Prawdziwa Marilyn Monroe

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
La véritable Marilyn Monroe
biografia, film, Monroe
Cathhhy

Rzadko która aktorka była tak bezsilna wobec losu. I rzadko która postać padła ofiarą takiego wypaczenia przez media, kolporterów plotek i złodziei wizerunków. Wszyscy, którzy się do niej zbliżyli, choćby na chwilę, koniecznie chcieli dać swoje świadectwo. Powstała z tego prawdziwa mozaika często sprzecznych opinii. Nie mówmy jednak o elukubracjach, jakie wznieciła brutalna śmierć, niemal zaprogramowana przez wyniszczenie organizmu...Wierny prawdzie w najdrobniejszych szczegółach, Bertrand Meyer-Stabley przedstawia relację z krętych ścieżek życia gwiazdy, w którym sława i fortuna wciąż się przeplatały z najstraszniejszymi nieszczęściami. 26 filmów i 14 lat powszechnego podziwu , a jednak Marilyn Monroe nigdy się nie wyzwoliła ze swego nieszczęśliwego dzieciństwa i niezwykle trudnych początków aktorskich. Świecidełka sławy nie zdołały zaleczyć ran zadanych przez szaloną matkę i nieznanego ojca. Z bezstronnym spojrzeniem i na podstawie niepodważalnych dokumentów autor opowiada o tragicznym i burzliwym życiu aktorki, drążonym od wewnątrz przez coraz bardziej bolesną izolację.

wymazana | 2014-02-09
Na półkach: Przeczytane, Marilyn Monroe
Przeczytana: 09 lutego 2014

Powiem tak: jest to książka na pewno inna od wszystkich biografii po polsku, które przeczytałam, a przeczytałam większość. Jest napisana w stylu, jakby jej autor - wcześniej naczytawszy się różnych wersji życia Marilyn - wybrał swoją własną, a potem jednym rzutem, jakby z pamięci, napisał na kartach tej biografii. Utrzymana w luźnym tonie, równie dobrze mogłaby być opowieścią przy kominku. Nie ma w niej wielu szczegółów - raczej ogólny zarys - ale za to są opisane wydarzenia zgoła drobiazgowe, które nie pojawiają się w żadnych innych książkach - np. wyznania jakiejś fryzjerki o niskim stanie higieny Marilyn, o jej brudnych ramiączkach od stanika wystających spod bluzki (a podobno tak rzadko nosiła bieliznę) albo nawet jadłospis z pewnego dnia 1959 albo 1960, kiedy wyjątkowo przytyła aż do 70kg, ważąc całe życie ok. 55. Na stronie 202 czytamy więc: "Przez kilka dni Marilyn nie przestaje się złościć. A jak się złości, to dużo je, jakby dotknął ją wilczy głód. Jednego tylko dnia...

Sabina | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Książka dla osób takich jak ja - nie znających wcześniej życiorysu Marilyn. W bardzo przystępny sposób opowiada o życiu aktorki. Zawiera wiele faktów, ciekawostek, cytatów ludzi z otoczenia głównej bohaterki, ale to wszystko nie jest nużące i nudne. Po lekturze ma się ogólną wiedzę o biografii Marilyn Monroe. Przyjemna i warta przeczytania.

Sonja | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Bardzo dobra, przejrzysta i płynna biografia. Dosłownie - Miss Monroe w pigułce.

mythirdhouse | 2011-08-02
Przeczytana: 29 lipca 2011

Marilyn Monroe - któż by jej nie znał? Była jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie i wielką aktorką. Niestety równolegle z karierą toczyło się jej trudne życie prywatne, którego skomplikowany charakter ujawnił się już w dzieciństwie. Jej matka została umieszczona w zakładzie dla umysłowo chorych, podobna dolegliwość dokuczała babci Normy Jean, dlatego ona sama obawiała się nawet o to, że odziedziczyła po rodzinie chorobę psychiczną próbując wytłumaczyć sobie swoją nadmierną wrażliwość.
Od najmłodszych lat tułała się po kilkunastu rodzinach zastępczych, w których nie była traktowana zbyt dobrze. Już wtedy wiedziała, że chce zostać aktorką. Rozpoczęła od modelingu widząc w tym szansę przedostania się do świata Hollywood. Na początku oferowano jej marne kontrakty z Foxem, kończąc na tym, że to właśnie Fox wyrzucił ją na krótko przed śmiercią z pracy, kiedy nie była zdolna do pracy na planie. Grała wtedy epizodyczne role, aż w końcu stała się gwiazdą kina, kobietą o której marzył...

Aleksandra Matysiak | 2013-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Książkę polecam fanom Marilyn Monroe.Zostało w niej zamieszczone mnóstwo faktów z życia aktorki tak, że można do niej często zaglądać i przypominać sobie poszzególne wydarzenia. Autor zagląda także do głębia Marilyn, lecz nie w nadmierny, przesadzony sposób. Sami możemy się domysleć jakie emocje jej towarzyszyły.
Jedna z najlepszych biografii Marilyn.

dzidziola | 2012-05-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Książkę czyta się dość przyjemnie natomiast mama wrażenie, że składa się niestety głównie z suchych faktów pozbawiając Marylin bardziej emocjonalnej natury.

Ola Satława | 2016-01-13

Jest to pierwsza biografia Marylin Monroe jaką przeczytałam i niestety nie spełniła moich oczekiwań. Bardziej przypomina mowę obrońcy Marylin, niż jej życiorys. Jak dla mnie autor za bardzo skupił się na powtarzającej się w całej książce charakterystyki pewnych cech artystki. Myślę, że będzie to idealna lektura uzupełniająca dla tych, którzy zaznajomieni są z biografią Marylin i chcą dowiedzieć się kilku ciekawostek.

toxicana92 | 2012-03-10

Nie ma co tracić czasu na czytanie plotek i wymysłów wymieszanych z faktami. Zdarzenia opisywane przez mało wiarygodnych świadków, głodnych sławy.
Polecam biografię autorstwa Donalda Spoto - jest bardziej wartościowa niż te wyssane z palca historie.

ddaga89 | 2013-12-30

Ujawniła wiele ciekawych informacji, o których nie miałam pojęcia. Wprawiła w lekki szok.

tanya | 2011-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Jestem pewna, że nie zaprzyjaźniłabym się z MM: nie wytrzymałabym jej chimerycznych zachowań, jakakolwiek była ich geneza. Nie wiem, czy to sama gwiazda, czy sposób, w jaki o niej pisze autor sprawiły, że życie aktorki mnie nie fascynowało a denerwowało.