Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie

Wydawnictwo: Elipsa
978-83-7640-142-3
poradniki
espeja

Małgorzaty Kalicińskiej można by nie przedstawiać. To autorka samych bestsellerów. Samą siebie nazywa Kobietą Organiczną. Po domu i ogrodzie chodzi na boso. Umie uprawiać, hodować, przetwarzać i gotować. Sklasyfikowała dwanaście odmian rosołu! Zanim zaczęła pisać była nauczycielką, reserchearką, inwestorką, ale do tej pory najbardziej lubi być Kobietą Domową. Ma dorosłe dzieci, rozległe plany na przyszłość i ogromne poczucie humoru. Jej znakiem szczególnym są zmarszczki mimiczne od śmiechu.
W najnowszej książce Małgorzata Kalicińska dyskretnie podsuwa czytelnikowi przepisy na życie. I przepisy kulinarne. W jej świecie jedzenie dziwnie łatwo łączy się z najważniejszymi emocjami. A recepty na istotne problemy z konkretnymi potrawami. Nie można się z nimi nie zapoznać! A po przeczytaniu i poznaniu wszystkich przepisów naprawdę trudno puścić je w niepamięć.

Marta | 2010-10-11
Przeczytana: 11 października 2010

Ot taka sobie książka, raczej zbiór niespójnych felietonów o wszystkim i o niczym. Dużo powtórzeń, błędów, źle zredagowana (np. przepis na paprykę faszerowaną - składniki dwa razy opisane).
Jak na Panią która podobno szanuje przyrodę i żal jej tysięcy żywych choinek niszczonych gdy niekupione na święta, to marnotrawstwo papieru mnie zadziwia, w książce jest przed każdym rozdziałem pusta strona, na kolejnej jest tylko tytuł rozdziału, sprawia to wrażenie, że na siłę ktoś chciał zrobić książkę grubszą, bogatszą.
Ogólnie książka pisana bardzo na siłę, pod publiczkę. Myślenie na zasadzie "skoro Rozlewisko sprzedaje się super (czytałam, książki nawet całkiem fajne do poczytania) to trzeba korzystać z koniunktury i sprzedawać więcej, więcej, więcej". I cała ta komercha którą Pani Gosia krytykuje właśnie w całej krasie objawiła się w jej książce. Wydaje mi się że zostały zebrane jakieś tam fragmenty czegoś co pisała w wolnych chwilach i po prostu poskładane w coś co miało być książką....

espeja | 2010-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2010

Zacznę od minusa: pani od korekty niestety nie popisała się. Książka roi się od literówek, są powtórzenia, a to utrudnia czytanie tej skąd inąd ładnie wydanej książki.
Poza tym, podobała mi się bardzo. Jest to zbiór felietonów, które Małgorzata Kalicińska publikowała w ''Bluszczu''. Nie miałam okazji przeczytać ich wczesniej, więc ten zbiór był dla mnie miłym zaskoczeniem. Kto czytał jakąkolwiek książkę Kalicińskiej i pokochał ją za sielski, kojący klimat, odnajdzie go też tutaj. A jednak autorka porusza też inne sprawy, znacznie mniej błahe, takie jak chociażby alkoholizm.
Książkę tę czytało mi się szybko i z pewnym wewnętrznym westchnieniem ulgi: oto w tym szalonym swiecie ktos ma jeszcze odwagę wyrażać poglądy czasem ''staroswieckie'', czasem obrazoburcze, a jednak- takie jak moje. Ja też nie znoszę rozpuszczonych bachorów, ja też buntuję się przeciw komercjalizacji Bożego Narodzenia, ja też w serialowym amanciku nie potrafię dostrzec Gwiazdy.
Polecam, miło przeczytać cos innego...

książek: 1932
liaguszka | 2014-05-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2015

Całkiem miło się czytało. Pani Kalicińska porusza w niej kilka problemów, na temat których mam dokładnie takie samo zdanie.

elninka | 2016-08-31

Książka "Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie" autorstwa Małgorzaty Kalicińskiej dosyć długo stała na mojej półce. Zdążyłam już o niej zapomnieć. Dopiero ostatnio robiąc miejsce na nowe nabytki literatury wszelakiej wpadła mi w ręce i z czystej ciekawości postanowiłam zapoznać się z prozą twórczyni "Nad rozlewiskiem" (uprzedzam, że tej trylogii nie czytałam ani nie oglądałam serialu stworzonego na jej podstawie). Książka okazała się być czymś zupełnie innym - jest to cykl felietonów Pani Małgorzaty wprost z życia wziętych ;) "Widok z mojego okna..." jest tak naprawdę punktem widzenia autorki na różne codzienne sprawy. Bardzo szybko zdałam sobie sprawę, że jej punkt widzenia bardzo mi odpowiada a nawet na większość rzeczy patrzymy tak samo.

Lenka | 2011-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Książka nie powaliła mnie na kolana, w sumie lekka łatwa i przyjemna, ale raczej przeznaczona dla kobiet w wieku 40, 50 lat ale w sumie zła nie jest :) ale nie da się ksiązki tej porównać do serii Rozlewisko...

mawik0 | 2017-02-27
Przeczytana: 15 lutego 2017

Początek nawet ciekawy - i to zachęciło mnie do dalszej lektury. Niestety potem już gorzej. Banał goni banał. Najbardziej zapadł mi w pamięci felieton o Świętach Bożego Narodzenia i hipokryzji niewierzących - może dlatego, że kompletnie nie zgadzam się ze stwierdzeniami, które tam padły.
Język lekki, a jednak czasem męczący; w sumie nie wiem dlaczego.
A jeśli chodzi o przepisy to żaden mnie nie zachwycił na tyle, żebym spróbowała wykonać.
Polecam tylko jako zapychacz czasu w kolejce do lekarza.

G-abiks | 2016-02-17

Spodziewałam się ciekawszej lektury po Pani Kalicinskiej, ale w typowym dla autorki stylu, można w książce znaleźć coś z codziennego życia, każdego z nas oraz garść przepisów kulinarnych, które można przetestować w naszej kuchni ☺.

nina1708 | 2011-01-28
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Czyta się jak pamiętnik, nawet lepiej. Dużo humoru, a przede wszystkim życia. Smaczne przepisy. Proza życia codziennego - nas kobiet.

Eulalqua | 2011-07-25
Przeczytana: lipiec 2011

Porażka, napisane na kolanie, bez korekty i redakcji. Nawet na plażę zbyt "cienkie".

magdalenardo | 2015-07-13
Przeczytana: 08 lipca 2015

"Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie" to zbiór felietonów (nazywanych przez autorkę felkami, bo jak twierdzi w tym względzie ma jeszcze braki warsztatowe) o życiu, często z nutką dydaktyzmu. Do każdego tekstu autorka dobrała przepis kulinarny, który w pewien sposób jest "odpowiedzią" na jej refleksje.

Trylogia "Nad Rozlewiskiem" jest dla mnie bardzo cenna. To od niej zaczęła się moja miłość do książek obyczajowych (wszak jeszcze kilka lat temu czytałam tylko kryminały i thrillery). Dzięki niej zapragnęłam poprzez książki poznawać losy innych osób, tradycje i tajemnice rodzinne, a także zakątki bliskie sercu bohaterów. Nic więc dziwnego, że do pióra Pani Małgorzaty Kalicińskiej mam szczególny sentyment.

Trudno napisać recenzję czegoś, co jest subiektywną opinią autorki na różne życiowe tematy, te ważne i mniej ważne. Autorka pisze co ją boli, gniecie, zadziwia, cieszy, przeraża i przytłacza. O tym co było i o tym co jest. O żalach do siebie i żalach do innych....