Poza nauką. Kontekst kulturowy współczesnej nauki

Tłumaczenie: Danuta Czyżewska
Wydawnictwo: Amber
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Beyond Science: The Wider Human Context
popularnonaukowa
yokopoko

Cztery pierwsze rozdziały dotyczą metodologii i socjologii nauki. Najpierw autor charakteryzuje naukową metodę poznawania świata. Wysoko ocenia jej dążenie do prawdy poprzez weryfikację obserwowanych zjawisk, a w efekcie - jej adekwatność w opisie rzeczywistości, ale umiejscawia ją w szerszym kontekście indywidualnego, ludzkiego poglądu na świat. Nauka nie może mieć monopolu w opisie świata, nie może wyradzać się w scjentyzm (to przypadek Dawkinsa). Do tego potrzebna jest m.in. społeczność uczonych: aby posuwać wiedzę do przodu w szlachetnej rywalizacji wielkich umysłów, ale także sprawować kontrolę nad jej wyrodnieniem i strzec przed zapędzaniem się w ślepe uliczki.

Dalsza część książki to próba pogodzenia nauki z wiarą. W opisie ludzkiego umysłu Polkinghorne kładzie nacisk na jego niepowtarzalność prowadzącą do subiektywizmu w oglądzie świata, a także szuka miejsca dla duszy. Zastanawia się nad cudem świadomości, ale widzi też jej ograniczenia. Musimy wykazać dość realizmu, a przy tym dość pokory, by przyznać, że większość tego, co niezbędne, by osiągnąć ostateczne zrozumienie, jest aktualnie poza naszym zasięgiem - pisze.

| 2013-01-13

Mucha na ścianie

Co robi były fizyk, gdy zostaje filozofem? Pisze książki o kulturowym kontekście nauki, przede wszystkim – fizyki. Gdy uczony nie czuje się zrealizowany w swej macierzystej dziedzinie – Polkinghorne, jak sam przyznaje, wybitnym fizykiem nie był – sięga po inną, najlepiej z kręgu nauk humanistycznych lub społecznych; tu o rozgłos łatwiej. Czasem tym ostatnim wychodzi to na dobre – szerokość spojrzenia fizyka potrafi bowiem obnażyć szczupłość horyzontów myślowych humanisty, które nader często zawężają się w punkt widzenia (zwłaszcza w dobie rozpasanego postmodernizmu).

Podtytuł, nadany przez polskiego wydawcę, nieco zaciemnia sprawę, gdyż jest to przede wszystkim książka religijna: stanowi wyznanie wiary w Boga. Przy czym w argumentacji na rzecz Boskiego planu świata posługuje się metodą naukową. Idzie w tym po śladach Dawkinsa, który jednak w swych publikacjach traci mnóstwo czasu i energii na udowodnienie tezy wręcz przeciwnej. Od polemiki z Dawkinsem zaczyna się...

eryk1 | 2014-03-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2004