Zrozum to, Dani Brown

Okładka książki Zrozum to, Dani Brown Talia Hibbert
Okładka książki Zrozum to, Dani Brown
Talia Hibbert Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Siostry Brown (tom 2) Seria: Bezwstydna literatura obyczajowa, romans
Siostry Brown (tom 2)
Bezwstydna
Take a Hint, Dani Brown
Czwarta Strona
2024-02-28
2024-02-28
2020-06-23
Michał Kramarz

Dani i Zafir są znajomymi z pracy, na uniwersytecie. On jest ochroniarzem a ona doktorantką. Ona mu przynosi co rano kawę, a on dba, by zjadła choć jeden batonik proteinowy dziennie. Czy coś ich łączy poza tym? Nie. Ona jest biseksualną przeciwniczką związków, zaangażowaną w pracę naukową, realistką. On jest muzułmańskim, pakistańsko-brytyjskim byłym graczem rugby, który czyta romanse i marzy o swoim własnym „Żyli długo i szczęśliwie”.
Ich relacja nagle ulega zmianie, kiedy pewnego dnia Zaf „ratuje” Dani z windy, w trakcie ćwiczeń przeciwpożarowych. Coś się w niej zmienia, on już od dawna ma dla niej miejsce w sercu.
Filmik, na którym Zaf wynosi Dani w ramionach z budynku, staje się viralem, a oni znajdują się na ustach wszystkich. Postanawiają to wykorzystać, by skupić uwagę na fundacji Zafa, która wspiera młodych zawodników. Ich udawane randki, jak pewnie się domyślacie, nie pozostawią ich obojętnymi.
Bardzo polubiłam tych bohaterów. Idealne połączenie przebojowej, ambitnej dziewczyny z romantycznym sportowcem. Cudownie było obserwować, jak się zbliżają do siebie, jak między nimi iskrzy. Nawet jeśli Dani mnie momentami irytowała swoim lękiem przed relacją, w której już była całym sercem, to Zaf nadrabiał swoim urokiem, tym jak dbał o Danikę. To jest idealny kandydat to listy fikcyjnych / literackich potencjalnych przyszłych chłopaków/ drugich mężów 😉
Żeby nie było, że jest tylko romantycznie, uroczo i słodko, nie. Autorka wplotła w akcję trudne tematy takie jak lęk i radzenie sobie ze śmiercią bliskich, ale wszystko podane w lekki sposób.
Ta książka to drugi tom Cyklu pt.: „Siostry Brown”, ale zapewniam was, że śmiało możecie czytać bez znajomości pierwszego tomu. Naprawdę świetna, lekka, zabawna historia. Polecam!

Przeczytajcie, jeśli lubicie:
💖Komedie romantyczne
💖Motyw udawanych randek
💖Friends to lovers
💖gorące sceny

Współpraca reklamowa z @czwartastrona

Miała swoje całkiem dobre momenty, aczkolwiek trochę za długa.

Miała swoje całkiem dobre momenty, aczkolwiek trochę za długa.

Po przeczytaniu pierwszego tomu książki, nie byłam zachwycona. Czułam niedosyt i liczyłam, że zapełni się on po lekturze drugiego tomu. Czy tak się stało?

Dani skupia się głównie na swojej karierze i nie zwraca zbytnio uwagi na życie miłosne, chyba że chodzi o krótkotrwałe przygody bez zobowiązań. Zafir natomiast jest prawdziwym romantykiem, który wierzy w miłość i szczere relacje. Kiedy Zaf ratuje Danę z kłopotów, a nagranie z tego incydentu zyskuje olbrzymią oglądalność, postanawiają zawrzeć fałszywy związek. Jakie konsekwencje za sobą to pociągnie?

Przyznam szczerze, że męczyła mnie ta książka ogromnie. Wielokrotnie rzucałam nią w kąt, by znów przeczytać kilka stron. I tak po miesiącu dobrnęłam do końca.

Główna bohaterka to dla mnie wielkie nieporozumienie. Lubię czytać o głupich przygodach, natomiast nie do końca o niemądrych ludziach, a Danika właśnie taką była. Wznosiła modły do bogini o seks. Serio? Przecież to jest jakaś abstrakcja. Wieczne wzmianki o seksie, pociągu seksualnym i wszystkim co z nim związane. Natomiast mało uczuć, emocji i samej relacji. Nie było czuć chemii, a wszystko zostało sprowadzone brutalnie mówiąc do łóżka. Do tego ogromna ilość wulgaryzmów, które w tym gatunku mi wyjątkowo przeszkadzały.

To nie tak, że jest to zła książka. Ona jest po prostu nie dla mnie. Miała też mocne strony w postaci uroczego Zafira. Poruszała wiele ważnych społecznie tematów, które są popularne i wdzięczne w tego rodzaju książkach. Do tego została przedstawiona z pewną dawką poczucia humoru, co wielu będzie odpowiadało.

Dani Brown to osoba, która mocno stąpa po ziemi. Nie boi się wyzwań i genialnie radzi sobie w swojej sferze zawodowej. Ma jednak jeden lęk, panicznie boi się miłości! Kiedy w trakcie ćwiczeń przeciwpożarowych jej znajomy z pracy, który swoją drogą jest nieziemsko przystojny i czyta romanse, wynosi ją z budynku na rękach, coś w niej pęka. A gdy po całym zamieszaniu Zaf prosi ją, aby dla dobra jego fundacji udawali związek, nie może się nie zgodzić. Już po tych paru zdaniach można zobaczyć, że będzie to mieszanka wybuchowa!
Zacznę jednak od tego, że bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka przedstawiła dwójkę głównych bohaterów. Zaf, jako romantyk, próbuje różnych sposobów aby zdobyć z pozoru zimne serce Dani. Ta jednak nie wierzy w miłość i zdecydowanie woli się nie angażować. Prowadzi to do wielu śmiesznych sytuacji, które ubarwiają nam ich relacje, a ja sama łapałam się na głośnym śmiechu z tego jak możliwe, a zarazem niezręczne są niektóre z nich są. Muszę przyznać, że humor grał w tej historii bardzo fajną rolę, która urozmaicała wszystkie wydarzenia.
Jednak żarty to nie wszystko. Książka porusza również ważny, a zarazem ciężki temat żałoby oraz próby radzenia sobie z utratą bliskich osób. Uważam, że i w tym przypadku autorce udało się zawrzeć sceny, które do złudzenia przypominały sytuacje, które mogły mieć miejsce w prawdziwym życiu. Myślę też, że dobrym połączeniem jest płynne przechodzenie właśnie ze skrajności w skrajność. Życie niejednokrotnie pokazuje, że człowiek ma swoje wzloty i upadki, co zostało bardzo dobrze przedstawione w historii Dani i Zafa, którzy przeżywają wspólnie zarówno te dobre, jak i te złe chwile. Sprawiło to, że jeszcze bardziej zapragnęłam czytać więcej tych codziennych fragmentów z ich życia i móc w pełni przeżywać to, co akurat im się przytrafia.
Tak jak wspomniane jest to na okładce książki, jest to historia 18+, co oczywiście sugeruje, że są w niej sceny erotyczne. Zazwyczaj takie momenty w książkach są przeze mnie w miarę szybko przewijane, jednak tutaj zatrzymywałam się na opisach, które po raz pierwszy od bardzo dawna nie sprawiły, że czułabym się zażenowana. Nie wiem co takiego w nich było ale niech robią ich więcej! Była to kolejna rzecz, dzięki której naprawdę uwierzyłam w chemię jaka panowała między Zafem a Dani.
Kolejną dość ważną dla mnie rzeczą, o której zawsze miło mi czytać w tego typu historiach są relacje, które bohaterzy utrzymują ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Tu oczywiście również tego nie zabrakło! Niezwykle poruszające były momenty, kiedy dwójka naszych bohaterów próbująca zrozumieć prawdziwe uczucia wobec siebie nawzajem, sięgała po rady swoich najbliższych. Cenne jednak było również to, że życie Dani i Zafa nie krążyło tylko i wyłącznie wokół ich relacji. Mam wrażenie, że wiele romansów zapomina, że w miłości człowiek nie powinien zapominać o swoim własnym życiu i na siłę próbuje pokazać, że postaci są stworzone dla siebie i nie widzą świata poza sobą. Tu na szczęście nie zauważyłam tego problemu, co po raz kolejny sprawiło, że jeszcze lepiej czytało mi się tę historię i jeszcze bardziej mogłam utożsamić się z naszymi bohaterami.
Krótko mówiąc, jeżeli jesteście fanami historii, które do złudzenia przypominają prawdziwe życie zdecydowanie powinniście sięgnąć po tę książkę! Nie zabrakło w niej tych dobrych i tych złych chwil, które towarzyszą każdemu z nas w codziennym życiu.

Jesteście w życiu romantykami czy to raczej realizm bierze u Was górę? Ja muszę się przyznac, że raczej twardo stąpam po ziemi, ale czasem dopuszczam do siebie romantyczne uniesienia 🖤
Natomiast Dani Brown, to przebojowa kobieta obracająca się w akademickich kręgach. Jest typową realistką, która dokładnie wie, czego chce - przede wszystkim sukcesu zawodowego i .... dobrego orgazmu od czasu do czasu, by móc się zrelaksować. Miłość jej absolutnie nie interesuje. Uważa, że nie nadaje się do związków, gdyż nie potrafi rozmawiać o uczuciach, a jej silna chęć kariery zawodowej przesłania wszystko. Jednak pewnego dnia przy ćwiczeniach przeciwpożarowych z budynku uczelni wynosi ją na rękach ochroniarz Zafir Ansari. Dość banalna sytuacja, dzięki studentom zyskuje rozgłos w sieci pod hasztagiem #DoktorkaRugbisty. Bowiem wspomniany Zaf, to były zawodnik rugby, który udziela się także charytatywnie. Dzięki zainteresowaniem hasztagiem jego fundacja zyskuje trochę renomy. Dlatego Zafir prosi Dani, by przez jakiś czas udawali parę. Mężczyzna jest przystojny, a że Dani usilnie od jakiegoś czasu fantazjuje, by się z nim przespać, zgadza się żeby mu pomóc a dla siebie przy okazji ugrać część swych fantazji. Jednak prywatnie Zafir okazuje się niepoprawnym romantykiem, co totalnie kłóci się z ideą kobiety. Czy uda mu się przebić mur Daniki i spróbują przestać udawać, aby pozwolić sobie na prawdziwe uczucie?
Jeśli szukacie książki z ogromnym poczuciem humoru, jest to dokładnie coś dla Was! Poglądy Daniki, jej prywatne rozmyślenia czy diagologi są perfekcyjnie wykreowane. Dawno się tak nie śmiałam przy czytaniu. Do tego romantyczna historia i mamy cudowną książkę na zastój czytelniczy. Uwierzcie mi, tej kobiety nie da się nie lubić. Świetne połączenie przebojowej, pewnej siebie bohaterki z dobrze zbudowanym, męskim i... romantycznym sportowcem.

Jako, że ostatnio przekonuję się do romansów, to „Zrozum to, Dani Brown” brzmiało idealnie.

Dani zależy na karierze, związki nie są dla niej, chyba że są to krótkie przygody mające jeden cel. Natomiast Zafir ma duszę romantyka. Dlatego gdy Zaf ratuje Dani z opresji, a filmik z tego dnia osiąga popularność, decydują się na fałszywy związek. Co z tego wyniknie?

Książka to drugi tom serii, jednak ja nie czytałam poprzedniczki i szczerze nie zamierzam niestety tego robić.
Myślałam, że powieść mi się spodoba, opis był obiecujący i czytałam dobre opinie o niej. Jednak bardzo się zawiodłam. Dani jest irytująca i jak na osobą wykładającą literaturę jest bardzo głupia. Plus uważa się za wiedźmę i modli się do bogini o seks. Jak dla mnie absurd.
Chemia miedzy głównymi bohaterami jest jak dla mnie minimalna, a relacja opiera się głownie na wspólnym pociągu seksualnym do siebie. Dodatkowo ciągłe przekleństwa (które normalnie mi nie przeszkadzają) i ogólny styl pisania autorki nie podszedł mi do gustu.

Plusami tej książki jest Zafir - jego akurat dało się w miarę polubić. Drugi pozytyw to fakt, że często wraz z narzeczonym miałam ubaw z absurdalnych tekstów w tej książce.

Przemęczyłam ją i dla mnie niestety jest na NIE. Jednak wielu osobom się podobała i mogę zrozumieć dlaczego (ważne tematy),dlatego uważam, że warto samemu ją sprawdzić.

Ocena:
4/10

Współpraca z Bezwstydna / Czwarta Strona

Książka to...

Danika Brown dobrze wie, co jest dla niej istotne w życiu, a są to sukces zawodowy, a także renoma w akademickich kręgach.
Zdaniem bohaterki tworzenie z kimś pary pochłania masę czasu i energii, na co dziewczyna zajęta swoją karierą zawodową nie może sobie pozwolić, więc preferuje niezobowiązujące spotkania z mężczyznami.
Wszystko zmienia pewne zdarzenie losowe, gdy kobieta podczas nieudanych ćwiczeń pożarowych, zostaje uratowana z opresji przez byłego rugbistę, Zafa.
Owe zdarzenie zostaje uwiecznione na nagraniu, które zaczyna cieszyć się sporym zainteresowaniem wśród internautów. Tym samym Danika staje się mimowolnie dziewczyną Zafa.
Dla dobra sprawy oboje udają przed wszystkimi idealną parę, aby przynieść nieco rozgłosu charytatywnie prowadzonym zajęciom sportowym.
Niestety Zaf okazuje się niepoprawnym romantykiem...
Można przyznać, iż pomimo miana komedii romantycznej, nie jest to płytki romans jedynie ze sporą dawką scen łóżkowych.
W książce zostały poruszone również istotne tematy jak żałoba, utrata zaufania czy depresja, co bardziej urozmaica całą fabułę.
Fani komedii romantycznych nie powinni się nudzić w trakcie lektury choćby dlatego, że udawany romans z czasem się rozwija, a spora dawka humoru zachęca do poznania zakończenia tej historii.

Wszystko zmienia pewne zdarzenie losowe, gdy...

Dani zależy na karierze, a Zafir to romantyk. Przyjaźnią się, ale kiedy Zafir wynosi ją z budynku podczas zajęć przeciwpożarowych coś się zmienia. Dla dobra dzieci udają parę kiedy filmik z nimi w sieci staje się viralem. Książka z humorem to na pewno. Oboje bohaterów trzeba polubić, bo nie da się inaczej. Lubię książki z tego wydawnictwa jednak tutaj mnie nie powaliła. Była taka w porządku.

Nie wiem czy to przez narrację w trzeciej osobie, czy przez język, którym posługuje się auroka, ale książkę czytało mi się topornie. Zabierałam się do niej, by za chwilę odłożyć ja na kilka dobrych dni i tak w kółko. W końcu stwierdziłam dość, muszę się z nią uporać. Więc śmiało mogę stwierdzić, że do pięciu razy sztuka.

"Zrozum to Dani Brown", to drugi tom przygód sióstr Brown. Nie czytałam jednak pierwszego tomu i chyba już raczej po poprzedniczkę nie sięgnę. Ta książka jest tak pełna wulgaryzmów. I ja naprawdę jestem ostatnią osobą, której może to przeszkadzać, ale ludzie kochani, tego tu było aż za dużo. Tak samo opisów, była cała masa, że czasem po prostu gubiłam się co z czym i do czego ma pasować.

Ogólnie książka porusza ważne tematy jak np. Okres żałoby, depresję, brak zaufania. Jest też komedią romantyczną, która może spodobać się osobą lubiącym się pośmiać, poczytać pikantne sceny, ale i takim którzy w książkach szukają też poważnych tematów.

Mnie niestety nie zachwyciła. Męczyłam ją okropnie, ale warto wyrobić sobie własne zdanie, bo wielu czytelnikom przypadła do gustu. A postać Dani jest ciekawa, natomiast Zafir również odbiega od takiego badboya, których teraz pełno w książkach. Do tego udawany związek, od przyjaciół do kochanków, to zawsze wzbudza ciekawość. IJeśli macie ochotę skusicie się.

"Zrozum to Dani Brown", to drugi tom przygód sióstr...

Danika Brown ma jasne zasady. Zero związków i zero romantycznej miłości. Jej relacja z partnerami jest nastawiona na chwilową, pełną uniesienia przyjemność, która zaspokoi jej potrzeby. Gdy jednak po dłużej przerwie od krótkich i niezobowiązujących związków prosi bóstwo Oszun o niewymagającego partnera do miłości fizycznej, wszechświat zsyła jej Zafira Ansariego - byłego rugbistę, który pracuje jako ochroniarz na tej samej uczelni co Dani. Przypadkiem tych dwoje staje się sensacją internetu, a ich rozpoznawalność pomaga fundacji Zafira. Postanawiają udawać parę, by odnieść z tego zamieszania jak najwięcej obopólnych korzyści. Problem w tym, że Dani zaczyna odczuwać znacznie więcej, niż miłosne uniesienia, zaś Zafir im bardziej stara się przekonać, że nic nie czuje do Daniki, tym bardziej się w tym pogrąża. Czy ich układ ma szansę stać się początkiem czegoś więcej?

Mam malutką zagwozdkę z tą książką. Bo z jednej strony to pełna humoru historia, przy której śmiechu miałam co nie miara. Dialogi są mistrzowskie i gdyby to był film, to jestem pewna, że płakałabym na nim ze śmiechu. Właściwie ta książka to gotowy scenariusz pikantnej komedii romantycznej do oglądania w niedzielne popołudnie. Ale jest pewien szkopuł, który ogromnie mi przeszkadzał. Umówmy się, jestem osobą przeklinającą często i gęsto (ups!). Ale nawet dla mnie ilość przekleństw w tej książce była przytłaczająca, męcząca i irytująca. O wiele lepiej czytałoby mi się tę historię, gdyby autorka zrezygnowała z 2/3 wszystkich przekleństw. Mimo to, świetnie bawiłam się przy tej lekturze. Jest błyskotliwa i pełna humoru. Dani to niesamowicie barwna, zabawna i pewna siebie kobieta, która w duecie z przystojnym, uroczym i opiekuńczym Zafirem dostarcza nam mnóstwo rozrywki. Trochę mniej przekleństw, a wówczas byłaby to o niebo przyjemniejsza lektura.

• Po angielsku

Dodaj cytat z książki Zrozum to, Dani Brown