rozwińzwiń

Dzień oszusta

Okładka książki Dzień oszusta Ireneusz Iredyński
Okładka książki Dzień oszusta
Ireneusz Iredyński Wydawnictwo: Estymator kryminał, sensacja, thriller
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Estymator
Data wydania:
2023-06-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-21
Język:
polski
ISBN:
9788367769709
Tagi:
Ireneusz Iredyński Dzień oszusta
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
935
935

Na półkach: , ,

Doskonała nihilistyczna spowiedź outsidera. Wsłuchując się w opowieści głównego bohatera mającego za nic miłość, życie swoje i innych czy zdrowie, współodczuwamy ponure i beznadziejne doświadczenia gomułkowskich lat sześćdziesiątych. Ja, rówieśnik tej książki jestem pod wrażeniem.

Doskonała nihilistyczna spowiedź outsidera. Wsłuchując się w opowieści głównego bohatera mającego za nic miłość, życie swoje i innych czy zdrowie, współodczuwamy ponure i beznadziejne doświadczenia gomułkowskich lat sześćdziesiątych. Ja, rówieśnik tej książki jestem pod wrażeniem.

Pokaż mimo to

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Wznowiona obecnie powieść Iredyńskiego wywołała w latach 60.  wielki skandal, bo promowała nihilizm i beznadzieję, przedstawiała bohatera, który kłamie i oszukuje na potęgę, chleje wódę, wdaje się w bójki, nieuchronnie prze ku samozniszczeniu. Wówczas książka mogła być traktowana jako krzyk protestu wobec komunistycznej beznadziei, teraz tylko irytuje jej programowy nihilizm. 

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po tę książkę, wydaną na początku lat 60., a obecnie wznowioną jako ebooka przez wydawnictwo Estymator. Ta skandalizująca proza narobiła w swoim czasie sporo hałasu. Doszło do tego, że w 1963 r. autora gromił publicznie ówczesny władca Polski, Władysław Gomułka, wymachując na partyjnym zebraniu egzemplarzem książki i krzycząc: 'Ten człowiek żyje, tak jak pisze!' (cytuję za: Małgorzata Radocha – Gra w butelkę. Biografia Ireneusza Iredyńskiego)

Rzeczywiście, książka jest prowokująca, bo opisuje Iredyński życie outsidera i nihilisty. Utrzymuje się z tego, że tanio kupuje i drogo sprzedaje różne gadżety, kłamiąc przy tym i oszukując na potęgę. Wynajmuje podły pokój, ostro romansuje z kobietami, snuje się po mieście, pije wódkę na potęgę, wdaje się w bójki, a przede wszystkim przez cały czas jest nieszczery, gra, kłamie, udaje, przed innymi, ale i przed sobą. Na przykład tak mówi do siebie: „Do czego ci potrzebne to podwójne udawanie? Wobec siebie i wobec niej?”  Prowadzi owe gry w stosunku do kochającej go kobiety, w stosunku do znajomych i nieznajomych wciąż wymyślając niestworzone scenariusze. Często żeruje na litości: „Dawno pana nie widziałem. — Narzeczona zachorowała — odparłem. — I zmieniając głos: — Właśnie wracam z pogrzebu.” Takich kwiatków jest więcej. To manipulator i cynik, odstręczająca, prawdę mówiąc, postać. 

W swoich oszustwach i manipulacjach bohater jedzie ostro, wreszcie przegina i dochodzi do tragedii i na tym rzecz cała się kończy. Nie wiemy, czy odpowie za swoje czyny

Paradoksalnie, Gomułka miał sporo racji, bo Iredyński żył jak bohater książki, jego biografka, Małgorzata Radocha pisze, że pił na umór, zmieniał kobiety jak rękawiczki, wywoływał skandale. Marek Nowakowski pisze o nim: „Umiał zwodzić ludzi. Dużo niszczycielskiej siły tkwiło w nim. Siebie i innych niszczył.”

Książka niestety się mocno zestarzała. Może w latach 60. szokowała, bo promowała antybohatera, była protestem wobec małej stabilizacji i komunistycznej beznadziei, teraz tylko irytuje programowy nihilizm autora, jest to świetnie napisane, ale jakieś takie efekciarsko puste, sztuka dla sztuki.

Wznowiona obecnie powieść Iredyńskiego wywołała w latach 60.  wielki skandal, bo promowała nihilizm i beznadzieję, przedstawiała bohatera, który kłamie i oszukuje na potęgę, chleje wódę, wdaje się w bójki, nieuchronnie prze ku samozniszczeniu. Wówczas książka mogła być traktowana jako krzyk protestu wobec komunistycznej beznadziei, teraz tylko irytuje jej programowy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Chcę przeczytać
    5
  • Legimi audio
    1
  • Szukam
    1
  • 500pk, kwp
    1
  • Audiobooki
    1
  • 02 2021
    1
  • Przeczytane w 2021 r.
    1
  • Audiobook
    1
  • A to Polska właśnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzień oszusta


Podobne książki

Przeczytaj także