Premier i anioł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
hobby

Cyryl Florian premier i doświadczony polityk, prowadzi zaciekłą kampanię przedwyborczą. Niegdys idealista, dzis jest otoczony specjalistami od political correctness i powoli traci wpływ na własne decyzje. Również jego życie prywatne nie jest sielanką. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy po raz pierwszy odwiedza go... anioł. Nikt nie podejrzewa, jakie będą konsekwencje tej zagadkowej znajomości.

tsantsara | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

Książkę się czyta trochę jak pamflet na rządzących w nieokreślonym państwie postkomunistycznym w Środkowej Europie. Autor odżegnuje się od skojarzeń z czeską sceną polityczną, aczkolwiek podobieństw nie brakuje, tak jak nie brakowało afer w czasie, kiedy powieść była pisana. Można by znaleźć równie dobrze analogie do polskiej sceny politycznej - pod tym względem powieść jest uniwersalna. Mimo że autor dał się zainspirować angielskimi serialami "Yes Minister" i "Yes Prime Minister" spółki autorów Jonathana Lynna (reżyser) i Antonego Jaya (scenarzysta), emitowanymi w BBC w latach 80ych, ale popularnych także w Czechach, chodziło mu jednak, jak twierdził, o coś innego niż tylko wyśmianie polityków. Chciał się zastanowić, czy w ogóle można zachować twarz, honor, cześć, własne ideały zostając politykiem w dzisiejszych czasach. Podkreślał też, że napisał powieść zupełnie różną od tych, z których był znany swym czytelnikom.
Co prawda przedstawione stosunki rodzinne możliwe byłyby, jak mi...

Paula | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Książka bardzo mi się podoba, autor świetnie pisze, i chociaż bardzo mało było o tytułowym aniele, a wybrałam tę lekturę głównie z jego powodu, znakomicie mi się to czytało ze względu zarówno na ciekawe wydarzenia ze świata polityki, książka świetnie ukazuje rzeczywistość, jak i na język, którym posługuje się autor.

Nioy | 2016-09-18
debe1973 | 2016-08-17