Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy

Okładka książki Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy
Michael D. O'Brien Wydawnictwo: Wydawnictwo M kryminał, sensacja, thriller
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Father Elijah. An Apocalypse
Wydawnictwo:
Wydawnictwo M
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375950830
Tłumacz:
Tomasz Jegierski
Tagi:
misja podróż tajemnica
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
196 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: ,

Powieść Michaela D. O'Briena jest rodzajem thrillera religijno-politycznego, katolickiej odpowiedzi na "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Autor porusza się po rozmaitych obszarach ludzkiego doświadczenia, zwłaszcza duchowego. Pojawia się temat Holokaustu, tytułowy bohater jest bowiem nie tylko katolickim duchownym, lecz także ocalonym z zagłady Żydem. Wiodącym tematem jest jednak infiltracja Kościoła Katolickiego przez wrogie mu czynniki uosobione przez demonicznego Prezydenta Federacji Europejskiej. Wszystko to z grubsza tematy ograne, nieomal klisze. Powieść jest wprawdzie wewnętrznie spójna, a autorowi trudno odmówić pomysłowości, jednak na poziomie literackim jest to utwór bardzo powierzchowny, skonstruowany jako obrona pewnej z góry założonej tezy, co upodabnia ją raczej do publicystyki, niż do literatury pięknej. Postaci wykreowane na bohaterów negatywnych są tak jednoznaczne, że zło w ich wydaniu okazuje się banalne i przewidywalne. Z kolei tych kilku bohaterów pozytywnych (w tym bohater tytułowy) to osobowości niemal krystalicznie czyste, nieskazitelne w każdym calu. Na tym zatem polu powieść zawodzi. Jeśli jednak pogodzić się z jej "publicystycznym" charakterem, to niektóre z zaproponowanych tematów wydają się warte przemyślenia. Wprawdzie teza o "spisku elit" (w powieści jest to spisek zgoła sataniczny) nie została przez autora uwiarygodniona, jednak uwagi na temat krytyki Papieża (podejmowanej przez środowiska prasy katolickiej, zarówno liberalnej, jak i konserwatywnej), masowej niemal wrogości wobec Kościoła Katolickiego (czy też szerzej, wobec chrześcijaństwa) i to wrogości inspirowanej przez intelektualne elity, znajdują już uzasadnienie. Na tego rodzaju aktywności różnych środowisk nie brak bowiem dowodów. Karkołomne próby "demitologizacji" chrześcijaństwa, czy połączenia go z duchowością New Age'u, "wymyślanie" chrześcijaństwa na nowo poprzez kwestionowanie wyjątkowości postaci Jezusa z Nazaretu (ponoć Jacgues Dupuis, teolog przywołany swego czasu do porządku przez watykańską, ratzingerowską jeszcze Kongregację Nauki Wiary, mówił o Chrystusie jako o "jednym z elementów zbawienia", nie zaś tym JEDYNYM i najważniejszym). Wszystko to zaczęło się jeszcze w czasach Bultmanna i egzegezy historycznej, tyle że dyskredytowanie chrześcijaństwa i wyjątkowości Jezusa Chrystusa dokonuje się dzisiaj przy użyciu środków zdecydowanie mniej wyrafinowanych, powiedziałbym wręcz "łopatologicznych". Cóż z tego jednak, skoro ludzie słabiej są dziś wykształceni, a przez to bardziej na takie manipulacje podatni. Książka O'Briena może być więc zaproszeniem do refleksji nad prawdziwą naturą sił wrogich chrześcijaństwu. Szkoda tylko, że zamiast nowego Bernanosa dostaliśmy nowego, tyle że katolickiego, Dana Browna.

Powieść Michaela D. O'Briena jest rodzajem thrillera religijno-politycznego, katolickiej odpowiedzi na "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Autor porusza się po rozmaitych obszarach ludzkiego doświadczenia, zwłaszcza duchowego. Pojawia się temat Holokaustu, tytułowy bohater jest bowiem nie tylko katolickim duchownym, lecz także ocalonym z zagłady Żydem. Wiodącym tematem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    249
  • Chcę przeczytać
    170
  • Posiadam
    65
  • Ulubione
    19
  • Chcę w prezencie
    6
  • Teraz czytam
    6
  • Do kupienia
    2
  • 2021
    2
  • Ebook
    2
  • Chrześcijaństwo
    2

Cytaty

Więcej
Michael D. O'Brien Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy Zobacz więcej
Michael D. O'Brien Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy Zobacz więcej
Michael D. O'Brien Ojciec Eliasz. Czas Apokalipsy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także