Niewidzialne potwory

Invisible Monsters
978-83-60979-14-3
modelki
rebel-rebel

Była supermodelką i przez chwilę miała u stóp cały świat - telewizja non stop nadawała reklamy z jej udziałem, ludzie rozpoznawali ją na ulicy, zarabiała mnóstwo pieniędzy, miała oddanych przyjaciół i chłopaka, którego zazdrościły jej koleżanki. Była ikoną piękna, lecz wystarczył jeden wypadek, by stała się pośmiewiskiem, niemym potworem, by wszyscy zapomnieli o jej istnieniu. I wtedy właśnie, gdy całkiem straciła nadzieję na kontakt ze światem, poznaje Brandy Alexander, superkrólową, oryginalną piękność, którą już tylko jedna operacja dzieli od przeistoczenia się w kobietę. Razem z nią i jej uwodzicielskim przyjacielem Signorem Alfa Romeo przemierzają Amerykę wzdłuż i wszerz, od jednego bogatego domu na sprzedaż do drugiego...

Tathagatha | 2011-05-12
Przeczytana: 12 maja 2011

To moja pierwsza książka jaką przeczytałam Palahniuka. Biorąc dodatkowo pod uwagę film 'Fight Club' stwierdzam, że nie da się ukryć, że gość lubi namieszać człowiekowi w głowie :) I nieźle mu to wychodzi.

Pierwsze emocje po skończeniu to jeden wielki chaos. Na pewno forma w jakiej jest napisana książka wpływa na tego typu reakcję. Ciągłe przeskoki, brak chronologii, wyrwane z kontekstu zdania, jakby urywki przemyśleń, spowiedzi głównej bohaterki - tak naprawdę...przepełnionego żalem monologu. Wypowiadanego bez ładu i składu.
I jaką mamy gwarancję, że ta rozchwiana emocjonalnie dziewczyna mówi prawdę? Może przedstawia coś, co sobie uroiła.. może przeinacza pewne fakty.. Takie myśli miałam podczas czytania. Mimo wszystko chciało się czytać... było intrygujące, było wciągające. I było kontrowersyjnie obrzydliwe. Tak obrzydliwe, kiedy niby nie chcemy na to patrzeć, a nie potrafimy odwrócić wzroku. Lubimy takie sensacje.
To coś takiego jak czytamy w magazynie o wstydliwej wpadce,...

miqa | 2010-08-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Wkp | 2012-11-30

"Niewidzialne potwory" to pierwsza powieść jaką napisał Chuck Palahniuk, jednak dopiero wydana jako trzecia jego książka. Wszystko przez to, że wydawcy uznali ją za zbyt kontrowersyjna i nie chcieli opublikować. Wówczas Chuck napisał rzecz z założenia bardziej szokującą "Fight Club", a kiedy stał się sławny, mógł wreszcie opublikować swój powieściowy debiut. A jak jest to książka?

W porównaniu z dwoma pierwszymi utworami ("Fight Clubem" o "Rozbitkiem") jest zdecydowanie słabsza. Niestety na tle większości późniejszych również. Do tego Chuckowi wkradły się drobne błędy fabularne, a to jak na tego autora poważna sprawa.

Nie znaczy to jednak, że "Potwory..." są złą książką, bo to nie prawda. Styl nadal jest tu typowo palahniukowy, narracja achronologiczna, a kontrowersji, zaskoczeń i zwrotów akcji nie brakuje. Niestety momentami sprawia to wrażenie nieco wysilonego, a szkoda. Może to po prostu nie moja bajka, bo historia opowiada o świecie mody, ale takie są moje odczucia i wątpię...

Stebbins | 2014-02-20

Aż dziwnie przyznać ale to jedna z moich ulubionych książek!

Dlaczego dziwnie?
Ano dlatego że to chora książka jest.
Chora!

Poziom perwersji i obrzydliwości w niektórych momentach przekracza granice tolerancji przeciętnego człowieka.Serio. Są w tej powieści sceny na które nie każdy czytelnik jest gotowy.
Tak tylko uprzedzam.

Na szczęście żadnych moich granic ta książka nie przekroczyła i czytało mi sie ją świetnie!
W skrócie - okaleczona była supermodelka, nabuzowany koleś zwany Alfa Romeo i Brandy Alexander, którą w sumie nie wiem jak opisać ale ze skrótu książki to "królowa oryginalności" (i chyba to określenie najlepiej tu pasuje) przemierzają Stany w międzyczasie sporo ćpając i kradnąc.
Książka jest tak napisana że w zasadzie nie wiadomo co w niej jest prawdą a co wymysłem głównej bohaterki, mało tego - następują częste przeskoki w chronologii wydarzeń, a wszystko jakby wycięte z kolorowej gazety z plotkami.

Słowo które najlepiej opisuje "Niewidzialne potwory" to...

Dominika Rygiel | 2014-10-23
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 52 / 2014
Przeczytana: 23 października 2014

"Błysk. Pokaż mi cokolwiek w tym całym popierdolonym świecie, co jest tym, na co wygląda. Błysk." (s. 215)

Bywają książki, które lądują w naszych biblioteczkach przypadkiem. Bywają przez kogoś polecone po czym, ku naszemu zdziwieniu, poleconym listem lądują w naszych skrzynkach pocztowych. Bojąc się rozczarowania ale mając też dosyć sprecyzowane oczekiwania sięgamy po nie z zaintrygowaniem ale i sporą dozą sceptycyzmu.

Styl Palahniuka zdążyłam poznać przed lekturą "Niewidzialnych potworów". Spodziewałam się więc, że otrzymałam książkę niesztampową, nietuzinkową i dosyć oryginalną. Te przypuszczenia potwierdziły się w 100%. Historia głównej bohaterki - oszpeconej w wypadku samochodowym modelki - oraz dwójki jej towarzyszy została przedstawiona niezmiernie chaotycznie.

Błysk. Teraźniejszość. Błysk. Dzieciństwo. Błysk. Później. Błysk. Wcześniej. Błysk. Strona 67. Błysk. Strona 14. Błysk. Strona 89. Błysk. Olśnienie.

Początkowo lektura nie obiecuje zbyt wiele. Brutalna....

Karolina | 2012-06-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 maja 2012

Mistrzostwo kiczu, konsumpcjonizmu, przekraczania granic, tabu, poszukiwaniu własnego ja, miejsca we wszechświecie, tolerancji. Można tak wymieniać w nieskończoność. Akcja niesamowicie wartka i mimo z pozoru płytkiego i prostego tematu, Palachniukowi udaje się zaskakiwać czytelnika coraz to nowymi retrospekcjami, faktami z życia bohaterów, zwrotami akcji.

Książkę czyta się jakby się skakało po kanałach telewizyjnych i to tych z niższej półki. Bynajmniej, nie jest to zarzut! Dzięki temu nie można się znudzić, a akcja nabiera tempa. Retrospekcje z pozoru ze sobą nie powiązane, wtrącenia bez początku i bez końca. Częstotliwość zmian imion bohaterów może przypominać czytanie książki telefonicznej - można się trochę zapętlić. Typowa jazda bez trzymanki. Nie sposób odłożyć książki na później, trzeba wchłonąć całą opowieść.

A finał powieści? Majstersztyk - przeczytajcie sami!
Gorąco polecam!

Lea | 2016-09-12
Przeczytana: 10 września 2016

"Niewidzialne potwory" to krytyka jałowych stosunków międzyludzkich (w tym damsko-męskich), konsumpcjonizmu oraz zniewolenia (pod różnymi postaciami). Szokowanie i sarkazm są tu głównymi środkami wyrazu. W niektórych momentach sprawiają wrażenie zbyt wysilonych, lecz jest tu też kilka przebłysków, które to rekompensują.
Jest to również jedna z bardziej oryginalnych powieści o samotności.

Ewelina | 2013-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Błysk.

Pokaż mi psychikę zjechaną koniecznością bycia pięknym i światowym.

Pokaż mi autodestrukcję.
Błysk.

Najbardziej pokręcona książka tego autora jaką do tej pory czytałam. Bohaterowie to autodestrukcyjni, samotni, niezrównoważeni psychicznie zboczeńcy - przynajmniej w moim odczuciu. Mimo wszystko fabuła zaskakuje i wciąga.

Czytać Palahniuka to wyzwanie.

fałszywy | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Błysk.
Mam ochotę o tym napisać.
Błysk.
Nagle zaczynam rozumieć, że nie potrafię.
Błysk.

Książki Palahniuka to jedne z tych, o których w ogóle nie potrafię opowiadać.
Gdybym miał kogoś zachęcić do sięgnięcia po nie prawdopodobnie najpierw nad głową zapaliłbym mi się cholernie wielki znak zapytania, a chwilę później wybełkotałbym "Stary, przeczytaj to. Niesamowicie popieprzona, prawdziwa rzecz".
NIEWIDZIALNE POTWORY idealnie w to wszystko się wpisują.
Trudno o nich napisać coś, co nie będzie kupą banałów. Trudno o nich opowiedzieć w taki sposób, by zachęcić i nie odrzucić.
Minimalistyczny styl, wulgarna treść, chaos który niejednemu pokaże środkowy palec już na samym starcie. No i brzydota. Ta książka jest jak kaleka na środku Krupówek. Wiemy, że patrzenie na nią jest złe, ale nie potrafimy od niej oderwać wzroku.
Palahniuk jak zwykle w mistrzowski sposób robi nam wodę z mózgu, podaje na srebrnej tacy kawałek śmierdzącego życia i jedyne co jesteśmy w stanie powiedzieć to...

embla | 2010-10-31
Przeczytana: styczeń 2010

na chwilę obecną najlepsza powieść o zniewoleniu,konsumpcjoniźmie i samotności.
Słusznie opisana jako szalona sesja do magazyny mody, w tym wypadku ociekająca ironią i sarkazmem.