Kwestionariusz

Dotaznik
83-7163-236-3
Gruša, kwestionariusz, Czechy, groteska
Agnieszka

Powieść jednego z wybitnych czeskich prozaików (Gruša jest także poetą i krytykiem literackim, oraz tłumaczem literatury niemieckojęzycznej; po 1989 został dyplomatą), została napisana w 1975 r. przed "aksamitną rewolucją". Nie mogła ukazać się w żadnym oficjalnym wydawnictwie w Czechach (wydała ją emigracyjna oficyna wyd. w Toronto). Przełożona została na wiele języków, w tym na angielski, niemiecki, francuski, szwedzki (w Polsce wydana po raz pierwszy w 1987 roku, nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA). Tytułowy kwestionariusz osobowy, wypełniany po raz n-ty przez narratora w latach 70. Jako załącznik do podania o pracę, staje się pretekstem do opowieści o Czechach współczesnych. Perspektywa małego miasteczka odbija losy całego kraju; nie rezygnując ze swej suwerennej wizji i artystycznej gry, potrafi Gruša dobrze oddać rzeczywisty, otaczający go świat. Powieść utrzymana jest w tonacji liryczno-groteskowej, gdzie hrabalowski realizm szczegółu łączy się z nadrealistycznymi obrazami, gdzie momenty humorystyczne przeplatają się z tragicznymi, a teraźniejszość łączy się z przeszłością.

Dłuższa opinia tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/03/06/jiri-grusa-kwestionariusz-czyli-modlitwa-za-pewne-miasto-i-przyjaciela/

Agnieszka | 2010-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2010

Chyba za słabo orientuję się w historii Czech, żeby w pełni docenić tę książkę. Dla mnie była po prostu zbyt ciężka.

Amelka | 2015-08-07
Na półkach: 2015, Przeczytane