Estetyka i sztuka japońska. Wybrane zagadnienia

Wydawnictwo: Universitas
978-83-242-0959-0
japonia, sztuka, estetyka
kirikot

"Książka jest rodzajem wstępu do estetyki i sztuki japońskiej. Jej zasadniczym celem jest wprowadzenie polskiego czytelnika w coraz bardziej popularną w naszym kraju dziedzinę wiedzy. W książce omówione zostały główne problemy związane z ogólnymi cechami tradycyjnej estetyki japońskiej oraz jej historia od czasów najdawniejszych do współczesności. Zostały tu również przedstawione zagadnienia związane z estetyką wybranych dziedzin kultury (tatr, literatura, malarstwo, architektura, rzeźba i rzemiosło artystyczne).

Ważną część książki zajmuje obszerny słownik terminów plastycznych i estetycznych oraz indeks znakowy. Atutem książki jest piękna ikonografia unaoczniająca czytelnikowi fascynujący świat japońskiej kultury."
(cyt z http://www.universitas.com.pl/ )

Ensui-Szyszka | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, Asiaholic, 2014
Przeczytana: 07 maja 2014

Książka nie do przeczytania w jeden wieczór, ale do której warto wracać.
Niby to podręcznik, a czyta się go bardzo dobrze. Jest sporo informacji, ale podanych w przystępny sposób. Wiele pięknych zdjęć przypasowanych do każdego rozdziału. Najpierw rys historyczny i ogólne cechy estetyki i sztuki japońskiej, potem kolejno działy o malarstwie, rzeźbie, architekturze i sztukach teatralnych; na końcu słownik i bibliografia.
Jeżeli kogoś interesuje sztuka, a nie rozumie, co pięknego Japończyk widzi w samotnym kamieniu na środku ogrodu, to ta książka przyniesie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jedna z najlepszych książek o Japonii, jakie czytałam.
Przede wszystkim, Beata Kubiak Ho-Chi jest jedną z tych niewielu badaczek, które głęboką wiedzę i zrozumienie przedstawianych zagadnień łączą z niepospolitym talentem, dzięki czemu potrafi przeprowadzić czytelnika przez najbardziej wymagające i niezrozumiałe zagadnienia z płynnością i lekkością.
Jak głosi podtytuł, w książce omówione są wybrane zagadnienia, ale daleka jestem od niedosytu albo uczucia, że czegoś tu zabrakło. Zwięźle, jasno i precyzyjnie, autorka przedstawia dzieje pojęć estetycznych i krótki zarys historii sztuki (malarstwo, rzeźba, architektura, teatr), tym samym łącząc w przystępną całość wiedzę do tej pory "porozrzucaną" w innych pozycjach (O sztuce Japonii Zofii Alberowej, Sztuka Japonii Kotańskiego, Architektura japońska, Japoński teatr klasyczny).
To wszystko, wraz z doskonałym wyborem ilustracji, czyni z Estetyki i sztuki japońskiej doskonałe wprowadzenie dla tych, którzy chcą szukać czegoś więcej,...

Rockmargot | 2012-05-23

Aj... Fantastyczny papier, świetnie napisana, a na dodatek piękne ilustracje.

Lenaila | 2016-09-04
mimi94 | 2016-08-17