Kawaler de Maison-Rouge - t 1

Okładka książki Kawaler de Maison-Rouge - t 1
Aleksander Dumas Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Pamiętniki lekarza (tom 5) literatura piękna
214 str. 3 godz. 34 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Pamiętniki lekarza (tom 5)
Tytuł oryginału:
Chevalier de Maison-Rouge
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Łódzkie
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
214
Czas czytania
3 godz. 34 min.
Język:
polski
Tagi:
pamiętniki lekarza rewolucja francuska
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4055
404

Na półkach:

I oto przed nami ostatni z cyklu Pamiętników lekarza, piąty tom domykający dramatyczną opowieść będąca przekrojem 25 lat niezwykle burzliwych dziejów Francji zapoczątkowanych przybyciem w 1770 roku do Francji żony delfina Ludwika XVI Marii Antoniny, księżniczki austriackiej, córki wielkiej cesarzowej Austrii Marii Teresy. Jedyną znaną nam i łączącą tę cześć postacią jest królowa, która spotykamy w najboleśniejszym momencie jej życia, oto od kilkunastu dni po zgilotynowaniu króla jest wdową, zamkniętą w więzieniu ze swoją szwagierką, synem i córką, osamotniona, zdradzona, porzucona przez zagraniczne dwory, przyjaciół, którzy uciekli za granicę lub zostali pozbawieni życia jak większość z dworskich pań i arystokratów. Wydarzenia te zostały poprzedzone szeregiem decyzji ówczesnych władz, które sukcesywnie dążąc do ustanowienia republiki musieli wyeliminować wszystkich i wszystko, co z poprzednim systemem i władzą mogłoby się ludowi kojarzyć, ludowi zmiennemu i kapryśnemu w swych sympatiach i wsparciu, który szybko zapomina, ale też niezaspokojony w porę potrafi być wielką siłą, która jak czołg zmiata na swoje drodze tych, którzy przeciw niemu wystąpili. Szerzy się defetyzm i delatorstwo, sądy mają pełne ręce roboty, wszelkie denuncjacje nie mają szans na sprawiedliwą weryfikację i większość z nich kończy się dla oskarżonych jedyną karą, jaką wydają trybunały, a mianowicie ścięciem pod zarzutem zdrady i zagrożenia dla państwa. Nie jest to też spokojny czas dla młodej republiki, ze wszystkich stron dochodzą informacje o buntach ludności, która nie chce zrezygnować ze swych pięknych, chrześcijańskich tradycji i nagle odrzucić wiarę w jedynego Boga i zastąpić ją wiarą w Najwyższą Istotę, jak również wynosić na piedestał zamiast kultu Maryi kult Bogini Rozumu, którą to boginią okazuje się zwykłą sprzedawczyni czy karczmarka, której jedynym atrybutem zwracającym uwagę jest to, że jest piękną kobietą a przecież we władzach są sami mężczyźni łasi na wdzięki kobiece. Polityka zawsze związana była z cielesnością, choć rożnymi zakazami się przed tym broniła, władza to pieniądze i zmysłowość. Lud nie chce takich zmian, lud się przed nimi broni, choć władze niepokornych natychmiast jako zdrajców usuwają, by nie byli zaczynem zdrady, to i tak społeczeństwo ciągle pełne rewolucyjnego wrzenia nie pozwala się byle jak traktowa i trzeba się z jego opiniami liczyć, by nie stracić łask i nie wpaść pod gilotynę, a o to w takich strasznych czasach nie trudno. Zaszczytny tytuł patrioty bardzo szybko może ulec zmianie, humory ludu są nieprzewidywalne, a ten co głośno krzyczy, ten ma siłę przebicia. W tomie pierwszym poznajemy głównych bohaterów, których los w przypadkowy sposób połączył ze sobą wiążąc ich na dobre i złe, a w tle poznajemy ich ukryte intencje mające na celu doprowadzić do uwolnienia królowej.

I oto przed nami ostatni z cyklu Pamiętników lekarza, piąty tom domykający dramatyczną opowieść będąca przekrojem 25 lat niezwykle burzliwych dziejów Francji zapoczątkowanych przybyciem w 1770 roku do Francji żony delfina Ludwika XVI Marii Antoniny, księżniczki austriackiej, córki wielkiej cesarzowej Austrii Marii Teresy. Jedyną znaną nam i łączącą tę cześć postacią jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    266
  • Chcę przeczytać
    177
  • Posiadam
    106
  • Przygodowe
    9
  • Historyczne
    5
  • Klasyka
    5
  • Powieść historyczna
    5
  • Z historią w tle
    4
  • Ulubione
    4
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kawaler de Maison-Rouge - t 1


Podobne książki

Przeczytaj także