Chopin

Okładka książki Chopin
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
262 str. 4 godz. 22 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1949-01-01
Liczba stron:
262
Czas czytania
4 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788322402818
Tagi:
muzyka kompozytorzy pianiści
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
75 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
5
4

Na półkach:

Iwaszkiewicz zbyt często serwuje sentymentalizm i ludoojczyźniany patos w miejsce trzeźwej i pogłębionej analizy psychologicznej. Ma momenty dobre, trafne, ale uwielbienie dla kompozytora nie pozwala mu zostać bardziej przenikliwym psychologiem. Brak mu również wystarczającego ugruntowania w źródłach. Zamiast oczekiwanej większej wszechstronności w jego książce odnajdujemy ukłony w stronę ówczesnego systemu. W Chopinie widzi on „instynktownego” demokratę… Albo odnajdujemy takie kwiatki:

„Orientował się on dobrze w sile i rozmiarach rewolucji 48 roku. Czuł, że jest to początek nowej epoki. […]Orientował się w sytuacji dzięki kontaktom z demokracją polską. Nie wiemy nic o tych kontaktach[…]”. Itd. Itp. Naciąganie, tendencyjność, absurd nawet.

Gdy dochodzimy do rozdziału Sand etc. ludoojczyźniana i sentymentalno-ujmująca ciotka zamienia się w zazdrośnika rażącego manipulatorstwem, powierzchownością i małostkowością sądów, a nawet kłamliwością informacji. Kompleksy geja i prowincjonalnego pisarza czy tylko ideologiczne pragnienie obrony Chopina przed pomówieniem o jakąkolwiek niepolskość? Dziwne to, sporo najtrafniejszych opinii pisarza na temat muzyki Chopina wydaje się być echem słów Sand.

Wartość tej książki jest w komentarzach do kompozycji, których charakter Iwaszkiewicz chwyta przeważnie dobrze. Jednak momentami przydałaby mu się większa precyzja stylu, a nie upajanie własną egzaltacją. Dziwi bardzo zdawkowość z jaką Iwaszkiewicz traktuje dojrzałą i najbardziej obfitą twórczość Chopina. Najlepsze rozdziały dotyczą Warszawy i Wiednia (choć osobiście pewne rzeczy widzę inaczej), są niezłe fragmenty na temat wczesnego paryskiego życia (zdecydowanie nie należy do nich mityczna Delfinka). Później świadomy i oczytany w źródłach czytelnik zbyt często załamuje ręce.

Na koniec refleksja, której Iwaszkiewicz nie zapisał niestety z myślą o sobie. A może się mylę?

„A poza tym „zadziwiające jest, jak ludzie nic nie wiedzą” — powiada Balzac. Jak każdy inaczej widzi najbłahsze i najważniejsze zdarzenia, jak je zawsze oświetla tak, jak mu wygodnie, jak zawsze pragnie wysunąć swą postać na pierwszy plan, jak pragnie starannie ukryć interesowne pobudki, jakie go do pisania zmusiły i kazały mu w ten sposób naciągać fakty.”

Iwaszkiewicz zbyt często serwuje sentymentalizm i ludoojczyźniany patos w miejsce trzeźwej i pogłębionej analizy psychologicznej. Ma momenty dobre, trafne, ale uwielbienie dla kompozytora nie pozwala mu zostać bardziej przenikliwym psychologiem. Brak mu również wystarczającego ugruntowania w źródłach. Zamiast oczekiwanej większej wszechstronności w jego książce odnajdujemy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    119
  • Posiadam
    51
  • Biografie
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • Literatura polska
    2
  • 2018
    2
  • Zamówione z Biblioteki W
    1
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chopin


Podobne książki

Przeczytaj także