Rok wychowania przez sztukę, czyli jak żyć kreatywnie, tom II

Okładka książki Rok wychowania przez sztukę, czyli jak żyć kreatywnie, tom II Anna Weber
Okładka książki Rok wychowania przez sztukę, czyli jak żyć kreatywnie, tom II
Anna Weber Wydawnictwo: pomelody Cykl: Rok wychowania przez sztukę (tom 2) poradniki
poradniki
Rok wychowania przez sztukę (tom 2)
pomelody
2023-12-01
2023-12-01

Oba tomy „Wychowania przez sztukę” to lektury obowiązkowe dla rodziców/opiekunów, którzy pragną, by ich dzieci dorastały w przyjaznym, pełnym artystycznej swobody świecie! 😊

I co najlepsze druga część „Wychowania przez sztukę” to pozycja, z której czerpać mogą również dorośli! Jest pełna ciekawostek i ćwiczeń skierowanych właśnie do dorosłych odbiorców!
Dzięki tym książkom nie brakuje mi pomysłów na kreatywne zabawy z dziewczynkami i co najważniejsze bez problemu zawarte w „Wychowaniu przez sztukę” inspiracje można modyfikować i dostosowywać do potrzeb dziecka.

„Wychowanie przez sztukę” stanowi inspirującą lekturę dla rodziców, nauczycieli, opiekunów i wszystkich, którzy pragną zrozumieć potencjał sztuki w kształtowaniu prawidłowego i harmonijnego rozwoju dzieci. To nie tylko przewodnik po świecie wychowania przez sztukę, ale również źródło praktycznych wskazówek i kopalnia pomysłów, na spędzanie wartościowego czasu z dziećmi.

#WychowaniePrzezSztukę poleca się na prezent dla każdej osoby, która ma kontakt z najmłodszymi. I będzie to piękny prezent nie tylko dla dorosłej osoby, ale i dziecka, które z nabytej przez opiekuna wiedzy będzie czerpało pełnymi garściami ❤️

Dzięki tym książkom...

Uważam, że to książka absolutnie dla każdego.

W pierwszym tomie, Anna Weber świetnie wprowadza w pojęcie wychowania przez sztukę, poświęcając sporo uwagi postawie twórczej i kreatywności, a także odpowiadając na najczęstsze pytania rodziców pod kątem artystycznego wychowania swoich dzieci.

W drugim tomie idzie dalej, zagłębiając się przede wszystkim (bo nie tylko!) w wartość muzyki i jej wpływ na nasz mózg.

Obie książki są tak naprawdę o wychowaniu nas, jako ludzi.

Absolutnie poruszające i trafne było dla mnie zdefiniowanie WORK-LIFE balance.

Jako WORK, Anna traktuje tę „część życia, która łączy się z odpowiedzialnością” (str. 28).

Tymczasem LIFE, to przestrzeń, w której „jesteśmy, kim jesteśmy, (…) czujemy, rozkwitamy, działamy, bo chcemy, a nie dlatego, że musimy (str. 28).

Chwilę wcześniej (str. 26) pokazuje, kim właściwie jesteśmy, jako ludzie. Zwraca uwagę, że na co dzień odgrywamy różne role i w każdej z tych ról jesteśmy co prawda sobą, ale żadna z nich w pełni nas nie definiuje. Z tą „nagą” częścią siebie możemy często się spotkać właśnie dzięki sztuce. Dopowiadam sobie, że to właśnie ta istota nas dominuje w przestrzeni LIFE.

Uważam, że to książka absolutnie dla każdego.

Wspaniałe dopełnienie pierwszego tomu. W mojej ocenie pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica i nie tylko :)

Chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, chcemy dać im wszystko, co sprawi, że odnajdą się w czekającym ich świecie. Problem polega na tym, że nie wiemy jaki to będzie świat i czego one będą tam potrzebowały. I wtedy cała na biało wchodzi sztuka.

Anna Weber (znów!) pokazuje jak wszechstronnie działa sztuka na nasze mózgi, jak bardzo jest dla nas naturalna i jak mocno potrzebujemy jej w swoim życiu. Jednocześnie, cały czas przypomina, że o wiele ważniejszy od efektu jest sam proces.

Sięga się po tę książkę po to, aby dać coś dzieciom. A w trakcie lektury odkrywa się, że nasze wewnętrzne dziecko też tego potrzebuje i że pokazywanie świata małym ludziom jest znacznie przyjemniejsze z pozycji współuczestniczenia, niż wszechwiedzącego narratora.

I właśnie taka jest ta książka, niby trochę prowadzi za rękę, ale jednak jest w tym z nami, z masą pomysłów na zadania i ćwiczenia, które nie tylko uczą, ale i są bardzo przyjemne (i łatwe!) niezależnie od wieku.

Zdecydowanie polecam każdemu, kto w jakimkolwiek stopniu ma wpływ na wychowanie dzieci (babcie, ciocie, wujkowie, dziadkowie, opiekunowie w przedszkolu - mrugam do Was ;))

Sztuka to nie jakiś estetyczny dodatek (...). Sztuka to sposób patrzenia, zgłębianie, stawianie pytań, trening zachwytu, rozpoznawanie odcieni szarości, nadzieja tam, gdzie wydaje się, że jej nie ma, to jeszcze jedna próba, wrażliwość okiełznania, motywacja wewnętrzna, "wychodzenie z pudełka " - robienie z niego samolociku i puszczanie w świat. "

Żyjemy w czasach, gdzie wychowujemy dzieci, ucząc ich kompetencji przyszłości, do zawodów które jeszcze nie istnieją.

Sztuka spychana na margines, wyśmiewana, pomijana może nam rodzicom, ludziom się tutaj przysłużyć.

Ostatnio w świątecznym czasie, obserwując ludzi wokół mnie, pomyślałam, że wybieram światło. Wybieram się zachwycać, być po swojemu i żyć pełnią możliwości. Nie rozliczać, żyć pogardą, niespełnionymi oczekiwaniami, wypaczonymi schematami. Chcę założyć różowe okulary i pomykać przez świat. Poszukując. Zadając pytania. Inspirując się. Rozwijając nieustannie.

Rok wychowania przez sztukę czyli jak żyć kreatywnie tom II @pomelody
Bardzo mi w tym pomaga!
@zaczytanapsychomama

Żyjemy w czasach, gdzie...

Książka "Rok wychowania przez sztukę czyli jak żyć kreatywnie " tom II autorstwa Anny Weber to niezwykle inspirujący przewodnik po świecie edukacji poprzez sztukę. Weber nie tylko eksploruje, ale także praktycznie ukazuje, jak rodzice mogą integrować sztukę w codzienne życie swoich dzieci, stymulując kreatywność i rozwijając ich umiejętności społeczne. Książka nie tylko dostarcza konkretnych pomysłów i zadań, ale również promuje głębsze zrozumienie roli sztuki w procesie wychowania. To inspirujące narzędzie dla rodziców, którzy pragną rozwijać kreatywność i wyobraźnię swoich dzieci, tworząc jednocześnie wspólne, pełne radości chwile.
Obowiązkowa lektura dla nas i naszych pociech warto wydać każdą złotówkę.
Dla nas coś wspaniałego i wyjątkowego‼️

To jak skusisz się ?

Z czystym sumieniem polecam ‼️

Jest!
Po trzech latach od wydania "Rok wychowania przez sztukę " Anny Weber do naszych rąk trafia drugi tom książki mówiącej o tym jak żyć kreatywnie.

W czasach, w których coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak wielkie znaczenie ma sztuka dla rozwoju człowieku, równie wiele osób wciąż zastanawia się "po co?"

Niektórzy zadają jeszcze pytanie "jak to robić?" Wszystko dlatego, że to co kiedyś było oczywiste i przychodziło rodzicom w sposób naturalny: muzykowanie, śpiewanie kołysanek, spędzanie wolnego czasu w lesie, czy taplając się w błocie - dziś wymaga szczególnego rodzaju wysiłku.

Jak pisze Anna Weber nie znamy świata, do którego wychowujemy dzieci. Jedno jest jednak pewnego, ten świat jak żaden inny będzie wymagał kreatywnego i twórczego myślenia.

By znaleźć odpowiedzi na wszystkie "Po co?" i "Jak to zrobic?" sięgnijcie po 2 tom "Wychowania przez sztukę" . Znajdziecie w nim nie tylko pomysły na to jak stymulować dziecięcy rozwój ale przede wszystkim wiele rodzicielskiego wsparcia. A ono przyda się każdemu ❤️

Jest!

Niektórzy zadają jeszcze pytanie "jak to robić?"...

Drugi tom tej niezwykłej podróży artystycznej autorstwa Anny Weber przenosi nas w pełen kreatywnych wyzwań świat.
Książka, dostępna w formie audiobooka, ebooka i wersji papierowej, zaskakuje różnorodnością treści. Każdy rozdział to nie tylko dawka ćwiczeń dla dorosłych, ale także magiczne eksperymenty, DIY i zabawy z dziećmi.
Książka ta otwiera drzwi do wszechstronnego rozwoju, inspirując do aktywnego tworzenia. Adresowana jest do rodziców, nauczycieli, dorosłych pragnących twórczo spędzać czas oraz tych, którzy chcą wprowadzić sztukę do codziennego życia. Razem z Anią odkrywamy wartość sztuki, rozwijamy kreatywne spojrzenie na codzienność i czerpiemy radość z muzycznych aktywności DIY. To genialna lektura, idealna do wielokrotnego powrotu! 🩷

Książka ta otwiera drzwi do wszechstronnego...

Z tą książką jest trochę tak, że zaczynasz ją czytać, bo chcesz wpłynąć na życie swoich dzieci. W trakcie czytania okazuje się jednak, że zmienia się coś w TOBIE.

Przynajmniej u mnie tak to zadziałało.🙃

▫️

Tom 1 wydawał się treściwy i znakomicie wprowadzał w zagadnienie wychowania przez sztukę. Gdybym miała krótko określić tom 2, powiedziałabym: płyniemy na g ł ę b i ę i tę głębię trochę oswajamy.

Jestem pod wrażeniem liczby wątków, które się tutaj pojawiają. Całość podzielona jest na rozdziały – tygodnie. Doceniam tę organizację, ale jednocześnie jestem z tych, co lubią otwierać książki na chybił trafił ;-) Za każdym razem, gdy to tutaj robię, znajduję coś, co warto podkreślić, coś co potem obracam w głowie, coś co jest cenną wskazówką.

Jednym z kluczowych tematów tej części jest splot sztuki i nauki – dostrzeżenie naukowej natury sztuki i artystycznej strony nauki. Ale są też wątki mniej rozbudowane - równie ciekawe, czasem bardzo praktyczne, czasem skłaniające do pogłębionej refleksji.

Dla mnie bardzo ważnym rozdziałem jest ten poświęcony work-life balance. Autorka zapisała tu cenną myśl – przekonanie o tym, że mając dzieci możemy realizować siebie, dokarmiać swój LIFE w sposób, który jest kompatybilny z odgrywaniem roli rodzica i nie wymaga wielkich nakładów.

Wychowanie przez sztukę może stać się odpowiedzią na nasze dorosłe potrzeby odnajdywania pasji, rozwoju i odkrywania siebie.

Ta książka jest wspierająca i m o t y w u j ą c a. Cieszę się, że autorka poświęca sporo miejsca kompetencjom przyszłości. Nie znamy świata do którego wychowujemy, ale myśl, że mogę połączyć przyjemne z pożytecznym, że tworzenie twórczego środowiska, stawianie na kreatywność, tworzenie z emocji nie tylko zmienia na lepsze naszą codzienność, ale jest jednoczesną inwestycją w przyszłość, jest bardzo wzmacniająca.👌🏻

Przynajmniej u mnie tak to zadziałało.🙃

▫️

Kolejna książka Ani Weber i kolejny zachwyt nad kunsztem i treścią. "Rok wychowania przez sztukę" to pozycja warta uwagi dla każdego rodzica oraz dla specjalistów pracujących z najmłodszymi. Autorka skupia uwagę na różnych aspektach rzeczywistości- od pogodzenia pracy z wychowaniem, po technologię AI. Jasno i precyzyjnie ukazuje jak bardzo ważna jest sztuka, i że otacza nas z każdej strony codzienności. Bardzo polecam obie książki, ponieważ otwierają oczy na doświadczanie. Anna Weber dzieli się z nami również sprawdzonymi aktywnościami, które wykonuje w domu z dziećmi. Super pozycja, Joanna Kaźmierczak

• Nie mam

Dodaj cytat z książki Rok wychowania przez sztukę, czyli jak żyć kreatywnie, tom II