Nauka i Opatrzność: interakcja Boga ze światem

Tłumaczenie: Marek Chojnacki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wiara i Nauka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: WAM
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Science and providence : God's interaction with the world
978-83-7505-112-4
popularnonaukowa
Averil

Trzecia, ostatnia część trylogii Johna C. Polkinghorne’a. Autor skupia się przede wszystkim na tym, co najważniejsze z punktu widzenia wiary i wierzących, konfrontując pewne aspekty życia chrześcijanina (wiara w Opatrzność, w zwycięstwo Boga nad złem, w sens cierpienia i modlitwy czy w cuda) z twardym i obojętnym na ludzkie nadzieje obrazem świata, wyłaniającym się z analiz naukowych. Wyniki tej rzetelnej i błyskotliwej konfrontacji są zaskakujące i warto się z nimi zapoznać.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2008

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=47165

Kompatybilista | 2017-05-20
Przeczytana: 20 maja 2017

Problem interakcji między Bogiem a światem jest najtrudniejszym zagadnieniem we współczesnej debacie między nauką a wiarą. Często teiści głoszą dziś izolacjonizm metodologiczny, z którego wynika m. in. to, że zdarzenia przyrodnicze winno się badać metodami wyłącznie empirycznymi, nie zastanawiając się nad tym, że w świetle takiego stanowiska np. modlitwa prośby nie ma żadnego sensu, mówienie o cudach należy zdemitologizować, a pojęcie Bożej Opatrzności staje się zupełnie puste. Na to wszystko zwraca uwagę w swej książce Polkinghorne i próbuje znaleźć miejsce dla Bożego działania w świecie przyrody. Najwięcej obiecuje sobie po odrzuceniu przez współczesną fizykę ściśle mechanistycznego spojrzenia na przyrodę. Jej nieprzewidywalność, dynamizm i elastyczność to te jej cechy, które, wg niego, pomagają nam zrozumieć, że nie ma sprzeczności między wiarą w Boga działającego w świecie a przekonaniem o stałości i regularności praw przyrody.

Jacoczest | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016