Francuz

FRANCUZ
@anna.k.bandurska.pisarka
@wydawnictwo_novaeres

Romans historyczny-lubicie, sięgacie?

"Każda chwila bez ciebie jest jak wieczność".

Lesantes niewielkie, malownicze miasto w środkowo-wschodniej Francji. To tutaj autorka zabrała nas, aby pokazać nam losy Angeliki oraz Marysi Dworzak, które wraz z ojcem Antonim mieszkają na emigracji.
Marysia szczęśliwa żona oraz matka dwóch uroczych dziewczynek postanawia wziąść sprawy w swoje ręce i znaleźć męża dla swojej młodszej siostry Anny(zwanych przez wszystkich Angeliką).
Czy jej się to uda?

Anna zabrała nas w podróż do XIX-wiecznej Francji, przedstawiając nam realia tamtej epoki oraz świat pięknych sukien, dworków, balów oraz intrug. Ale przede wszystkim pokazała nam uroki i cienie miłości specyficznej dla tamtej epoki. Jaka była?
Namiętna, ekspresyjna, okazywana w subtelny sposób. Urzekło mnie staranie się o względy wybranki.
Możemy również zobaczyć, że miłość to nie tylko wzloty i zachwyty, ale to również i może przede wszystkim zaufanie. Czy wybranek Angeliki zaufa jej na tyle, aby sprostać wszystkim przeciwnością jakie pojawią się na ich drodze?

Anna świetnie wykreowała bohaterów, którzy skradli moje serce. Ona młodziutka, troszkę naiwna, jednocześnie delikatnie już doświadczona przez życie. On wdowiec, któremu wydawało się, że jego zmarła małżonka była miłością jego życia.

Francuz to bardzo nostalgiczna powieść, zmuszjaca nas do refleksji. Autorka stworzyła życiową powieść, która urzeka nie tylko fabułą w którą oprócz romansu wplotła nitkę sensacji oraz kryminału,ale również stylem oraz pięknym piórem.
I jeżeli myślicie że jest to zwykły romans historyczny, to nic bardziej mylnego. Czytajcie i dajcie porwać się w cudowną podróż do XIX-wiecznej Francji.
Świetny debiut autorki, których polecam Wam z całego serca.

"Panna Dworzak jest zaś powietrzem, które musi wdychać, aby żyć, wodą, którą musi pić, aby ugasić pragnienie."

FRANCUZ
@anna.k.bandurska.pisarka
@wydawnictwo_novaeres

Romans historyczny-lubicie, sięgacie?

"Każda chwila bez ciebie jest jak wieczność".

Marysia szczęśliwa żona oraz...

"- Aniu, ale przecież to... Francuz... Dlaczego nie porozmawiałaś ze mną o tym wcześniej?
- Tatko, mówisz o nim, jakby był jakimś tam potomkiem zaborców. Przecież Francuzi to przyjaciele!"

W czasie gdy znaczna część polskiej inteligencji wyemigrowała za granicę po upadku powstania listopadowego, związek z obcokrajowcem nie był dobrze postrzegany. Wtedy liczyło się polskie pochodzenie, które gwarantowało przetrwanie rodzimej kultury i obyczajów. Jednak, jak to mówią, serce nie sługa. Gdy młodziutka Anna, nazywana przez wszystkich Andżeliką, poznaje przystojnego Francuza - Sebastiana Antoine'a, jej serce zaczyna bić szybszym rytmem. Niestety mężczyzna okazuje się być zaręczony i to w dodatku z kobietą, która jest największym wrogiem Anny.
Czy mimo przeciwności losu, bohaterom uda się być razem?

"Francuz" to romans historyczny Anny K. Bandurskiej, w którym czytamy o trudnej miłości tytułowego bohatera i Anny - Polki przebywającej na emigracji. To typowe dla tej epoki postaci, mężczyzna okazuje się być zaradnym i przedsiębiorczym, zaś kobieta jest słabą, niezwykle emocjonalną niewiastą. Wspólnie tworzą parę, jakich wiele w tego typu powieściach. Naszą ciekawość za to wzbudza intryga, która zawiązuje się wokół bohaterów. Ktoś nie życzy sobie, by byli oni razem i czyni w tym kierunku konkretne kroki. Co więcej, robi to w nader subtelny sposób, tak, że nie widać tu ingerencji osób trzecich. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bohaterowie po prostu do siebie nie pasują.

Język, którym posługuje się autorka, jest przystępny dla odbiorcy, dostosowany do realiów epoki, w której mają miejsce rozgrywające się wydarzenia. Również świat przedstawiony w powieści sprawia wrażenie bardzo realnego, a sytuacje o których czytamy, okazują się całkiem prawdopodobne. Może za wyjątkiem finału, który to wydaje mi się trochę naciągany, zupełnie jakby autorka popuściła wodze fantazji. Niemniej, stanowi on interesujące zwieńczenie powieści, pozwala domknąć wątek miłości Anny i Sebastiana.

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie, choć były momenty, w których zachowanie bohaterów mocno mnie irytowało. Mam tu na myśli głównie zmienność nastrojów Andżeliki i łatwowierność Sebastiana, który chwilami zdawał się być ślepy na prawdę, zupełnie nie dostrzegał przesłanek wskazujących na ewidentny udział osób trzecich w niektórych wydarzeniach. Mam również do niego pewien żal, gdyż w kluczowym momencie okazał się małostkowym, pobawionym wyobraźni mężczyzną. Mimo rzekomej miłości do Anny, nie umiał w pełni jej zaufać, co okazało się tragiczne w skutkach.

Choć przyjemnie spędziłam czas z tą książką, nie porwała mnie ona tak, jak zakładałam. Może po prostu nie ten czas?
Całkiem możliwe.
Na wszystko musi nadejść odpowiednia pora.

Moja ocena 8/10.

Gdy Anna K. Bandurska ogłosiła nabór recenzentów do swojego debiutu, zgłosiłam się bez wahania. 📝☕🌷
Piękna klimatyczna okładka zapowiadała ciekawą historię. Jakie są więc moje wrażenia z lektury? O tym oczywiście za chwilę. 😊
W powieści poznajemy Annę Dworzak, córkę polskich patriotów, która przebywa wraz z ojcem i zamężną siostrą we Francji. Rodzina straciła 10 lat temu piękny majątek po upadku powstania styczniowego. Po przeżyciu pewnego rozczarowania Ania podejmuje ważną decyzję: wyjdzie za mąż albo z miłości albo wstąpi do zakonu. Gdy na balu poznaje intrygującego i przystojnego Francuza Sebastiana Antoine'a, który zaręczony jest z ekscentryczną kokietką, kobieta nie ma już nadziei na ułożenie sobie życia...
"Francuz" to uroczy romans historyczny, a ja bardzo lubię ten gatunek literacki. Dawne obyczaje, piękne stroje i romantyczna miłość! To jest to! ❤️
Bardzo podobało mi się, że książka z każdą stroną stawała się coraz ciekawsza.
Intrygi, tajemnice, podejrzane liściki dodały smaczku akcji, która wciąga czytelnika bez reszty. 🌷🌷🌷
Polubiłam główną bohaterką, która choć trochę naiwna, to jednak okazała się mądrą i szlachetną osobą. I o bardzo dobrym sercu ❤️
Jeśli lubicie pełne emocji, ciekawie napisane romanse historyczne, to jest to lektura dla Was! Ja, jestem na TAK!
Serdecznie polecam! 💙😘

"Przeżywała głęboko tragizm tej chwili, wiedząc w sercu, że zakończenie tej sceny będzie przecież na wskroś prozaiczne i dalekie od romantycznego, zwieńczone ledwo przypadkowym muśnięciem dłoni i obojętnym pożegnaniem."

Czym zachwycił mnie "Francuz"? Urokami XIX-wiecznej Francji, dobrze ukształtowanymi bohaterami i romantycznym uczuciem jakie budzi w sobie panna na wydaniu, Anna Dworzak, zwana też Andżeliką. Obiecała sobie, że wyjdzie za mąż tylko z miłości albo wstąpi do zakonu. Wystarczył jeden bal u siostry, na którym poznała Sebastiana Antoine'a i serce porwało się do galopu! Jak to bywa w takich historiach, znajdą się tacy, którym ten związek nie będzie pasował. Czym będą kierować się przeciwnicy? Zazdrością, miłością, dobrem panienki a może to zwyczajna chęć posiadania? Motywy są różne, osoby też, a wytypowanie kogoś kto "brudzi" tej miłości nie było łatwo i mi się nie udało, stawiałam na kogoś innego.

"Francuz" jest takim romansem historycznym jakie lubię. Dostarczył mi zabawnych momentów, trochę dramatu, intryg, pokazał piękne bale i trochę konwenansów. W tle oczywiście Francja, dworek we wsi, sekrety przeszłości i trudne wybory.

Anna będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom. Przed nią zmierzenie się z najgorszym - brakiem zaufania i porzuceniu. Zranione serce łatwo nie wybaczy, zakopie uczucia na dnie i wybierze inny cel.

Jak odkryta prawda wpłynie na tych dwoje zakochanych w sobie ponoć bez pamięci? Taka wielka miłość, a tak łatwo można posądzić o coś okropnego. Czy będą mogli żyć szczęśliwie?

Otwierając pierwszą stronę przygotujcie się na to, że przepadniecie w tym świecie ❤️ Porwą was nie tylko opisy uczuć, ale też dialogi, uczucie napięcia, wyczekiwania i ta subtelność. Pod koniec przygotujcie chusteczki.

"Po­my­śla­ła, jak łatwo jest się po­my­lić od­no­śnie do czy­jejś osoby. Nie­bez­piecz­nie jest coś za­kła­dać i z góry dys­kre­dy­to­wać bez bliż­sze­go po­zna­nia."

Zranione serce potrzebuje dużo czasu, by ponownie pokochać i móc zaufać. Anna Dworzak powoli czuje presję ze strony bliskich i otoczenia, by wreszcie się ustatkować i założyć rodzinę. Wie jednak, że prędzej wstąpi do zakonu, niż wyjdzie za mąż bez miłości. Na balu urodzinowym starszej siostry poznaje Sebastiana, związanego z panną Girard, której szczerze nie znosi. Wbrew sobie, a przede wszystkim zdrowemu rozsądkowi nie potrafi zapomnieć o intrygującym mężczyźnie. Nowa znajomość prowadzi do wielu zawirowań i zmian w życiu młodej panienki.

Autorka ma niesamowity talent oddziaływania na wyobraźnię. Już z pierwszą stroną przenosimy się w minioną epokę, gdzie w malowniczej scenerii środkowo - wschodniej Francji obserwujemy codzienne życie i rozterki mieszkającej na emigracji polskiej rodziny Dworzak. Wytworne bale, spotkania, zamiłowanie do kultury. Na tym tle nakreślony piękny obraz wzajemnej siostrzanej miłości, gwałtownych porywów serca i zmyślnych intryg. Świetna kreacja postaci. Anna to niepoprawna romantyczka, pełna ciepła i wrażliwości. Swoje myśli i pragnienia spisuje na kartkach pamiętnika. Wciąż nosi w sercu ranę po pierwszej miłości, jednak stara się nie pielęgnować urazy. Bolesne doświadczenia nauczyły ją, by nie otwierać się zbyt wcześnie na nowe uczucie i nie działać pod wpływem emocji. Początkowo nie wiedziałam, co sądzić o Sebastianie Antoine, wytworny Francuz, szanowany wdowiec, nie potrafiłam go rozgryźć i jednoznacznie zakwalifikować. Wnosi to pewną nutkę niepewności i ciekawości, co osobiście bardzo doceniam.
To historia o potrzebie bliskości, pogoni za marzeniami i trudnych wyborach. Jestem oczarowana pięknym i bardzo barwnym językiem Autorki, a biorąc pod uwagę, że to literacki debiut czuję, że jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Nie wiem jak Wy, ale ja darzę pewnym sentymentem romanse historyczne i dlatego lubię od czasu do czasu poczytać sobie takową książkę. Muszę przyznać jednak, że na naszym rynku polskim niewiele znam autorek piszących ten gatunek, dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po „Francuza” Pani Anny K. Bandurskiej. I naprawdę spędziłam przyjemny czas na lekturze książki. To taki romans w klasycznym stylu, który uwielbiam. Jest zauroczenie, są perypetie związane z pewnymi nieporozumieniami i jest szczęśliwe zakończenie. Czegóż chcieć więcej?

Anna Dworzak, zwana przez swoich bliskich Andżeliką, mieszka z rodziną we Francji, do której przenieśli po upadku powstania styczniowego. Jej starsza siostra jest mężatką i matką dwójki dzieci, natomiast Anna mieszka z ojcem na stancji i marzy o prawdziwej miłości. Przeżyła już swoje pierwsze rozczarowanie miłosne, dlatego postanawia, że jeżeli nie spotka właściwego mężczyzny, to wstąpi do klasztoru. W odwiedzinach u swojej siostry poznaje przystojnego Francuza Sebastiana Antoine’a. Niestety mężczyzna jest zaręczony z przyjaciółką jej siostry, wdową, znaną z dość rozwiązłego trybu życia. Dziewczyna musi się więc pogodzić z tym, że należy on do innej. Sama zaś zaczyna dostawać romantyczne listy, a o jej rękę prosi Polak, pochodzący z szanowanej rodziny i wszyscy się cieszą na ich zaręczyny, jedynie Anna skrycie marzy o innym. Czy będzie umiała zawalczyć o swoje szczęście? I jak poradzi sobie z dziwnymi sytuacjami, które mają miejsce w jej otoczeniu? Zagubiony pierścionek, tajemnicze listy, a nawet wypadek, o spowodowanie którego zostanie oskarżona sprawią, że Anna będzie musiała nie tylko walczyć o prawdziwą miłość, ale też zmierzyć się z ludźmi ogarniętymi wizją zemsty.
„Francuz” to wciągająca opowieść o ludziach szukających miłości, która bawi i wzrusza. Książka ma wszystko czego szukam w tym gatunku. Jest więc i ciekawa fabuła, interesujący bohaterowie, zabawne perypetie, historia w tle i miłość, która wisi w powietrzu. Autorka ma lekki styl, który wciąga od pierwszych zdań i jedyne co mnie wybijało z rytmu, to imię głównej bohaterki, takie przeskakiwanie z Anny na Andżelikę, ale już do niczego więcej się nie doczepiam i naprawdę gorąco „Francuza” polecam😊

Lubicie romanse historyczne? Jeśli jesteście ze mną trochę dłużej to wiecie, że ja je uwielbiam 🙈 Jeśli dodatkowo historia ma w sobie to "coś" - konkretniej nieokreślone, które sprawia, że trafia ona mi prosto w serce to w ciemno mogę stwierdzić, że taka historia zostanie ze mną na dłużej.
"Francuz" autorstwa Ani Bandurskiej to książka, która ma w sobie cały wachlarz bohaterów czy wątków, które powinien zawierać dobry romans historyczny.
Francje XIX wieku, romantyczną miłość między piękną, ale troszkę nieśmiałą panną, a przystojnym i bogatym wdowcem. Czarne charaktery, które chcą rozdzielić zakochanych, z mniej lub bardziej szlachetnych pobudek. Intrygi i knucia w otoczeniu tajemnicy...
Główna bohaterka to niepoprawna romantyczka marzącą o małżeństwie z miłości, która nie raz musiała już leczyć złamane serce. To bohaterka pełna ciepła i dobroci, troszkę nieprzystosowana do życia wyższych sfer. Troszkę naiwna, ale uczciwa i wzbudzającą sympatię.
Bohaterowie w tej książce nie są płascy - każdy z nich ma swoje motywacje i cele. Autorka totalnie umie w emocje - niektóre zachowaniach bolą czy frustrują, skłaniają nas do głębszego ich przemyślenia (bądź zjedzeniem ciasteczka dla pocieszenia tak jak w moim przypadku🤪)
Szalenie mi się podobała, strony grzały mi się pod palcami.
Aniu, bardzo dziękuję Ci za ten egzemplarz - książka totalnie zostaje ze mną, czekam na kolejne Twoje pozycje, a osoby lubiące ten gatunek totalnie zachęcam do zapoznania się z "Francuzem"

opinia

Powieść "Francuz" autorstwa Anna K Bandurska to debiut, który czyta się jednym tchem.
Fabuła osadzona jest w XIX wieku we Francji, dziesięć lat po upadku powstania styczniowego.
Główna bohaterka Anna Dworzak jest córką polskich emigrantów, którzy po powstaniu opuścili Polskę i zamieszkali we Francji. Dziewczyna marzy o prawdziwej miłości, takiej z wzajemnością. Jeśli nie spotka odpowiedniego mężczyzny to postanawia wstąpić do zakonu.
Jeden wieczór zmienia wszystko. Ania zakochuje się we Francuzie, który jest wdowcem. Poznaje go na balu urodzinowym swojej siostry. Marzeniem ojca Ani jest, by córka poślubiła polskiego patriotę.
Czy w tej kwestii Anna będzie mogła mieć swoje zdanie?
Czy Sebastian Antoine zauważy urodę i charakter dziewczyny?
Czy zerwie zaręczyny z kobietą, której Anny nie darzy sympatią? A dlaczego? Musicie przeczytać sami.
Autorka w zgrabny sposób połączyła romans historyczny z wątkami kryminalnymi. Fabuła książki jest bardzo dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Nie brak w niej intryg i wydarzeń z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość.
Pisarka w bardzo wnikliwy i rzetelny sposób przenosi czytelnika do ówczesnej Francji. Pokazuje realia tam panujące. Czytelnik staje się uczestnikiem balów. Widzi kobiety w eleganckich sukniach i mężczyzn w ich strojach. Przenosi się do pięknych i stylowych wnętrz Smakuje wykwintnych potraw. Czuje zapach kwiatów, spacerując z bohaterami po wypielęgnowanych ogrodach. Tą książkę czyta się wszystkimi zmysłami.
Autorka pokazuje rodzące się uczucie i trudną drogę ku niemu. Drogę usłaną intrygami, zdradą i ogromnymi przeciwnościami. Pokazuje do czego zdolni są ludzie żądni zemsty i pozbawieni skrupułów.
Myślę, że ta książka ma wartość ponadczasową. Zmusza czytelnika do refleksji i do zastanowienia się jakie wartości są w życiu najważniejsze. Mnie zachwyciła miłość ojca do córki i miłość siostrzana.
Książka napisana jest pięknym językiem.
Bohaterowie są wykreowani w perfekcyjny sposób wraz z mechanizmami rządzącymi ich zachowaniem. Wywołują szereg emocji od złości i niedowierzania po radość i uśmiech.
Namawiam do przeczytania tej książki z całego♥️ja się nie zawiodłam. Myślę, że i Wam ta historia przypadnie do gustu. Ja czekam na kolejne książki autorki.

opinia

Powieść Anny K. Bandurskiej to bardzo ciekawa historia osadzona w XIX-wiecznej Francji, jednak główna bohaterka, Anna Dworzak, nie pochodzi wcale z kraju nad Sekwaną, a jest córką polskich patriotów, którzy emigrowali do Francji po powstaniu styczniowym.

Dziewczyna jest raczej dość typową postacią literatury romansowej – pragnie wyjść za mąż z miłości, jest bardzo wrażliwa i uczciwa oraz zakochuje się w bardzo przystojnym, lecz zajętym Francuzie. To raczej stereotypowe ukazanie bohaterki nie przeszkadza jednak w ogóle w tym, żeby od początku właściwie obdarzyć ją sympatią. Ma ona bowiem poczucie humoru, zmysł obserwacji i nie jest ani trochę wyrachowana. Przez co zresztą wpada w niemałe tarapaty.

Mimo że wątek miłosny jest jednym z kluczowych elementów powieści, to autorka zręcznie wprowadza do utworu wątek kryminalny, dodając opowieści nieco innego wymiaru. Sieć intryg, w jaką zostaje uwikłana Anna, sprawia, że powieść staje się nie tylko romansową podróżą, ale również emocjonującą detektywistyczną przygodą. Chociaż czytelnik jest świadom finału miłosnej historii Anny od samego początku, to zaskakujące zwroty akcji i niespodziewane rozwiązanie pewnych zagadek trzymają go w napięciu do ostatniej strony.

Niebagatelną rolę w fabule odgrywają również korzenie Anny i historia jej rodziny. Bandurska subtelnie ukazuje wpływ polskich patriotów na losy bohaterki. Anna Dworzak staje się zatem nie tylko bohaterką literackiego romansu, lecz także symbolizuje siłę i determinację tych, którzy zmagali się z trudnościami historycznej rzeczywistości. Warto również zauważyć, że kontekst historyczny został przedstawiony w sposób przemyślany i wiarygodny, co sprawia, że czytelnik może zanurzyć się w atmosferze XIX-wiecznej Francji. Opis obyczajów, zwyczajów społecznych i politycznych realiów tego okresu dodaje powieści autentyczności.

Ogólnie książka pod tytułem "Francuz" jest całkiem dobrą pozycją w swoim gatunku i raczej nie rozczaruje nikogo z miłośników historycznych romansów.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Anna od dziesięciu lat mieszka we Francji, gdzie wyemigrowała wraz z rodziną zaraz po zakończeniu powstania. Kobieta marzy o małżeństwie z miłości i nie wyobraża sobie innej opcji. Jeśli jej nie znajdzie woli zostać zakonnicą, niż zostać żoną kogoś, kogo nie kocha, a on nie kocha jej. Co prawda jej ojciec widziałby w roli swojego zięcia Polaka, który byłby ogromnym patriotom, jednak kobieta ma to szczęście, że ma coś do powiedzenia.
Zbliżają się urodziny Marii, siostry Anny i choć ta nie lubi jej odwiedzać, tym razem będzie musiała. Z tej okazji ma zostać wydany bal i nie wypada, żeby jej tam zabrakło. Wtedy Anna jeszcze nie wie, jak wiele to wydarzenie zmieni w jej życiu. Kilka spojrzeń, uśmiechów i kobieta się zakochuje. Jej wybrankiem zostaje Francuz Sebastian Antoine. Można by pomyśleć, że spotkało ją szczęście, on również jest nią mocno zainteresowany. Jest tylko jeden, ale bardzo znaczący problem. Mężczyzna jest zaręczony i to z kobietą, której Anna nie darzy sympatią. Jak potoczy się ich znajomość? Czy mają szansę na wspólną przyszłość?

Książka przenosi nas XIX wieku, ukazując, jak wyglądało wtedy życie, zabierając nas na wspaniałe bale. Mnie zarówno świat, do jakiego mnie przeniosła, jak i historia, jaką przeczytałam, to wszystko mnie się podobało. To kolejny w ostatnim czasie naprawdę udany debiut.
Historia ciekawa, wciągająca, pełna intryg. Akcja sprawnie poprowadzona, ze zwrotami, które potrafiły mnie zaskoczyć. To opowieść o miłości, a dokładniej drodze do niej, która ani trochę nie jest łatwa.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani. Główną bohaterką jest Anna, kobieta silna, odważna, mająca własne zdanie, a jednocześnie pragnąca miłości. Osobiście ją polubiłam.

„Francuz” to książka, która przeniosła mnie w odległe czasy, z którą spędziłam miło czas. Według mnie jest udanym debiutem i polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/francuzwydawnictwonovaeres.html

• Współpraca reklamowa
  • Współpraca recenzencka