Prawdziwa Marilyn Monroe

Okładka książki Prawdziwa Marilyn Monroe Bertrand Meyer-Stabley
Okładka książki Prawdziwa Marilyn Monroe
Bertrand Meyer-Stabley Wydawnictwo: Klub dla Ciebie biografia, autobiografia, pamiętnik
La véritable Marilyn Monroe
Klub dla Ciebie
2010-01-01
2010-01-01
Andrzej Wróblewski
biografia film Monroe

Absolutna gwiazda swoich czasów, ale też ponadczasowa ikona kina i seksapilu. Drugiej takiej kobiety nigdy już nie będzie.

Biografia bez zdjęć, ale pełna informacji, które pochłaniają i dają szersze spojrzenie na Marylin Monroe. Autor nie przedstawia jej w samych superlatywach, to na pewno nie. Daje dojść do głosu jej zwolennikom, jak i przeciwnikom. Mamy o jej wadach, częstych zmiennych, jak i zaletach, których niewątpliwie miała wiele.

To, co uderzyło mnie najbardziej to to, jak Marilyn była, i wydaje się, że dalej jest, postrzegana, a co naprawdę miała do zaoferowania jako osoba. Być może początkowa kreacja pięknej blond kokieterki wydawała się łatwa, przyjemna i stworzona dla niej, ale widać, że później stała się jej więźniem. Autor świetnie pokazał to na przestrzeni stron.

Ostatni rozdział bardzo mną poruszył, okropna i przykra śmierć, bo Marylin miała jeszcze wiele do zaoferowania i pokazania światu. I fakt, że można było temu zapobiec, niesprawiedliwe i krzywdzące godność Marilyn.

Nigdy nie poznamy tej ikony tak dogłębnie, jakbyśmy chcieli, ale mam też wrażenie, że i ona sama dopiero docierała do całkowitego poznania siebie, a autor świetnie ukazał jej historię. Polecam ogromnie.

Zaraz po wypożyczeniu miałam bardzo kiepskie przeczucia co do tej książki z racji tego, że nie ma w ogóle zdjęć a przecież jest to biografia. Zdziwiło mnie to i myślałam że szybko oddam ją przeczytawszy może 10 stron.
Mylilam się. Książka jest genialna, napisana prostym językiem, szybko się czyta i pochłania do ostatniej strony.
Godna polecenia biografia tej słynnej postaci jaką jest Marilyn.

Godna polecenia biografia tej słynnej...

URODZONA W DZIEŃ DZIECKA

La veritable Marilyn Monroe - wydana w 2003 roku biografia Marilyn Monroe, autorstwa dziennikarza Bertranda Meyer-Stableya; pół francuza, pół irlandczyka specjalizującego się w przybliżaniu losów znanych osobistości.

Marilyn Monroe (śp.1926-1962) to postać fascynująca, a zarazem tragiczna. Autor wnikliwie opisał jej życie przedstawiając z różnych punktów widzenia osób, które ją znały. Dzieje Marylin Monroe można by podzielić na dwa etapy. Zanim urzeczywistniła swoje marzenie, stając się najsłynniejszą gwiazdą kina lat pięćdziesiątych (obok Elizabeth Taylor),bardzo dużo przeszła.
Bez mała można wymienić:
- smutne i ubogie dzieciństwo (nie znała ojca, matka wylądowała w szpitalu psychiatrycznym i tułaczka po w sumie 12-tu rodzinach zastępczych),
- pierwsze fascynacje kinem (para angielskich opiekunów miała zwyczaj wysyłać ją na całodzienne maratony filmowe żeby w tym czasie organizować balangi),
- małżeństwo za dach nad głową (w wieku 16-lat została wyswatana przez przyjaciółkę matki),
- palec Boży (w czasie II wojny światowej pracowała w fabryce malując kadłuby myśliwców, gdzie zauważył ją fotograf i tak rozpoczęła karierę modelki),
- trudne początki w kinie (sceny z jej udziałem były wycinane, musiała przejść operacje plastyczne i zgodzić się na rozbieraną sesję zdjęciową żeby mieć za co opłacić czynsz).
Potem już było lepiej:
- pierwsze sukcesy ("All About Eve/Wszystko o Ewie" reż. Joseph L. Mankiewicz 1950r.),
- małżeństwa z wyboru (najpierw baseballista Joe Di Maggio, a potem pisarz Arthur Miller),
- marsz na szczyt ("Gentlemen Prefer Blondes/Mężczyźni wolą blondynki" reż. Howard Hawks 1953r., "The Prince and the showgirl/Książę i aktoreczka" reż. Laurence Olivier 1957r., "Some Like It Hot/Pół żartem, pół serio" reż. Billy Wilder 1959r)... na którym pozostała, aż do przedwczesnej śmierci.

W biografii Marylin Monroe brakuje zdjęć (sic!),poza tym autor za mało uwagi poświęcił jej przodkom i całkowicie pominął, iż w 1957 roku była nominowana ("Bus Stop/Przystanek autobusowy" reż. Joshua Logan),a trzy lata później została nagrodzona Złotym Globem (ww."Some Like It Hot").

=
"Prawdziwa Marylin Monroe" ma swoje luki. Aktorka zagrała w 30-stu filmach (wliczając niedokończony "Something's Got to Give" reż. George Cukor 1962r.),a o niektórych pojawiają się ledwie wzmianki, ale mimo to biografia sprawia, że przed oczami staje prawdziwy obraz życia. Bertrand Meyer-Stabley kończy jeden z rozdziałów metaforą o płaceniu dużego okupu za sukces, co wydaje się adekwatnym podsumowaniem losów Marylin Monroe.

A teraz ciekawostka:
A w zasadzie subiektywna dywagacja. Czytając o życiu Marylin Monroe próbowałem ją porównać do jakiejś współczesnej ikony popkultury i najbardziej skojarzył mi się... Michael Jackson (śp.1958-2009). W dodatku oboje odeszli z tego świata przedwcześnie i w podobnych okolicznościach.

URODZONA W DZIEŃ DZIECKA

Jest to pierwsza biografia Marylin Monroe jaką przeczytałam i niestety nie spełniła moich oczekiwań. Bardziej przypomina mowę obrońcy Marylin, niż jej życiorys. Jak dla mnie autor za bardzo skupił się na powtarzającej się w całej książce charakterystyki pewnych cech artystki. Myślę, że będzie to idealna lektura uzupełniająca dla tych, którzy zaznajomieni są z biografią Marylin i chcą dowiedzieć się kilku ciekawostek.

Książka dla osób takich jak ja - nie znających wcześniej życiorysu Marilyn. W bardzo przystępny sposób opowiada o życiu aktorki. Zawiera wiele faktów, ciekawostek, cytatów ludzi z otoczenia głównej bohaterki, ale to wszystko nie jest nużące i nudne. Po lekturze ma się ogólną wiedzę o biografii Marilyn Monroe. Przyjemna i warta przeczytania.

Powiem tak: jest to książka na pewno inna od wszystkich biografii po polsku, które przeczytałam, a przeczytałam większość. Jest napisana w stylu, jakby jej autor - wcześniej naczytawszy się różnych wersji życia Marilyn - wybrał swoją własną, a potem jednym rzutem, jakby z pamięci, napisał na kartach tej biografii. Utrzymana w luźnym tonie, równie dobrze mogłaby być opowieścią przy kominku. Nie ma w niej wielu szczegółów - raczej ogólny zarys - ale za to są opisane wydarzenia zgoła drobiazgowe, które nie pojawiają się w żadnych innych książkach - np. wyznania jakiejś fryzjerki o niskim stanie higieny Marilyn, o jej brudnych ramiączkach od stanika wystających spod bluzki (a podobno tak rzadko nosiła bieliznę) albo nawet jadłospis z pewnego dnia 1959 albo 1960, kiedy wyjątkowo przytyła aż do 70kg, ważąc całe życie ok. 55. Na stronie 202 czytamy więc: "Przez kilka dni Marilyn nie przestaje się złościć. A jak się złości, to dużo je, jakby dotknął ją wilczy głód. Jednego tylko dnia pochłania trzy jajka i trzy tosty, trzy hamburgery, trzy talerze frytek, dwie mleczne czekolady, ogromną porcję żeberek cielęcych, duże porcje bakłażanów z parmezanem i cztery kubki puddingu z czekoladą - wszystko popijane szampanem i spożywane w łóżku, bez niczyjego towarzystwa." Fragment ten oddaje specyficzny ton przypowieści, w którym napisana jest książka oraz to, w jakie niuanse obfituje - pytanie tylko, skoro jadła bez towarzystwa, to dlaczego autor umieszcza to w książce pt. "Prawdziwa Marilyn Monroe"? Czy dla ubarwienia opisu takie wstawki? Chyba tak.
Z treści, które mnie zaskoczyły w tej książce: niemal pominięty wątek psychiatry Greensona, jawne przyznawanie racji wersji wydarzeń o romansie z obojgiem braci Kennedych, a na końcu... wspomnienie o planowanym ślubie Marilyn z Meksykańczykiem Jose Bolanosem. Do tej pory byłam pewna - i jestem nadal - że był to tylko krótki epizod 1962, a planowała powtórny ożenek z diMaggio. Tak więc to największe zdziwienie... Książkę czyta się łatwo i szybko, ale jednak zawiera wiele przekłamań i zniekształceń. Trzeba jednak przyznać, że generalnie oddaje naturę Marilyn - bez względu na to, co ją w życiu spotkało - przez karty przebija bardzo autentyczna, zagubiona, wrażliwa, ale i wyrachowana, kobieta.

Książkę polecam fanom Marilyn Monroe.Zostało w niej zamieszczone mnóstwo faktów z życia aktorki tak, że można do niej często zaglądać i przypominać sobie poszzególne wydarzenia. Autor zagląda także do głębia Marilyn, lecz nie w nadmierny, przesadzony sposób. Sami możemy się domysleć jakie emocje jej towarzyszyły.
Jedna z najlepszych biografii Marilyn.

Jedna z najlepszych biografii Marilyn.

Ujawniła wiele ciekawych informacji, o których nie miałam pojęcia. Wprawiła w lekki szok.

Bardzo dobra, przejrzysta i płynna biografia. Dosłownie - Miss Monroe w pigułce.

Zdcydowanie nie cukierkowa historia M.M. Przedstawia historie życia, których nie znałam. Czyta się szybko.

• Marilyn Monroe
  • Biografie