Japonia. Zmienna czy niezmienna?

Japonia, wspomnienia
Inne
kashka

Celem tej książki jest pokazanie Japonii - takiej, jaka jawiła się autorce podczas wielokrotnych pobytów w przestrzeni ponad ćwierci wieku. Pytanie "zmienna czy niezmienna?" - narzucało się i wprawiało w zmieszanie. Z jednej strony bowiem dynamizm zachodzących zmian niekiedy wręcz wywoływał osłupienie, z drugiej zaś - ileż to razy autorka była zdumiona trwałością form i obyczajów znanych z zamierzchłej histori... Motyw zmian zaznacza się wyraźnie w każdym rozdziale, jest po prostu nie do uniknięcia, kiedy opisuje się jakikolwiek fragment japońskiego życia. Osądzanie, czy zmiany są na lepsze, czy na gorsze, autorka pozostawiła czytelnikowi.

Freya | 2015-12-19
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Chociaż zdecydowaną większość mojego czytelniczego życia spędzam w krainach, gdzie żywot swój wiodą smoki, krasnoludy i elfy, w światach, gdzie trup niejednokrotnie grubo się ściele - to czasem coś mnie tknie i sięgam po bardziej przyziemne pozycje. I w takim oto nastroju zastała mnie pozycja pani Tubielewicz.
"Japonia - zmienna czy niezmienna?" to podróż przez Kraj Kwitnącej Wiśni - i to podróż wieloaspektowa. Nie jest to bowiem zwykła książka podróżnicza. Od razu widać, że autorka dzięki swoim częstym (i intensywnym!) wizytom w Japonii posiada ogromną wiedzę na temat tego kraju, jego mieszkańców, ich zwyczajów i zachowań. Że poznała ów kraj w sposób zdaje się najgłębszy, w jaki tylko taki Polak-gaijin jest w stanie poznać . W każdym rozdziale dowiadujemy się o innej osobliwości związanej z Japonią - o pracy Japończyków, ich świętach, sektach (to moje ulubione fragmenty!), o mentalności, co nieco o historii... Tematów jest co niemiara! A wszystkie opisane nadzwyczaj rzetelnie i...

rumiko | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, Inne
Przeczytana: 14 lipca 2014

"Odświeżam" sobie co jakiś czas tę książkę, bo autorka potrafi w sposób zabawny i ciekawy pokazać, jakie zmiany przeszła Japonia przez lata, które minęły od jej pierwszej wizyty w tym kraju. Niektóre opisywane przez nią sytuacje doprowadziły mnie do ataków śmiechu, inne wzbudziły zadumę. Bardzo ciekawa książka, polecam.

Funia9 | 2014-06-18
Przeczytana: 04 kwietnia 1998

Genialna książka dla pasjonatów Japonii. Autorka przedstawia kraj kwitnącej wiśni od strony tradycji, zachowań i mentalność Japończyków. Japonia jako kraj tradycyjny oraz nowoczesny...zmienny pod wpływem kultur .. Pierwszy raz książkę czytałam 15 lat temu i do dziś do niej wracam.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Oceny tej książki są zazwyczaj wysokie, czego, przyznam, do końca nie rozumiem. Pewnie, że jest tu kilka ciekawych fragmentów, że książka ma potencjał, ale spodziewałam się czegoś bardziej wciągającego i porywającego.

polskajaponka | 2015-07-28
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książka do której się wraca. Jedna z najlepszych publikacji prof. Tubielewicz, napisana ze znawstwem, ukazująca Japonię o wielu obliczach.Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom Japonii.

Eljot | 2012-01-21

świetna ksiązka zgłębiająca życie Japończyków. Pisana z perspektywy autorki, która mieszkała kilka razy w Kraju Kwitnącej Wisni. Bardzo dobrze się ją czyta. Niezwykle wciągajaca. Absolutnie nie zaliczyłabym jej do nudnych pozycji popularno-naukowych. Jej inność i wspaniałość polega na tym, iz jest pisana z subiektywnego punktu widzenia osoby w pewnym sensie utozsamiającej się z Japończykami a przede wszystkim w zafacynowanej tym pięknym krajem tak jak niektórzy z nas :)

Toshii | 2012-03-01
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

Książka porusza wiele interesujących tematów (niektóre dość wnikliwie), ale muszę przyznać że momentami lektura ta jest nużąca i "przeskakiwałam" co nudniejsze ustępy, czego zazwyczaj nie praktykuję. Polecam ją bezwarunkowym fanom Japonii oraz b. dociekliwym.

ArtZ72 | 2016-10-29
Przeczytana: 2000 rok