Omyłka

dziecko, wojna, zdrajca
klasyka
Arek

Inne wydania

To nowela opisująca oczami dziecka przemarsz wojska i bitwę opodal miasta. W jego domu spotykają się najważniejsze osoby z miasta. To także opis różnych postaw wobec Narodu i wojny. Kasjer jest bardzo komiczny, przedstawia bardzo nietypową postawę wobec wojny. Ale czy gdybyśmy tam byli to byłoby dla nas tak nietypowe?

źródło opisu: greg.pl

źródło okładki: greg.pl

marcia | 2015-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Mały chłopiec jest narratorem nowelki Prusa pt. "Omyłka".
Historia porusza realia Powstania Styczniowego.
Mały Antek opowiada o swoich odczuciach związanych z wojną, a także jak wygląda jego życie m.in. jak musi się uczyć nudnych rzeczy ze swoim nauczycielem panem Dobrzańskim i nie ma przez to czasu na zabawę.
Antek lubi chodzić swoimi ścieżkami, dlatego wbrew zakazom zbliża się do chaty starego zdrajcy.
Tytułowa omyłka bardzo mnie zaskoczyła, spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Ale chyba nawet lepiej, że moja teoria się nie sprawdziła.

Kolejna nowela Prusa mi się spodobała. Mam nadzieję, że jego inne utwory także przypadną mi do gustu.

arya | 2014-02-01
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 01 lutego 2014

"Lalka" nieco mnie do Prusa zniechęciła. Spodziewałam się, że i tu znajdę rozwlekłe opisy, denerwujących bohaterów i niezbyt porywający wątek. Jedyne co wydawało się zachęcające, to niewielka objętość (jak przystało na opowiadanie).
Na szczęście się pomyliłam.
Prusowi wystarczyło kilkadziesiąt stron, żeby stworzyć wyrazistych, a do tego wyjątkowo realistycznych bohaterów. Wspaniale przedstawił historie i charaktery, skonfrontował pokorę z pychą, i przede wszystkim - pokazał prawdziwą odwagę i prawdziwe poświęcenie.
Akcja rozgrywa się w czasie powstania, świetnie pokazuje ówczesne nastroje społeczne.
Zakończenie zaskakuje. I być może wzrusza.
Minusy? Pozostaje niedosyt.

Wiki | 2013-05-19

"Omyłka" spodobała mi się, może dlatego, że po prostu lubię nowelistykę Prusa - uważając go w tej materii za prawdziwego mistrza. Z pewnością, również poruszyła mnie fabuła i motyw powstania styczniowego.Dodatkowo uatrakcyjniły tę krótką formę, hasła polskiego pozytywizmu, które tak dobitnie reprezentuje np. matka głównego bohatera.

Anna | 2013-04-20
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Kolejna nowela-lektura, która nie jest tylko żałosnym przerywnikiem w cyklu powieści danej epoki. W dobitny sposób ukazuje prawdziwe ludzkie oblicze - niezmiernie dwulicowe, pyszne i kierujące się zwykłym zwierzęcym instynktem zemsty za nic, tylko dlatego że podobnie postępuje anonimowy tłum.

Kati_Kat | 2014-05-04
Przeczytana: 03 maja 2014

Krótka i piękna. Ciekawie zbudowana postać narratora, którym jest mały chłopiec opisujący swoje odczucia, rozterki i zdarzenia w obliczu nieubłaganej wojny. Do samego końca zadawałam sobie pytanie, czym będzie tytułowa "Omyłka" a to czym się okazała zaskoczyła a zarazem zasmuciła. Czym jest? Przekonajcie się sami !

| 2013-02-26
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Omyłka" być może nie zrobiła na mnie zbyt wielkiego wrażenia, aczkolwiek muszę przyznać, że czytało się dość przyjemnie. Ponieważ ze wszystkich nowelistów pozytywizmu najbardziej upodobałam sobie właśnie Prusa, zawsze miło mi powrócić do jego twórczości.

Pomysł nakreślenia przebiegu bitwy powstańczej z perspektywy dziecka stanowił sprytny sposób ominięcia rygorów cenzury, aczkolwiek sam główny bohater wydał mi się w gruncie rzeczy niezbyt interesujący. Biernie relacjonował zachodzące wydarzenia, zaś jego uczucia przedstawione zostały sztucznie i szczątkowo. Prus przywiązał olbrzymią wagę do opisywanych oczyma młodziaka zdarzeń - tak wielką, że zapomniał obdarzyć go bardziej wyrazistym charakterem.

Postać pana kasjera wzbudziła we mnie pogardę graniczącą ze wstrętem. Typowy pyszałek, pusty uwodziciel, wyolbrzymiający dokonane czyny oraz podnoszący piastowaną pozycję do rangi Zbawiciela. Do tego jawny obłudnik i fałszerz - doprawdy, wiele jestem w stanie przyswoić, lecz...

luvrattie | 2016-02-29
Przeczytana: 29 lutego 2016

Niby krótki utwór... niby lektura szkolna... Ale i tak mi się spodobała. Na początku akcja rozwijała się powoli, ale z czasem coraz stawała się ciekawsza. Byłam ciekawa, co się wydarzy. Moment, gdy czytałam końcówkę (punkt kulminacyjny) - nie będę zdradzać co - wtedy... naprawdę mną to poruszyło, to co się działo. Serio, pierwszy raz poczułam takie ukłucie w sercu podczas czytania lektury szkolnej. Naprawdę zaczynam lubić Prusa i jego utwory oraz całą epokę pozytywizmu.

wkwiatki | 2016-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Pomyśleć, że nie "Lalka" - najulubieńsza z książek i arcydzieło literatury - ale ta skromna nowelka przywiodła mnie do wniosku, że Prus to jest moja bratnia dusza. We wszystkim.

MariaAntonina | 2013-12-26

Nowela pokazująca jak z góry niewłaściwie możemy ocenić człowieka i tym samym zgotować mu piekło, na które nie zasłużył. Poruszające i pouczające. Jak to Prus w swojej nowelistyce.

Daria | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Czytałam z otwartą buzią. "Kamizelka" mnie do Prusa swego czasu baaardzo zniechęciła, ale "Omyłka" - to jest rewelacja!