Rewolucja u bram. W.I. Lenin. Pisma wybrane z 1917 roku

Tłumaczenie: Julian Kutyła
Wydawnictwo: Ha!art
lenin, rewolucja, komunizm
Kubala

"Rewolucja u bram" - najgłośniejsza książka Slavoja Zizka formalnie jest tylko obszernym posłowiem do wybranych przez słoweńskiego filozofa tekstów Włodzimierza Lenina z okresu bezpośrednio poprzedzającego rewolucję październikową. W istocie chodzi jednak o analizę współczesnego "kapitalizmu kulturowego" i znalezienie właściwej drogi do radykalnej zmiany społecznej oraz wykluczenie błędnych. Nasza bezradność wobec neoliberalnej hegemonii wymaga zdaniem Zizka terapii wstrząsowej. Pomysł na renesans Lenina może wzbudzać wybuch sarkastycznego śmiechu. Marks jest OK, ale Lenin? Czy nie jest on symbolem potężnej katastrofy, która odcisnęła swoje piętno na całym XX wieku?

MajinFox | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Slavoj Žižek zaplusował sobie u mnie występem w filmie dokumentalnym pod tytułem "Žižek", tam właśnie poznałem jego podejście do rzeczywistości, filozofii, filmów i od cholery innych tematów. Ale nie mnogość zainteresowań sprawiła, że zacząłem go lubić, a sposób przekazywania swoich racji.

Slavoj Žižek do każdej rzeczy podchodzi filozoficznie. Sam uważa się za marksistę, jest komentatorem psychoanalityka Jacques'a Lacana. Jeśli sprawdzi się jego umiejętności, to można zauważyć, że "zna się" na wszystkim. A każdy w nim znajdzie plusy i minusy.

Dla mnie Slavoj Žižek to świetny krytyk kultury, który za pomocą pozostałych swoich "tytułów", analizuje scena po scenie każdy film. Jego "Z-boczona historia kina", trzy odcinkowy miniserial dokumentalny, pokazuje multum tytułów, z jego własnym komentarzem. Można się nie zgadzać z tym co mówi, ale trzeba to zobaczyć, ile można wynieść z jednego filmu.

Po oglądaniu, chciałem się zabrać za którąkolwiek z książek, jaka została przez niego...

lindas | 2016-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2016

Czytać Lenina w XXI wieku? Któż to widział-pomyślałby niejeden (w tym ja...). Jednak czytając wybór pism Lenina dokonany przez Zizka (I część książki) nie można się opędzić wszechobecnej ... aktualności tego co napisał wiek temu. Trudno o nie zastanawianie się czy nie toczymy (albo czy nie powinniśmy toczyć) tej samej walki co kiedyś, bo wszystko się zmieniło tylko po to żeby nie zmieniło się nic. Lenin pisze w sposób do bólu logiczny, do bólu przerażający i ...nadspodziewanie zrozumiały po stu latach.
W II części mamy już typową dla Zizka ostrą jazdę bez trzymanki, tym razem z mniejszą niż mu się zdarzało dawką dygresji i dygresji od dygresji, w dodatku stojącą na -nawet jak na niego- bardzo wysokim poziomie. O ile więc w np. "Kruchym absolucie" >>są momenty<< warte przeczytania książki na tle ogólnej paplaniny, o tyle w "Rewolucji u bram" poszczególne eseje Zizka podzieliłbym na genialne i bardzo dobre.
Absolutny MÓST RID.

Maciej | 2015-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2015

Decyzja o sięgnięciu do Lenina, a nie do modnego dziś Marksa, jest zabiegiem bardzo świadomym. Żiżka nie interesują teoretyczne konstrukty dotyczące struktur makroekonomicznych. W charakterystycznym dla siebie stylu, tam gdzie inni się zatrzymują, on robi kolejny krok, a potem następny. Truizm o kryzysie współczesnego kapitalizmu, prowadzi do nieuchronnego pytania: co dalej? Odpowiedź nieuchronnie brzmi: rewolucja - w tej czy innej formie. A któż wie na ten temat więcej niż Lenin? Żiżek zdaje sobie oczywiście sprawę z tego czym stał się zbudowany przez Lenina system. Ciekawi go jednak sam akt rewolucji - w wymiarze teoretycznym i praktycznym. Dlatego analizuje też inne rewolucje (np. fracuską). Próbuje dotrzeć do istoty politycznego przełomu. Kto czytał inne jego prace wie, jak charakterystycznym stylem się przy tym posługuje. Filozofia, literatura, historia, kinematografia i psychoanaliza spod znaku Lacana, mieszają się tu w zaskakujących konfiguracjach. Nie jest to może pozycja...

nieznajome | 2014-11-05

Żiżek jest mistrzem, autorytetem filozoficznym i kulturalnym. Jego geniusz i wariactwo jest zachwycające.

Wojciech N | 2017-02-16
Na półkach: 2017, Przeczytane