Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Straszne historie o otyłości i pożądaniu

Seria: Seria Owocowa [Replika]
Wydawnictwo: Replika

Schudnąć! - cel życiowy przyświecający trzydziestoparoletniej, gniewnej i zasupłanej Baśce. - Schudnąć?- zastanawia się starsza o kilkanaście lat, pogodna i pozornie spokojna Janina. Jeden turnus wczasów odchudzających, jeden pokój, dwie kobiety, dwie historie, które wikłają się ze sobą coraz bardziej. Wzajemny stosunek Baśki i Janiny jest najpierw zdecydowanie wrogi, stopniowo okazuje się, że więcej je łączy niż dzieli. Powoli rodzi się porozumienie, nawet przyjaźń do momentu, gdy wychodzi na jaw, że ich konflikt jest zasadniczy. To nie jest powieść wyłącznie o zaburzeniach odżywiania, ale i o obsesji młodości, opresji patriarchatu, kobiecej solidarności i sennych koszmarach jednej z bohaterek, w których dużą rolę odgrywa bruk przed florenckim Palazzo Pitti.

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id...(?)

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id...»

miki24gr | 2017-06-26
Na półkach: 00Banda, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Niedługa, śmieszno-słodko-gorzka opowiastka obyczajowa z morałem. Ku przestrodze i ku pokrzepieniu serc- że nie wygląd,waga i ciągłe dążenie do fizycznej doskonałości przynosi szczęście...Ważniejsza jest bliskość drugiej osoby, samorealizacja, zwyczajne lubienie siebie.

aerien | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 lipca 2013

Skąd te krytyczne opinie? Idealna lektura na jeden wieczór - lekka, zabawna, i przesprawna językowo. Podobała mi się bardziej niż "Kobieta bez twarzy" tej autorki. Malutkich rozmiarów książeczka, ale wypełniona emocjami po brzegi. Polecam! Opisy potraw takie, że warto przygotować sobie jakąś przekąskę przed rozpoczęciem lektury ;) Dla mnie: rewelacja w kategorii lekkie łatwe i przyjemne, a przy tym wcale nie głupie.

Kachusek | 2016-03-29
Przeczytana: 28 marca 2016

Bardzo dobra książka, pełna emocji i głębszego podtekstu, który nie dotyczy tylko postrzegania siebie w lustrze, wagi i urody. Wspaniale napisana, wypełniona po brzegi uczuciami, mówiąca o niezrozumieniu w związkach, o braku komunikacji, która mogłaby tak dużo pomóc. Często mamy sobie tyle do zarzucenia, a tymczasem drugiej osobie możemy pasować tacy, jacy jesteśmy. Nawet z nadprogramowymi kilogramami (choć oczywiście zdrowotnie nie są wskazane) ;)

savon | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Żenujący poziom, książka jest od początku do końca grafomańska aż do bólu. Autorka promuje choroby (otyłość, ale także niebezpieczne zjawisko zwane feedingiem, które jest tutaj traktowane jako coś normalnego); z całej tej powiastki nie wypływa właściwie żaden morał, bo o ile początkowo można by uznać, że jest to wezwanie do samoakceptacji, o tyle z czasem Fryczkowska wprowadza tyle różnych wątków, że wszystko przestaje być oczywiste.

Już nie chcę rozwodzić się nad szczegółami technicznymi w rodzaju: żaden (szanujący się) obóz odchudzający nie będzie obiecywał utraty ośmiu kilogramów w dwa tygodnie, bo jest to niezdrowe, chwilowe i w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia, chyba że używa się różnych podejrzanych środków. W ogóle huśtawki dietetyczne bohaterek (zwłaszcza Baśki) są co najmniej dziwne; wskazują na kolejny problem psychiczny, a już na pewno nie powinny być opisywane w sposób żartobliwy.

Całość jest wyjątkowo chaotyczna, nieskładna; Fryczkowska być może chce, ale nie...

Zaczytana | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Nie bardzo rozumiem jaka miała być konkluzja po przeczytaniu "Strasznych historii o otyłości i pożądaniu". Bo mam nadzieję,że nie: bądź gruba,opychaj się do woli,ale bądź szczęśliwa.Szczególnie,że dzisiejszy świat zmaga się z "epidemią" otyłości,nie wydaję mi się aby ignorowanie problemu było na miejscu.
O czym jest ta opowiastka?
Baśka i Janina poznają się na wczasach odchudzających,mieszkają w jednym pokoju,nie przepadają za sobą,każdej ciąży obecność tej drugiej.
Początkowo niechętne wobec siebie,w końcu przełamują lody i zaczynają się sobie zwierzać...i nagle okazują się,że coś jednak je łączy,a może ktoś...
Nic specjalnego...

nellanna | 2011-07-14

Bardzo dobra powiastka o problemach z odchudzaniem. Pełna realizmu, bo w końcu kto jak kto, ale człowiek z obfitą nadwagą, nie może biegać jak sportowiec i wszelkie metody zrzucenia zbędnych kilogramów podejmuje z wielkim, heroicznym wręcz trudem. Spojrzenie na otyłość przez pryzmat dowcipu i nie jest to wyśmiewanie, ale zrozumienie.

MLB | 2015-01-26
Na półkach: Przeczytane, Polecane, E-book
Przeczytana: 26 stycznia 2015

To świetnie napisana, mądra książka. I nie, nie jest o otyłości, zdrowym żywieniu i jedzeniu, jako takim. To tylko techniczny zabieg, "wierzchnia warstwa" lub, inaczej mówiąc, ubranko książki.
Dla mnie jest to książka o uzależnieniu emocjonalnym, błędach komunikacji, treningu społecznym. O tym, czego sobie nie uświadamiamy, a co kieruje naszym życiem, postępowaniem, podejmowaniem decyzji.
Zarzut grafomanii jest kompletnie chybiony, a ten o propagowaniu obżarstwa, otyłości i pobłażania sobie wręcz groteskowy.
Na marginesie - istnieją wczasy odchudzające obiecujące schudnięcie w 2 tygodnie o kilka, a nawet kilkanaście kg ( nie jest to wymysł autorki), a na zawał umierają młodzi, dobrze odżywieni, dbający o siebie ludzie. Takie życie.

Organoleptyczna | 2018-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2018

Po pierwsze nie zgadzam się z tak niską oceną, książka zasługuje na więcej o! (Jak dobra to dają za mało, a jak pseudobestseller to się sypią dobre noty):P
Dowcipna (taka w moim guście), błyskotliwa,bez owijania w bawełnę, mądra i chociaż nikczemnej postury, to jednak pojemna i treściwa. I nie taka czysto babska ;)
Jestem na tak i już poleciłam koleżance :)

ofka | 2011-05-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2008 rok

Ciekawa, dobrze napisana, wciągająca historia. Fajna opowieśc o tym, jak ludzie sie nie rozumieją, mówia innym językiem, grają kogos innego. Humor też jest.

Justyna | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Po kilku pierwszych akapitach dosłownie zakochałam się w tej książce, zafascynowałam się stylem pisania pani Fryczkowskiej, zapragnęłam przeczytać wszystkie jej książki. Teraz, po lekturze tej pozycji, mam jednak trochę mieszane odczucia.

Wszystko szło dobrze, do momentu w którym okazuje się, że drogi głównych bohaterek są trochę bardziej skomplikowane i poplątane niż moglibyśmy się tego spodziewać. A istnym szokiem jest dla mnie zakończenie, które następuje nagle, pozostawiając tę historię niedomkniętą.

Ogromne plusy za lekkość języka, za celne porównania i spostrzeżenia na temat otyłości. Myślę, że tej książki nie jest w stanie w pełni zrozumieć ktoś, kto nigdy nie borykał się z nadprogramowymi kilogramami. Ogólnie rzecz biorąc książka prowokuje do zastanowienia się nad sobą.

Z chęcią sięgnę po inne powieści tej autorki, z nadzieją, że w nich również znajdę coś inspirującego i intrygującego.