18 brumaire’a Ludwika Bonaparte

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Der 18. Brumaire des Louis Napoleon Bonaparte
978-83-62467-35-8
filozofia, etyka

18 brumaire’a Ludwika Bonaparte to klasyka eseju politycznego. W tym pisanym z polemicznym zacięciem, przesyconym szyderczym poczuciem humoru, pełnym literackich i historycznych odniesień tekście Karol Marks analizuje mechanizmy polityczne i społeczne, które umożliwiły Ludwikowi Bonaparte wykorzystanie rewolucji lutowej 1848 roku i ogłoszenie się cesarzem.

źródło okładki: http://sklep.krytykapolityczna.pl/sklep/catalog/pr...»

Wojciech N | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 maja 2015

Bardzo interesująca analiza - szczególnie w kontekście dzisiejszej polityki, która brzydzi się ideologią i w której decydujący głos ma tzw. "radykalne centrum". Tak jak współcześnie owo "radykalne centrum" i "prawdopośrodkizm" doprowadza do erozji demokracji, łamania praw człowieka w imię "racjonalności" czy "bezpieczeństwa", tak podobnie w połowie XIX w. w imię "spokoju" i "dobra ludu" wprowadzono dyktaturę. Książka jasno pokazuje, że demokracja parlamentarna była spektaklem od swego zarania, dzisiejszy stan nie jest żadną aberracją.
Styl Karola Marksa nie należy do najlżejszych. Bardzo kwiecisty język oraz bardzo złożone zdania powodują, że przebrnięcie przez książkę staje się wyzwaniem.
Nie jestem zwolennikiem szukania na siłę aktualności w lekturach sprzed prawie 200 lat, jednakże pewne analogie, jak już wyżej wspomniałem, istnieją. Nie da się ukryć, że pierwsze zdanie XVI Brumaire'a Ludwika Bonaparte jest szczególnie trafne - wszystkie wielkie historyczne fakty i postacie...

Ekabzik | 2014-08-03
Przeczytana: 30 lipca 2014

Wstęp Marka Beylina jest po prostu fantastyczny. Dzięki niemu poznajemy historię, którą analizuje Karol Marks w swoim wspaniałym eseju, dzięki niemu widzimy jak przeszłość (tu zamach Ludwika Bonaparte i wydarzenia go poprzedzające) kształtują współczesność. Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy chcą zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i poznać Karola Marksa.