Kultura Japonii. Słownik

Wydawnictwo: WSiP
8302063789
Japonia, kultura, sztuka
kashka

Słownik zawiera ponad 800 haseł, w tym 300 biogramów przedstawiających m.in. sylwetki najwybitniejszych twórców zasłużonych dla japońskiej kultury, takich jak: pisarze Abe Kobo i Kenzaburo Oe, noblista Kawabata Yasunari, malarze Ando i Kano, kompozytorzy Ikenouchi i Kondo, reżyserzy filmowi Ichikawa i Kurosawa. Hasła rzeczowe precyzyjnie wyjaśniają wiele terminów z zakresu japońskiej...

Hasła rzeczowe precyzyjnie wyjaśniają wiele terminów z zakresu japońskiej literatury, teatru i plastyki, mają one charakter przeglądowy – np. architektura, laka, religie, rzeźba, ceremonia herbaty, bądź szczegółowy – np. haiku, miyabi, pagoda, torii.

Oceniam jako rewelacja z tej jednej, prostej przyczyny - na rynku polskim nie ma publikacji, z którą książkę tę można byłoby porównać. Oczywiście, niektóre hasła aż proszą się o rozbudowanie (zwłaszcza biografie), jednakże póki nie pojawi się dzieło lepsze, będę się zachwycać tym właśnie słownikiem.

Choć przy niektórych pojęciach można znaleźć błędy, to jednak jest to niezastąpiona pozycja.
Ogrom haseł, wyjaśnionych prosto i zwięźle. Idealny sposób na początek poznawania poszczególnych zaganień związanych z kulturą Japonii.

povc12 | 2013-12-09

Doskonałe źródło informacji o kulturze i historii Japonii. Niektóre hasła mogły by być bardziej rozwinięte, ale na chwilę obecną nie ma lepszej publikacji o Japonii tego typu.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Mrówcza praca, benedyktyńska cierpliwość, ogrom wiedzy.

Rondelek | 2016-11-11
Na półkach: Japonia, Posiadam, Przeczytane