Operetka

Okładka książki Operetka Witold Gombrowicz
Okładka książki Operetka
Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Elipsa utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Elipsa
2007-01-01
2007-01-01
978-83-60446-76-8
Stereotypy Więzy

"Operetka w swym boskim idiotyzmie, w niebiańskiej sklerozie, we wspaniałym uskrzydlaniu się swoim za sprawą śpiewu, tańca, gestu, maski, jest dla mnie teatrem doskonałym, doskonale teatralnym." - napisał Gombrowicz w komentarzu do utworu i nie może być inaczej, ponieważ "Operetki" po prostu nie da się czytać współcześnie... Wystawiona na deskach teatru natomiast jest prawdziwą kulturalną ucztą. Powstało około 20 adaptacji tego utworu. "Operetka" reżyserowana przez Jerzego Grzegorzewskiego została wydana na DVD, mnie bardziej podobała się współczesna adaptacja Mikołaja Grabowskiego.

"Augustynka, cud dziewczynka...!!!:))) Operetka, czyli czyli maski, pozy i snobizm. Piekielnie aktualne :]]] Teatr Stu wystawił tę sztukę w reżyserii doskonałego jak zawsze Grabowskiego. Aktorami byli studenci PWST. Oglądając spektakl miałam niezbite przekonanie, które zaważyło na odbiorze całości: myślę, że Gombrowiczowi DOKŁADNIE O TO CHODZIŁO - o tę eksplozję żywej młodości rozsadzającej sztywność świata manekinów.

Historia XX wieku w trzech aktach.
"Sen o nagości człowieka, uwięzionego w strojach najdziwaczniejszych i najokropniejszych..." W.G.

Historia XX wieku w trzech aktach.

Operetka wydaje się być librettem do prawdziwego dzieła, bo brakuje tutaj elementu najważniejszego, jakim jest muzyka. Gombrowicz wybrał właśnie operetkę jako formę, bo jest ona łatwa i prosta, dlatego jeszcze większy szacunek należy mu się za to, że udało mi się to pogodzić z bardzo istotną, uniwersalną wymową, jaką niesie za sobą książka.

Operetka mówi o formach w społeczeństwie, o modzie jako wyznaczniku pewnych ideologii, postaw społecznych, przynależności do różnych warstw społecznych. Wspomina czasy wojny, kiedy to ludzie kamuflowali się za pomocą stroju, bo to właśnie na jego podstawie żołnierze wojsk okupanckich klasyfikowali społeczeństwo i często bez sądu skazywali na różne kary: od batów po śmierć i wywózkę na Sybir.

Duża wagę autor przykłada do warstwy społecznej, jaką jest arystokracja, powiedzielibyśmy dzisiejsza "elita". Wyraźnie powiedziane jest, że niczym nie wyróżniają się oni od "zwykłych zjadaczy chleba", arystokratami czyni ich jedynie pochodzenie. Nie potrafią wykorzystać swoich wpływów, marnują czas na ciągłe przyjemności, uczty itp Są oni grupą społeczną, za która wszyscy podążają, ale prawda jest taka, że niczego oni nie wytwarzają, jeśli pominiemy rzeczy typu "krzesełka lorda Blotton". Jest to znak kulturowy przynależności do elity. Nie ma to nic na celu, jest to jedynie rytuał powtarzany, aby odróżnić się od innych. Oni wymyślają takie bzdury, a my ich czcimy, tak logiczne jest myślenie społeczeństwa.
I niech ktoś mi powie, że pieniądze to nie wszystko. Gdy je masz,wtedy nawet nikt Ci nie wytyka, że Pan Bóg Ci rozumu poskąpił ;/

Operetka mówi o formach w...

Rewelacja. Jak to Gombrowicz!

Rewelacja. Jak to Gombrowicz!

groteska pełną gębą!

groteska pełną gębą!

Witold Gombrowicz – Operetka (1966) (7.4)

Witold Gombrowicz – Operetka (1966) (7.4)

• Dramaty
  • Dramat