Klątwy mikroby i uczeni. Tom III Ostatni krzyżowiec Europy. Cz. 1 Oddychający sarkofag Warneńczyka?

historyczna
Agnieszka

Z królem Władysławem pod Warną inaczej było wszystko! - napisała przed laty Kazimiera Iłłakowiczówna i bodaj trafiła w sedno. Skoro nasz władca i zarazem węgierski monarcha, Władysław III Warneńczyk nie zginął pod Warną - może uszedł z pola bitwy w habicie franciszkańskim? Czy dalsza jego trasa wiodła przez Serbię i Bośnię na Synaj, do klasztoru św. Katarzyny Aleksandryjskiej? Jako rycerz św. Katarzyny Władysław przybył do Królewstwa Portugalii i otrzymał ziemię na Maderze? Król-pokutnik miał tam spędzić wiele lat

wiciu | 2017-04-19

Po przeczytaniu ostatniej części trylogii mam nieco mieszane uczucia, choć czasu poświęconego lekturze nie uważam za stracony.

Książka składa się właściwie z trzech części. Mniej czy bardziej luźno ze sobą powiązanych. O każdej z tych części mam nieco inne zdanie.

Na początku autor przedstawia nam losy Władysława Warneńczyka. Robi to w sposób niezwykle szczegółowy. Widać, że Święch wykonał porządną pracę w zakresie źródeł historycznych. Te fragmenty są dla mnie z pewnością wartością dodaną. Mimo, że bardzo interesuję się historią, to o najstarszym synu Jagiełły wiedziałem niewiele. Właściwie to tylko ogólniki:
- był najstarszy synem Jagiełły i Zofii Holszańskiej,
- został królem w wieku 10 lat i sprawowano za niego na początku regencję, gdzie dużą rolę odgrywał biskup Zbigniew Oleśnicki
- został królem Węgier
- nie miał żony, być może był homoseksualistą,
- złamał zawarty pokój z Turkami i zginął w bitwie pod Warną w wieku 20 lat, niemal na własne życzenie.
Książka zawiera...

StaszekPorazka | 2015-08-17
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 2015 rok

Z wielkim trudem przebrnąłem przez wszystkie trzy części serii "Klątwy, mikroby i uczeni" i dochodzę do wniosku, że sensownego materiału wystarczyło w niej zaledwie na połowę pierwszego tomu, a całość trylogii z powodzeniem mogłaby zmieścić się w jednej, niezbyt porywającej, książce. Część pierwsza zapowiada się całkiem nieźle, ale mniej więcej od połowy odnieść można wrażenie, że autor na siłę starał się wydłużyć swoje dzieło i przyjął zasadę, że każdy wątek należy powtórzyć dwukrotnie, w nieco zmienionej formie. Objętość książki ewidentnie się dzięki temu zwiększyła, ale zabieg ten przypomina nieco studenckie wysiłki na drodze do cudownego rozmnożenia rozmiarów pracy semestralnej. W części drugiej odsetek wartościowej treści spadł już nawet poniżej 50 proc. i wiadomości ściśle związane z tematem książki uzupełnione zostały m.in. przez rozwlekłe (i zupełnie zbędne)wątki biograficzne oraz przytaczane w całości artykuły prasowe. Ostatnia część to już kuriozum totalne, którego połowę...

powl | 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016