Niewyjaśnione tajemnice przeszłości

83-241-2636-8
zagaki, odkrycia
popularnonaukowa
gall21

Czym był grzech Sodomy? Jaki cud poprzedził upadek Jerycha? Czym była gwiazda betlejemska, za którą podążali Trzej Mędrcy? Dlaczego upadła cywilizacja Majów? Przez wieki filozofowie, uczeni i szarlatani usiłowali odszyfrować zagadki przeszłości - od Stonehenge po zaginioną Atlantydę. Dziś testy DNA, datowanie metodą radiowęglową i inne nowoczesne techniki w połączeniu z dociekliwością i logiką badacza zbliżają nas do prawdy. Peter James i Nick Thorpe - historyk i archeolog - w tej książce i w jej kontynuacji Największe zagadki przeszłości odsłaniają największe zagadki dziejów, przedstawiając dowody za i przeciw uznanym teoriom. Wyniki najnowszych badań nad zaginionymi lądami, kontynentami, starożytną wiedzą astronomiczną, niezwykłymi budowlami i dawnymi odkryciami geograficznymi rzucają wyzwanie tradycyjnym poglądom.

Ryjek | 2016-06-27

Na okładce ufoludek... więc myślę, książka o kosmitach!
Nic bardziej mylnego, ponieważ autorzy próbują z wybranych historii świata wyjaśnić... No właśnie co?
Czym była gwiazda betlejemska? Już bez zagłębiania się w lekturę książki wiemy, że była to albo kometa, albo jakaś inna niebieska istota. Fakt rzetelnie podsumowują fakty i zgrabnie im to wychodzi.
Same jednak zagadki przeszłości nie są jak dla mnie aż takie ciekawe (przynajmniej te które autorzy wzięli na warsztat) w związku z tym, niektóre po prostu omijałam.
Wielki plus natomiast za ilustrację, których jest naprawdę sporo i są interesujące.

Od atomowych wojen, megalityczne budowle i mapę Raissa. Wszystko jest w tej książce. Czyta się jednym tchem. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie subiektywność autorów w tego typu publikacji. W niektórych tematach Panowie po prostu mijają się z prawdą. Jako jeden z przykładów posłużę się choćby Wyspami Wielkanocnymi i tajemniczymi posągami o których każdy zapewne wie. Nie wspomniany jest mianowicie że posągi posiadają również zagłębienie na kilka metrów pod ziemią. To samo dotyczy się dość osobistej nagonki na Danikena. Poza tymi "plamami" a jest ich trochę, książka byłaby godna polecenia. Ktoś kto siedzi w tematach będzie ją czytał ze "skrzywieniem"

Kaja89 | 2014-03-16

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Myślę , że każdy w tej książce znajdzie coś co go zaciekawi. Bardzo fajny rozdział o Atlantydzie i tajemnicach Piramid , niektóre wątki co prawda opuszczałam ponieważ nie zaciekawiły mnie ale podsumowując książka nie jest zła.

Chris_Carrion | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Nie-komiks

Książka wydana w Amberowskiej serii " Tajemnice Przeszłości " więc trochę się bałem że będzie książka traktująca serio obecność kosmitów, magii, żywych dinozaurów albo bomb atomowych w starożytności. Na szczęście książka jest inna. Autorzy biorą na warsztat różne tajemnice przeszłości takie jak Atlantyda, piramidy, losy majów i rozprawiają się z różnymi mitami (np tymi serwowanymi przez różnych zwolenników paleoastronautyki) oraz próbują je wyjaśnić w sposób racjonalny (nie odwołując się do magii, kosmitów itp).
Ogólnie bardzo fajna pozycja.

Agnieszka | 2017-03-23
Irena | 2015-03-23