Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia

Okładka książki Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia Beata Kubiak Ho-Chi
Okładka książki Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia
Beata Kubiak Ho-Chi Wydawnictwo: Universitas językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Universitas
2009-12-22
2009-12-22
9788324209590
japonia sztuka japońska estetyka

Okładka książki Zwierzęta w kulturze japońskiej Yoko Fujii-Karpoluk, Beata Kubiak Ho-Chi
Zwierzęta w ku... Yoko Fujii-Karpoluk...
Okładka książki Dwa filary japońskiej kultury. Literatura i sztuki performatywne Beata Kubiak Ho-Chi, Iga Rutkowska
Dwa filary jap... Beata Kubiak Ho-Chi...

Książka nie do przeczytania w jeden wieczór, ale do której warto wracać.
Niby to podręcznik, a czyta się go bardzo dobrze. Jest sporo informacji, ale podanych w przystępny sposób. Wiele pięknych zdjęć przypasowanych do każdego rozdziału. Najpierw rys historyczny i ogólne cechy estetyki i sztuki japońskiej, potem kolejno działy o malarstwie, rzeźbie, architekturze i sztukach teatralnych; na końcu słownik i bibliografia.
Jeżeli kogoś interesuje sztuka, a nie rozumie, co pięknego Japończyk widzi w samotnym kamieniu na środku ogrodu, to ta książka przyniesie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Książka nie do przeczytania w jeden wieczór, ale do której warto wracać.

Aj... Fantastyczny papier, świetnie napisana, a na dodatek piękne ilustracje.

Aj... Fantastyczny papier, świetnie napisana, a na dodatek piękne ilustracje.

Jedna z najlepszych książek o Japonii, jakie czytałam.
Przede wszystkim, Beata Kubiak Ho-Chi jest jedną z tych niewielu badaczek, które głęboką wiedzę i zrozumienie przedstawianych zagadnień łączą z niepospolitym talentem, dzięki czemu potrafi przeprowadzić czytelnika przez najbardziej wymagające i niezrozumiałe zagadnienia z płynnością i lekkością.
Jak głosi podtytuł, w książce omówione są wybrane zagadnienia, ale daleka jestem od niedosytu albo uczucia, że czegoś tu zabrakło. Zwięźle, jasno i precyzyjnie, autorka przedstawia dzieje pojęć estetycznych i krótki zarys historii sztuki (malarstwo, rzeźba, architektura, teatr),tym samym łącząc w przystępną całość wiedzę do tej pory "porozrzucaną" w innych pozycjach (O sztuce Japonii Zofii Alberowej, Sztuka Japonii Kotańskiego, Architektura japońska, Japoński teatr klasyczny).
To wszystko, wraz z doskonałym wyborem ilustracji, czyni z Estetyki i sztuki japońskiej doskonałe wprowadzenie dla tych, którzy chcą szukać czegoś więcej, albo zadowalające kompendium wiedzy dla wszystkich w mniejszym stopniu zainteresowanych Japonią i jej kulturą.

Jedna z najlepszych książek o Japonii, jakie czytałam.
Jak głosi podtytuł, w...

• Japonia
  • Japonistyka
  • Japonia
  • Azja
  • Sztuka

Beata Kubiak Ho-Chi Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia Zobacz więcej