rozwińzwiń

Chopin

Okładka książki Chopin Jarosław Iwaszkiewicz
Okładka książki Chopin
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne Seria: Małe monografie muzyczne biografia, autobiografia, pamiętnik
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Małe monografie muzyczne
Wydawnictwo:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
polski
Tagi:
biografia muzyka kompozytor chopin
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
522
121

Na półkach: ,

Książka ciekawa z racji podejmowanego tematu. Razi mnie dziwna, nieco archaiczna maniera stylu autora, wyczuwalne aspekty epoki, w których powstawała oraz powierzchowność psychologiczna. Na jej podstawie trudno wyrobić mi sobie zdanie o Chopinie, jako osobie. Książka zachęca do pogłębienia znajomości tematu. Warto przeczytać, jeśli dopiero zaczyna się poznawać życie tego wybitnego artysty.

Książka ciekawa z racji podejmowanego tematu. Razi mnie dziwna, nieco archaiczna maniera stylu autora, wyczuwalne aspekty epoki, w których powstawała oraz powierzchowność psychologiczna. Na jej podstawie trudno wyrobić mi sobie zdanie o Chopinie, jako osobie. Książka zachęca do pogłębienia znajomości tematu. Warto przeczytać, jeśli dopiero zaczyna się poznawać życie tego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
5
4

Na półkach:

Iwaszkiewicz zbyt często serwuje sentymentalizm i ludoojczyźniany patos w miejsce trzeźwej i pogłębionej analizy psychologicznej. Ma momenty dobre, trafne, ale uwielbienie dla kompozytora nie pozwala mu zostać bardziej przenikliwym psychologiem. Brak mu również wystarczającego ugruntowania w źródłach. Zamiast oczekiwanej większej wszechstronności w jego książce odnajdujemy ukłony w stronę ówczesnego systemu. W Chopinie widzi on „instynktownego” demokratę… Albo odnajdujemy takie kwiatki:

„Orientował się on dobrze w sile i rozmiarach rewolucji 48 roku. Czuł, że jest to początek nowej epoki. […]Orientował się w sytuacji dzięki kontaktom z demokracją polską. Nie wiemy nic o tych kontaktach[…]”. Itd. Itp. Naciąganie, tendencyjność, absurd nawet.

Gdy dochodzimy do rozdziału Sand etc. ludoojczyźniana i sentymentalno-ujmująca ciotka zamienia się w zazdrośnika rażącego manipulatorstwem, powierzchownością i małostkowością sądów, a nawet kłamliwością informacji. Kompleksy geja i prowincjonalnego pisarza czy tylko ideologiczne pragnienie obrony Chopina przed pomówieniem o jakąkolwiek niepolskość? Dziwne to, sporo najtrafniejszych opinii pisarza na temat muzyki Chopina wydaje się być echem słów Sand.

Wartość tej książki jest w komentarzach do kompozycji, których charakter Iwaszkiewicz chwyta przeważnie dobrze. Jednak momentami przydałaby mu się większa precyzja stylu, a nie upajanie własną egzaltacją. Dziwi bardzo zdawkowość z jaką Iwaszkiewicz traktuje dojrzałą i najbardziej obfitą twórczość Chopina. Najlepsze rozdziały dotyczą Warszawy i Wiednia (choć osobiście pewne rzeczy widzę inaczej),są niezłe fragmenty na temat wczesnego paryskiego życia (zdecydowanie nie należy do nich mityczna Delfinka). Później świadomy i oczytany w źródłach czytelnik zbyt często załamuje ręce.

Na koniec refleksja, której Iwaszkiewicz nie zapisał niestety z myślą o sobie. A może się mylę?

„A poza tym „zadziwiające jest, jak ludzie nic nie wiedzą” — powiada Balzac. Jak każdy inaczej widzi najbłahsze i najważniejsze zdarzenia, jak je zawsze oświetla tak, jak mu wygodnie, jak zawsze pragnie wysunąć swą postać na pierwszy plan, jak pragnie starannie ukryć interesowne pobudki, jakie go do pisania zmusiły i kazały mu w ten sposób naciągać fakty.”

Iwaszkiewicz zbyt często serwuje sentymentalizm i ludoojczyźniany patos w miejsce trzeźwej i pogłębionej analizy psychologicznej. Ma momenty dobre, trafne, ale uwielbienie dla kompozytora nie pozwala mu zostać bardziej przenikliwym psychologiem. Brak mu również wystarczającego ugruntowania w źródłach. Zamiast oczekiwanej większej wszechstronności w jego książce odnajdujemy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
955
117

Na półkach: , ,

Jeśli kto by chciał poznać życie Chopina takim, jakim było, a samego Fryderyka zobaczyć człowiekiem - nie posągiem, to zachęcam do lektury.
Jarosław Iwaszkiewicz dokonał rzeczy wspaniałej: napisał biografię wielkiego artysty w sposób niezwykle prosty i czytelny. Cała wiedzę zaczerpnął z niezliczonych listów Chopina do rodziny i przyjaciół oraz z listów innych ludzi piszących do pianisty, lub o nim. Autor rozbija spiżowy pomnik i wydobywa człowieka z krwi i kości, wesołego, promieniującego radością i ciekawością życia. Nie chcę tu wdawać się w szczegóły biografii Pianisty, bo nie dorównam autorowi. Chcę jedynie zaznaczyć, że w całym tekście wyczuwa się ogromną sympatię i szacunek Iwaszkiewicza do Chopina. Te cechy sprawiają, że książkę czyta się wspaniale. Mimo woli stajemy się bliskim towarzyszem doli i niedoli muzyka. Słowo muzyk to za mało, bo to Artysta w pełnym tego słowa znaczeniu. Ożywienie postaci Chopina na kartach tej książki wcale nie umniejsza wielkości artysty, ale przybliżywszy, uzmysławia nam jej prawdziwy wymiar.
Polecam wszystkim koneserom dobrej książki i muzyki.

Jeśli kto by chciał poznać życie Chopina takim, jakim było, a samego Fryderyka zobaczyć człowiekiem - nie posągiem, to zachęcam do lektury.
Jarosław Iwaszkiewicz dokonał rzeczy wspaniałej: napisał biografię wielkiego artysty w sposób niezwykle prosty i czytelny. Cała wiedzę zaczerpnął z niezliczonych listów Chopina do rodziny i przyjaciół oraz z listów innych ludzi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
211
2

Na półkach:

Ksiazka przerosla moje oczekiwania, choc i te byly wysokie. Umiejetnie napisana, wnikliwa i ciekawa! Przez slowa Iwaszkiewicza przebija milosc do Chopina, co sprawia, ze ksiazka ta (przynajmniej dla mnie) jest znacznie bardziej wartosciowa od zdystansowanych monografii. Niemniej jednak dzielo to zaklada juz uprzednia znajomosc zycia i tworczosci Chopina, a wiec tym, ktorym ow temat jest bliski - goraco polecam!

Ksiazka przerosla moje oczekiwania, choc i te byly wysokie. Umiejetnie napisana, wnikliwa i ciekawa! Przez slowa Iwaszkiewicza przebija milosc do Chopina, co sprawia, ze ksiazka ta (przynajmniej dla mnie) jest znacznie bardziej wartosciowa od zdystansowanych monografii. Niemniej jednak dzielo to zaklada juz uprzednia znajomosc zycia i tworczosci Chopina, a wiec tym, ktorym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
118
11

Na półkach: , ,

Na pewno nie jest to typowa biografia, która krok po kroku opisuje życie Fryderyka. Iwaszkiewicz opisał to co go najbardziej interesowało czyli twórczość Chopina. Dla mnie jako amatora niektóre fragmenty były niezrozumiałe, zawierające pojęcia typowo muzyczne. Mimo wszystko polecam, jako biografie nie skupiającą się jedynie na zażyłości z George Sand, lecz na GENIUSZU Fryderyka.

Na pewno nie jest to typowa biografia, która krok po kroku opisuje życie Fryderyka. Iwaszkiewicz opisał to co go najbardziej interesowało czyli twórczość Chopina. Dla mnie jako amatora niektóre fragmenty były niezrozumiałe, zawierające pojęcia typowo muzyczne. Mimo wszystko polecam, jako biografie nie skupiającą się jedynie na zażyłości z George Sand, lecz na GENIUSZU...

więcej Pokaż mimo to

avatar
823
88

Na półkach: ,

łdz

łdz

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    121
  • Przeczytane
    119
  • Posiadam
    51
  • Biografie
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • Literatura polska
    2
  • 2018
    2
  • Zamówione z Biblioteki W
    1
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Chopin


Podobne książki

Przeczytaj także