Od mitu do historii. Wykłady o Japonii

historyczna

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Na półkach: Japonia, Przeczytane
Przeczytana: maj 2008

Hm, miałam mieszane uczucia zabierając się za tę książkę: najogólniej mówiąc przy tak wielkiej wartości merytorycznej jej prac nie można czepiać się stylu czy podobnych drobiazgów, więc choć nie zawsze czytało mi się lekko, łatwo i przyjemnie informacje zawarte w jej książkach były tego warte. „Od mitu do historii” przygotowane były w formie nagrań z myślą o studentach, z którymi pani profesor nie mogła już prowadzić wykładów. Po jej śmierci postanowiono jednak opublikować je w formie książkowej, nie zmieniając formy charakterystycznej dla wykładu, nie nadając formy typowej dla dzieła pisanego.
Nigdy jeszcze po pierwszych trzech rozdziałach nie czułam jednocześnie żalu i takiej cholernej zazdrości, że nigdy nie miałam okazji posłuchać jej wykładu, bo to jeśli rzeczywiście były takie, jak w tym zbiorze, to słuchanie pani profesor musiało być niezwykłym przeżyciem. Prehistoria i mitologia Japonii, jakkolwiek jest to temat wdzięczny, ze względu na dużą ilość niewiadomych i możliwych...

Piks | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Dobre i zdaje się, że jedyne po polsku opracowanie szczegółowe pierwszych semi-historycznych panowań cesarzy japońskich. Czyta się dobrze, bo teksty mają płynność opowiadań, co jest jednocześnie wadą, ponieważ brakuje przypisów.
Lektura tej pozycji jest jednak bardziej wartościowa po uprzednim zapoznaniu się z historią Japonii, a przynajmniej jej wstępnym etapem (do okresu Nara, choć są i pewne nawiązania do okresu Heian).

Aelirenn | 2012-03-15
Na półkach: historia, Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 15 marca 2012

Powiem, ze rzadko kiedy tak dobrze mi się czyta publikacje związane w jakikolwiek sposób z edukacją...

Justyna Tessa | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016