Jak zacząć inwestować? Osiem kroków do sukcesu w finansach osobistych

Okładka książki Jak zacząć inwestować? Osiem kroków do sukcesu w finansach osobistych Michał Walendowicz
Michał Walendowicz Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
MT Biznes
2024-02-16
2024-02-16

Polecam wszystkim, którzy chcą krok po kroku ogarnąć finanse osobiste i zacząć inwestować oraz tym którzy chcą dostosować strategię inwestycyjną do własnej osobowości.

Dobra pozycja dla początkujących inwestorów - autor sprawnie przeprowadza czytelnika przez kolejne tematy rynków finansowych - od instrumentów finansowych (ETFy, akcje, akcje dywidendowe, obligacje, złoto),przez pułapki czyhające zarówno na rynku jak i w umyśle inwestora, aż po pokazywanie jak działa efekt procentu składanego i jak rośnie dana inwestycja na przestrzeni lat.

Nie ma tutaj sprzedawania marzeń jakoby dało się stać milionerem z samego inwestowania w rok, za to jest koncentracja na perspektywie kilkudziesięciu lat. Krok po kroku, wpłata za wpłatą bez prób "wygrania z rynkiem".

Powiedzmy to: ten, kto jako pierwszy stwierdził, że „pieniądze szczęścia nie dają” był albo idiotą, albo miał w tym interes. Dzisiaj już nie dojdziemy, jak to było naprawdę. Jedno jest pewne: „brak pieniędzy to nieszczęście”.

A poważnie, na dobre i złe żyjemy w gospodarce rynkowej i pieniężnej – i pieniądze są w naszym życiu ważne (nie mówię, że najważniejsze). Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, niech się przyjrzy tym wszystkim Wenezuelom, Nikaraguom, Argentynom i Zimbabwe (przykładów jest więcej),czyli krajom, w których pieniądz przestał mieć jakąkolwiek wartość, chyba że jest to amerykański dolar. Nasze własne doświadczenia z tzw. socjalizmem realnym, choć nie tak oczywiste, także dają do myślenia.

Teraz już o książce „Jak zacząć inwestować. Osiem kroków do sukcesu w finansach osobistych”. Przede wszystkim odnotujmy, że autor jest z „tu i teraz”, a inaczej mówiąc, to krajowy fachowiec od inwestowania. To ważne, ponieważ na rynku księgarskim dostępnych jest sporo tłumaczonych książek amerykańskich autorów, skądinąd bardzo dobrych, niemniej lokalność jest istotna. Nie wszystkie instrumenty finansowe dostępne w USA można nabyć w Polsce, mamy inny system podatkowy, inne są instrumenty finansowania w przyszłą emeryturę etc.

Autor nie sprzedaje „maści na szczury”, czyli swojej „genialnej strategii inwestowania gwarantującej zwrot z inwestycji 25% w ciągu roku bez ryzyka”. Wprost przeciwnie, radzi czytelnikowi, aby ten spośród różnych strategii inwestowania (które omawia) wybrał tę, która odpowiada jego/jej celom, temperamentowi i profilowi psychologicznemu. Moim zdaniem takie postawienie sprawy jest uczciwe i racjonalne.

Książkę dobrze się czyta, ponieważ autor – poza kompetencjami i dobrym stylem pisania – ma także dar opisywania złożonych zagadnień prostym językiem. Oto kilka tytułów podrozdziałów: „Straty bolą bardziej”, „Bardziej lubimy piosenki, które znamy”, czy „Poczekam na dołek”. Moim faworytem jest tytuł „Efekt ‘pieprzyć’ to”, czyli sytuacja, gdy dużo sobie naobiecujemy, tak, oczywiście, zaczynam inwestować od 1 stycznia, po czym dochodzimy do konkluzji „a co tam, pieprzyć to”. No bo przecież jakoś to będzie.

I tu dochodzimy do sedna sprawy: inwestowanie wymaga od inwestującego dyscypliny. Załóż wreszcie swój pierwszy rachunek inwestycyjny, przebolej opłaty, znajdź regularnie czas na sprawdzenie swojego konta inwestycyjnego, jeśli trzeba, zmień sposób inwestowania lub maklera… To wszystko wymaga czasu i samozaparcia, a cel w postaci solidnego zwrotu z inwestycji jest wciąż odległy.

Osobiście nie jestem uzależniony od pieniędzy, ale dbam o swoje inwestycje, a ta książka w kilku sprawach mi pomogła.

• Ekonomia
  • Podręczniki/nauka
  • Psychologia, nauka i rozwój
  • Rozwój osobisty/poradniki

Dodaj cytat z książki Jak zacząć inwestować? Osiem kroków do sukcesu w finansach osobistych