Dziewczynka ze srebrnym zębem

Okładka książki Dziewczynka ze srebrnym zębem Andrzej Marek Grabowski
Okładka książki Dziewczynka ze srebrnym zębem
Andrzej Marek Grabowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2024-04-18
2016-03-01
9788382082609
Inne

Ta książka to zaproszenie do przeszłości. Do szpitala z dawnych lat. Do czasów, w których nie było komputerów, tabletów, telefonów komórkowych. W niektórych tylko mieszkaniach ludzie mogli pochwalić się telefonem na kablu. Jednak jak podkreśla autor, czasy te wcale nie były nudne, a wręcz ciekawe, "bo dzieci bawiły się i przeżywały przygody nie na ekranie laptopa, lecz naprawdę – „w realu”.

Za sprawą tej publikacji skierowanej do młodego czytelnika przeniosłam się w lata mojego dzieciństwa. Nie musiałam czytać dopisków, by wiedzieć, co ma na myśli autor, nie potrzebowałam wyjaśnień słów, których moje dzieci nie znają, ale dzięki tej historyjce będą miały szansę poznać.

Andrzej Marek Grabowski wspaniale opowiedział o przygodach siedmioletniego Andrzejka, którym był dawno, dawno temu. Z niezwykłą przenikliwością, wesołością i mądrością bijącą z każdej niemalże strony przedstawił nam przestraszonego, małego chłopca, który zmuszony był przez kilka dni przebywać w ponurych i zimnych pomieszczeniach szpitala. Czy ten szpital naprawdę był taki straszny? Czy Andrzejek marzył tylko o tym, by jak najszybciej wrócić do domu? A może pobyt w tym rzekomo nieprzyjaznym i nudnym miejscu był jedną z ważniejszych przygód jego życia, skoro zapamiętał ją tak szczegółowo, pomimo upływu kilkudziesięciu lat?
Opowiada czytelnikowi o każdym detalu, o wszystkim tym, co działo się w czasie jego pobytu w tej placówce. Lektura ta naprawdę wciąga czytelnika, z prawdziwym zainteresowaniem śledzimy losy wychowanej w cyrku niebywale roztropnej i odważnej Ani, która potrafi wspaniale opowiadać, ale równie zaciekawieni jesteśmy losami mniej przyjaźnie nastawionego do Andrzejka Krzysia. Jak potoczyły się losy tych dzieci? Czy autor zdradzi nam to, czy dowiemy się, co działo się z nimi później? Czy tytułowa dziewczynka ze srebrnym zębem, z którą połączyło siedmiolatka braterstwo krwi jeszcze kiedykolwiek spotkała się z nim?

Książeczkę polecam. Wzbogacona została o ciekawe i zabawne ilustracje, które idealnie komponują się z równie radosnym i optymistycznie nastrajającym tekstem.
Będzie to idealna lektura dla dziecka, które powinno poznać wartości, jakich brakuje w dzisiejszym świecie.

Historia, która się wydarzyła jest autentyczna. Przytrafiła się autorowi, który bardzo emocjonalnie opisał tę opowieść. Wydarzyło się to w czasach, kiedy nie było jeszcze komputerów, gier, tabletów, czy smartfonów. Nawet telewizory czarno – białe były rarytasem. Pomyślicie pewno, że to muszą być straszne nudy, otóż mogę Was zapewnić, że dzieci w waszym wieku bez komputerów bawiły się znacznie lepiej niż dziś. Miały większą fantazję i poczucie humoru, po prostu dzieci bawiły się jak to autor ujął „w realu’. Bohaterem książki jest 7- letni Andrzej, chudy blondasek, trochę bardziej chorowity niż inne dzieci w jego wieku. Gdy więc złapał kolejny raz zapalenie płuc -trafił biedny do szpitala i bardzo się martwił bo musiał zostać sam. Lecz oczywiście nie był sam bo w tej samej sali leżała dziewczynka o imieniu Ania, która miała srebrny ząb i czarne włosy, dlatego Andrzejek pomyślał, że to piratka. Jak się później okazało wcale nie była piratką tylko dziewczynką z cyrku w którym pracowali jej rodzice. Ania opowiadała Andrzejkowi niesamowite historie, mrożące krew w żyłach i zapierające dech w piersiach, np. opowieść o treserze z odgryzioną głową, opowieść o złodziejach zębów, kim był Siwy i wiele innych przedziwnych historii. Tak bardzo Andrzejek polubił Anię i jej opowiadania, że stali się jak braciszek i siostra.

Autor zadedykował tę książkę wszystkim dzieciom które leżą w szpitalach. Książka pięknie wydana w twardej oprawie, zawiera nieco ponad 170 stron. Książeczka przenosi małego czytelnika w podróż do przeszłości, w której nasi dziadkowie byli jeszcze dziećmi, dlatego drogi czytelniku nie bój się! Ruszaj śmiało w głąb tej opowieści, horroru, thrillera i kryminału - czyli trzy dreszczowce w jednym, ale nie obawiaj się, bo przecież wszystkie książki dla dzieci dobrze się kończą.

Życzę Wam świetnej zabawy i dużo uśmiechu.

Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

• Rodzic
  • Zdrowie
  • Przeczytam 52 książki w 2018 roku
  • Choroba
  • PIOTREK 2018
  • literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Dziewczynka ze srebrnym zębem