześcić grób swojego idola. Razem z zespołem przeżywałam złość i bezradność wobec wyboru, jakże trefnego wyboru Ryśka.
"Trefne karty rozdał los, więc przegrałeś partię z nim, a życie toczyło się dalej"

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Olga Tokarczuk
    53. rocznica
    urodzin
    Jak wygląda świat, kiedy życie staje się tęsknotą? Wygląda papierowo, kruszy się w palcach, rozpada. Każdy ruch przygląda się sobie, każda myśl przygląda się sobie, każde uczucie zaczyna się i nie kończy, i w końcu sam przedmiot tęsknoty robi się papierowy i nierzeczywisty. Tylko tęsknienie jest pra... pokaż więcej
  • Antoni Czechow
    146. rocznica
    urodzin
    (...) schudłam, zbrzydłam, zestarzałam się i nic, nic, żadnego zadowolenia,a czas płynie i wciąż się wydaje, że odchodzę od prawdziwego, pięknego życia, odchodzę coraz dalej, coraz dalej, w jakąś otchłań. Rozpacz mnie ogarnia, nie rozumiem, jakim cudem jeszcze żyję i do tej pory nie popełniłam samo... pokaż więcej
  • Matthew Woodring Stover
    53. rocznica
    urodzin
    Miej nadzieję na najlepsze ale przygotuj się na najgorsze
  • Jan Jakub Kolski
    59. rocznica
    urodzin
    Mam nadzieję, że jesteś ciągle w dobrym zdrowiu i podłym nastroju - nie odwrotnie.
  • Philippe Besson
    48. rocznica
    urodzin
    Zresztą od niczego nie da się uciec. Nawet bardziej niż od przeszłości nie da się uciec od tego, kim w głębi jesteśmy. Człowiek jest zakotwiczony w swojej prawdzie raz na zawsze i nie ma najmniejszej szansy, że z tego wyjdzie, że wyrwie się z tych okowów. Walka, szarpanina na nic by się nie zdały. L... pokaż więcej
  • Kai Hermann
    77. rocznica
  • Guido Knopp
    67. rocznica
  • Romain Rolland
    149. rocznica
    urodzin
    Musisz przyznać, Panie Boże, że ci pokoju nijak nie zakłócam, i proszę tylko, byś mi taką samą miarką odpłacił.
  • Monte Cook
    47. rocznica
  • Stanisław Dygat
    37. rocznica
    śmierci
    Kiedy przeżywa się jakąś miłość, eliminuje ona miłości przeszłe i przyszłe.
  • Władysław Bełza
    102. rocznica