Operetka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kocham Teatr". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Elipsa
978-83-60446-76-8
Stereotypy, Więzy
Arek

„Dzieło Gombrowicza nie może być mierzone upływem kilku dziesięcioleci. Jest pomnikiem prozy polskiej, częścią tej całości, do której należą też Pasek i Sienkiewicz”. Czesław Miłosz W „Operetce” Witolda Gombrowicza nie ma akcji w tradycyjnym znaczeniu. Plejadę bohaterów stanowią dziwaczne postacie podzielone na dwie warstwy społeczne: arystokrację i lokajstwo. Scharakteryzowanie obu grup...

Czesław Miłosz

W „Operetce” Witolda Gombrowicza nie ma akcji w tradycyjnym znaczeniu. Plejadę bohaterów stanowią dziwaczne postacie podzielone na dwie warstwy społeczne: arystokrację i lokajstwo. Scharakteryzowanie obu grup przez stereotypy uwidacznia dążenie do wyzwolenia się od form, wszechwładnej prozy krępującej ludzkość.

Prezentowany spektakl jest telewizyjną wersją przedstawienia zrealizowanego przez Teatr Narodowy w 2000 roku. W tej wybitnej, zdaniem wielu recenzentów, inscenizacji Grzegorzewski przestrzega, że „marzenie o wyzwoleniu z więzów kultury może obrócić się we współczesną formę barbarzyństwa”.
(Elipsa,2007)
[Elipsa, 2007][Elipsa, 2007]

Grażyna | 2014-04-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014

Renata | 2015-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam
Przeczytana: 20 lutego 2015

"Operetka w swym boskim idiotyzmie, w niebiańskiej sklerozie, we wspaniałym uskrzydlaniu się swoim za sprawą śpiewu, tańca, gestu, maski, jest dla mnie teatrem doskonałym, doskonale teatralnym." - napisał Gombrowicz w komentarzu do utworu i nie może być inaczej, ponieważ "Operetki" po prostu nie da się czytać współcześnie... Wystawiona na deskach teatru natomiast jest prawdziwą kulturalną ucztą. Powstało około 20 adaptacji tego utworu. "Operetka" reżyserowana przez Jerzego Grzegorzewskiego została wydana na DVD, mnie bardziej podobała się współczesna adaptacja Mikołaja Grabowskiego.

Ania Guzek | 2011-10-28

Operetka wydaje się być librettem do prawdziwego dzieła, bo brakuje tutaj elementu najważniejszego, jakim jest muzyka. Gombrowicz wybrał właśnie operetkę jako formę, bo jest ona łatwa i prosta, dlatego jeszcze większy szacunek należy mu się za to, że udało mi się to pogodzić z bardzo istotną, uniwersalną wymową, jaką niesie za sobą książka.

Operetka mówi o formach w społeczeństwie, o modzie jako wyznaczniku pewnych ideologii, postaw społecznych, przynależności do różnych warstw społecznych. Wspomina czasy wojny, kiedy to ludzie kamuflowali się za pomocą stroju, bo to właśnie na jego podstawie żołnierze wojsk okupanckich klasyfikowali społeczeństwo i często bez sądu skazywali na różne kary: od batów po śmierć i wywózkę na Sybir.

Duża wagę autor przykłada do warstwy społecznej, jaką jest arystokracja, powiedzielibyśmy dzisiejsza "elita". Wyraźnie powiedziane jest, że niczym nie wyróżniają się oni od "zwykłych zjadaczy chleba", arystokratami czyni ich jedynie pochodzenie. Nie...

Lenkaite | 2013-01-31
Przeczytana: sierpień 2008

"Augustynka, cud dziewczynka...!!!:))) Operetka, czyli czyli maski, pozy i snobizm. Piekielnie aktualne :]]] Teatr Stu wystawił tę sztukę w reżyserii doskonałego jak zawsze Grabowskiego. Aktorami byli studenci PWST. Oglądając spektakl miałam niezbite przekonanie, które zaważyło na odbiorze całości: myślę, że Gombrowiczowi DOKŁADNIE O TO CHODZIŁO - o tę eksplozję żywej młodości rozsadzającej sztywność świata manekinów.

Violoncello | 2012-09-30
Przeczytana: 01 października 2012

Historia XX wieku w trzech aktach.
"Sen o nagości człowieka, uwięzionego w strojach najdziwaczniejszych i najokropniejszych..." W.G.

desfabuleux | 2016-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Rewelacja. Jak to Gombrowicz!

Tohverus | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2017