Записки юного врача

Okładka książki Записки юного врача Michaił Bułhakow
Okładka książki Записки юного врача
1917-01-01
rosyjski
9785392029785
lekarz literatura rosyjska pamiętnik

"Zapiski na mankietach. Notatki młodego lekarza" - zestaw znakomitych opowiadań, nienachalnie kojarzących się z Tołstojem i Czechowem, to zapiski z życia literacko-urzędniczo-medycznego M.B.

Uwielbiam pióro Michaiła Bułgakowa, zatem nie lubiąc krótkich form pisarskich i tak uważam je za świeże, udane, zawsze u Autora na wysokim poziomie.

W guberni smoleńskiej prowadził z małżonką szpital, w którym przez rok przyjął ponad 15 000 pacjentów...

"Młody doktor musi się zmagać z ciężkimi przypadkami, z własnym niedoświadczeniem, fizycznym zmęczeniem, wiejską ciemnotą. Zaznaje sukcesów, które przysparzają mu sławy; doznaje też klęsk, których gorycz długo smakuje. Opisze to wszystko z perspektywy, bez roztkliwiań, z męską trzeźwością i autoironicznym humorem, ale też z uczciwą satysfakcją, że przeszedł trudną szkołę dobrze, nie załamując się"*.

---
* - Andrzej Drawicz, "Michała Bułhakowa praca nad marzeniami", w: Michał Bułhakow, "Notatki na mankietach", Wydawnictwo Literackie, 1994, s. 458.

Michaił Bułgakow był wystraszonym młodzieńcem ale i lekarzem wojskowym, gdy dokonywał
amputacji kończyn „z musu”, bo w danym momencie nie miał innego wyjścia niż odegranie roli Pana Życia i Śmierci.
Bez papierologii, bez specjalistycznego sprzętu, ale z topornymi wówczas instrumentami, z mocno eksperymentalnymi, zawodnymi farmaceutykami, na 'ślepo', bo bez wyników badań, bez konsultacji - oko w oko z pacjentem i jego bólem, dramatem tak osobistym a tak seryjnym...

Wstrząsające.

W guberni smoleńskiej prowadził z...

Książka składa się z dwóch części. Zapiski na mankietach - to zapiski z życia literacko-urzędniczego Bułhakowa w bolszewickiej Rosji pierwszej połowy lat 20-tych. Bardziej ciekawostka niż atrakcyjna lektura, natomiast widać w niej zaczątki wątków i form, które objawią się potem w Mistrzu i Małgorzacie, Psim Sercu czy Fatalnych Jajach. Notatki młodego lekarza - to de facto zestaw znakomitych opowiadań, godnych najlepszych tradycji Tołstojowskich czy Czechowowskich. Bardzo udane i na zaskakująco dobrym poziomie. Tylko opowiadanie o uzależnieniu od morfiny - dobre ale sztampowe, czytałem to już wiele razy u innych.

Notatki młodego lekarza rewelacyjne. Cudowna narracja Bułhakowa.

Notatki młodego lekarza rewelacyjne. Cudowna narracja Bułhakowa.

• Literatura Rosyjska
  • LityFakt
  • S. Arcydzieła Literatury Rosyjskiej [Hachette]
  • Klasyki

Dodaj cytat z książki Записки юного врача